kwarantanna

  kwarantanna

  W poniedziałek (5 lipca) rzecznik resortu zdrowia poinformował, że każdy kto miał kontakt z wariantem Delta koronawirusa będzie musiał przejść kwarantannę. Obowiązek ten miał dotyczyć także osób w pełni zaszczepionych. Teraz rząd wycofuje się tego kontrowersyjnego pomysłu.

  Koronawirus nie daje za wygraną. Coraz częściej słyszymy doniesienia o pojawianiu się jego kolejnych, o wiele bardziej zakaźnych mutacji. Aby nie doprowadzić do ich rozprzestrzeniania się w Polsce, rząd zdecydował o przywróceniu 10-dniowej kwarantanny dla osób, które przybywają spoza strefy Schengen. Kto będzie z niej zwolniony? Kiedy zaczyna obowiązywać przepis?

  Delta, czyli nowy, niebezpieczny wariant koronawirusa, jest w ostatnich tygodniach coraz częściej notowany w Europie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii. W Polsce potwierdzono do tej pory 90 przypadków. Aby nie dopuścić do jego rozprzestrzenienia się w naszym kraju, rząd od środy 23 czerwca zwiększył obostrzenia dla osób przyjeżdżających z Wysp - chodzi o kwarantannę. To informacja ważna dla mieszkających tam naszych rodaków, którzy chcą spędzić urlop w ojczyźnie.

  W Polsce każdego dnia przybywa osób zaszczepionych przeciwko COVID-19, więc coraz częściej i chętniej podróżujemy. Po ponad roku silnych obostrzeń, a także po wielu miesiącach zamkniętych granic, kraje w Europie i na świecie otwierają się i przyjmują turystów. Gdy wracamy z zagranicznego urlopu pojawia się wiele pytań, a jednym z nich jest to, czy będziemy musieli poddać się obowiązkowej kwarantannie.

  Osoby, które są zakażone koroanwirusem, ale nie wymagają hospitalizacji, co jakiś czas muszą informować odpowiednie służby o swoim stanie zdrowia. Sprawdzane jest także to, czy przestrzegają zasad kwarantanny. W kontrolowaniu tej grupy pacjentów pomaga aplikacja "Kwarantanna domowa". Kiedy i kto musi ją zainstalować?

  W Polsce trwa stan epidemii wprowadzony z powodu zagrożenia koronawirusem. Ciągle pojawiają się wątpliwości w związku ze szczepionkami, ryzykiem zakażenia i kwarantanną. Jeden z naszych widzów zastanawia się, czy po przylocie do Polski z Londynu musi przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa. Adwokat Eliza Kuna rozwiewa wszelkie wątpliwości.

  Praca zdalna na kwarantannie i w czasie izolacji rodzi wiele pytań. Jeden z naszych widzów zastanawia się, czy będąc na chorobowym, musi wykonywać obowiązki zawodowe w trybie home office. Jak ta sprawa wygląda pod względem prawnym? Wyjaśniała to adwokat Eliza Kuna.

  Specjaliści alarmują, że po pandemii czeka nas druga fala zaburzeń zarówno psychicznych, jak i tych związanych z uzależnieniami. Badania zrealizowane przez zespół z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego są zatrważające. Jak się okazuje, prawie 30% badanych ma problemy z alkoholem. Dlaczego? Na to pytanie odpowiedział nam Cezary Biernacki, psychoterapeuta, Stowarzyszenie OD-DO.

  Polski rząd zdecydował się na zmianę, zgodnie z którą zwolnione z obowiązku kwarantanny są osoby przekraczające granicę naszego kraju. Warunkiem jest jednak posiadanie negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Kto jeszcze nie będzie musiał odbyć kwarantanny po powrocie do Polski? Oto szczegóły.