Nie dostaniesz mandatu, ale możesz pójść do więzienia.
Minister zdrowia zarekomendował zniesienie niektórych obostrzeń od kwietnia.
Rosja zaatakowała Ukrainę. W związku z trwającym konfliktem zbrojnym polscy rządzący znieśli kwarantannę dla osób przekraczających granicę polsko-ukraińską. Kiedy rozporządzenie weszło w życie?
Trafiający na kwarantannę pracownicy to wielki problem dla wielu branż. Przymusowa izolacja od ponad dwóch lat utrudnia nam pracę, opiekę nad dziećmi oraz burzy urlopowe plany. Reporterzy programu Uwaga! TVN sprawdzili, czy nowe przepisy, które nieco rozluźniły obostrzenia coś zmienią.
Izolacja, między innymi dla medyków i służb mundurowych, będzie skrócona poprzez rozporządzenie ministra zdrowia. Zmienia ono dotychczasowe rozporządzenie w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego.
Jakie są nowe zasady kwarantanny?
Uczniowie, nauczyciele i rodzice wciąż nie wiedzą, czy po feriach dzieci i młodzież wrócą do szkół. Głos w tej sprawie zabrał wiceminister Tomasz Rzymkowski. Czego należy się spodziewać i dlaczego wciąż nie ma decyzji w tej sprawie?
Według najnowszej prognozy rozwoju piątej fali pandemii może dochodzić do nawet 100 tys. przypadków zakażeń COVID-19 dziennie - zwłaszcza wariantem Omikron. Może to być bardzo trudne dla polskiej gospodarki, ponieważ, jeśli pesymistyczny scenariusz się spełni, z polskiego rynku pracy zniknie na pewien czas nawet ponad milion pracowników.
Czym się różni od kwarantanny?
Epidemia koronawirusa nie odpuszcza. Każdej doby rośnie ilość zarażonych osób. Powoli wprowadzane są dodatkowe obostrzenia, które mają zmniejszyć skalę rozprzestrzeniania się choroby. Czy na zakończenie roku możemy spodziewać się nowych restrykcji? Wyjaśniamy.
W związku z wejściem w życie obostrzeń, od środy 15 grudnia, wjeżdżający do Polski spoza strefy Shengen będą musieli przejść dodatkowe procedury. Kto będzie musiał wykonać dodatkowe testy? Kogo obowiązuje kwarantanna?
Sprawdź, co zmieni się od 15 grudnia.
Redakcja programu Uwaga! TVN postanowiła skontaktować się z rodzicami, których dzieci kierowane są na kwarantannę.
Połączenie przychodzące od numeru 22 25 71 145 należy bezwzględnie odebrać. To numer należący do Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Brak odpowiedzi z naszej strony może poskutkować wizytą policji w domu. Dlaczego?
Jak wpływa na postawy społeczeństwa?
Minister edukacji odpowiada.
Informacje o skierowaniu na kwarantannę trafiły do wielu osób w całej Polsce. Jak nieoficjalnie ustalił tvn24.pl, komunikaty zostały rozesłane w wyniku awarii i trafiły do rodziców dzieci w wieku szkolnym. Na początku pojawiły się doniesienia o jednej szkole w Warszawie. Niestety, z czasem coraz więcej osób zgłaszało taki sam przypadek.
Już ponad 10 proc. szkół w Polsce pracuje w trybie zdalnym lub mieszanym. To efekt rozpędzającej się czwartej fali pandemii. W placówkach edukacyjnych dochodzi do coraz większej liczby zakażeń, a informacja o kwarantannie dziecka zwykle przychodzi nagle i paraliżuje życie domowników. Mecenas Eliza Kuna radzi, co zrobić w takim przypadku.
Oszuści wykorzystują pandemię i restrykcje z nią związane. Wiele osób otrzymuje smsy z informacją, że zostały skierowani na kwarantannę. Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed fałszywymi powiadomieniami.
Rośnie liczba osób, które nie informują sanepidu o kontakcie z osobą zarażoną oraz o powrocie z krajów wysokiego ryzyka. Już wkrótce może za to grozić wysoka kara i wydłużenie kwarantanny.
Skrajnie prawicowa brytyjska komentatorka Katie Hopkins zostanie deportowana z Australii po tym, jak zapowiedziała w mediach społecznościowych, że planuje złamać krajowe zasady kwarantanny - powiedziała w poniedziałek (19 lipca) minister spraw wewnętrznych Australii.
W poniedziałek (5 lipca) rzecznik resortu zdrowia poinformował, że każdy kto miał kontakt z wariantem Delta koronawirusa będzie musiał przejść kwarantannę. Obowiązek ten miał dotyczyć także osób w pełni zaszczepionych. Teraz rząd wycofuje się tego kontrowersyjnego pomysłu.
Jesienią możemy spodziewać się kolejnego lockdownu. Taką informację przypadkowo potwierdził wiceminister finansów Piotr Patkowski. Jeżeli ten scenariusz się sprawdzi, kolejny raz długie miesiące spędzimy zamknięci w domach.
Koronawirus nie daje za wygraną. Coraz częściej słyszymy doniesienia o pojawianiu się jego kolejnych, o wiele bardziej zakaźnych mutacji. Aby nie doprowadzić do ich rozprzestrzeniania się w Polsce, rząd zdecydował o przywróceniu 10-dniowej kwarantanny dla osób, które przybywają spoza strefy Schengen. Kto będzie z niej zwolniony? Kiedy zaczyna obowiązywać przepis?
Delta, czyli nowy, niebezpieczny wariant koronawirusa, jest w ostatnich tygodniach coraz częściej notowany w Europie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii. W Polsce potwierdzono do tej pory 90 przypadków. Aby nie dopuścić do jego rozprzestrzenienia się w naszym kraju, rząd od środy 23 czerwca zwiększył obostrzenia dla osób przyjeżdżających z Wysp - chodzi o kwarantannę. To informacja ważna dla mieszkających tam naszych rodaków, którzy chcą spędzić urlop w ojczyźnie.
W Polsce każdego dnia przybywa osób zaszczepionych przeciwko COVID-19, więc coraz częściej i chętniej podróżujemy. Po ponad roku silnych obostrzeń, a także po wielu miesiącach zamkniętych granic, kraje w Europie i na świecie otwierają się i przyjmują turystów. Gdy wracamy z zagranicznego urlopu pojawia się wiele pytań, a jednym z nich jest to, czy będziemy musieli poddać się obowiązkowej kwarantannie.
Chorwacja to jeden z najchętniej odwiedzanych przez Polaków krajów. Niestety w tym roku z powodu pandemii nie każdy będzie mógł spędzić tam wakacje. Jakie warunki trzeba spełnić, aby bezpiecznie wjechać do kraju?
Osoby, które miały kontakt z kimś zakażonym koronawirusem SARS-CoV-2 muszą przejść kwarantannę. Jest ona obowiązkowa, także wtedy, gdy przebywamy na urlopie. Czy w takiej sytuacji można się ubiegać o zwrot kosztów? W Dzień Dobry TVN odwiedzi na to pytanie udzieliła Eliza Kuna, adwokat.
Choć koronawirus zdaje się nieco ustępować, a rząd powoli luzuje pandemiczne obostrzenia, to wciąż w mocy pozostaje obowiązek kwarantanny. Co należy zrobić, gdy izolacja zbiega się w czasie z zakończeniem umowy najmu radzi prawniczka Eliza Kuna.