Milion Polaków na kwarantannie. "Każdy objaw infekcji układu oddechowego może świadczyć o tym, że to jest COVID-19"

_UDO8098
Źródło: Dzień Dobry TVN
Ponad milion osób w Polsce jest na kwarantannie
Ponad milion osób w Polsce jest na kwarantannie
IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
Jak rozprzestrzenia się koronawirus?
Jak rozprzestrzenia się koronawirus?
Omikron – co o nim wiemy?
Omikron – co o nim wiemy?
Ministerstwo Zdrowia przekazało, że liczba osób przebywających na kwarantannie przekroczyła milion. Równocześnie jak w kalejdoskopie zmieniają się przepisy dotyczące zapobiegania COVID-19. Adwokat Eliza Kuna wyjaśnia, jakie zasady dotyczące kwarantanny obowiązują obecnie, a dr Paweł Grzesiowski radzi, jak zwalczać infekcję domowymi sposobami.

Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o izolacji i kwarantannie

- Od wczoraj trwa siedem, a nie dziesięć dni liczonych od daty zakończenia izolacji przez osobę chorą - wyjaśnia mecenas Eliza Kuna. - Można sobie wyobrazić sytuację, że jest to 17 dni, a może być jeszcze dłuższa. Jeśli po 10 dniach chory domownik nadal wykazuje objawy, to jego izolacja jest przedłużona i tym samym nasza kwarantanna też jest przedłużona - zaznacza prawniczka.

Szansą na uniknięcie kwarantanny jest wykonanie testu PCR. Negatywny wynik badania oznacza wolność wyłącznie dla osób zaszczepionych.

Jak leczyć się na COVID-19 w domu?

Zazwyczaj w przypadku wystąpienia objawów choroby sięgamy po leki przeciwko grypie. Są one oparte na paracetamolu, który działa tylko przeciwgorączkowo i przeciwbólowo, ale nie przeciwzapalnie.

W przypadku COVID-19 istotne jest zahamowanie procesu zapalnego. Drugim miejscem leczenia przeciwzapalnego to są płuca, gdzie stosuje się wziewnie steryd. Trzecią grupą leków są substancje przeciwzakrzepowe, bo wiemy, że COVID-19 powoduje zaburzenia krzepnięcia. Pod kontrolą lekarza można stosować leki doustne albo heparynę w zastrzykach. 

- Opisano ponad 200 objawów COVID-u, więc mówienie o typowych dla omikronu jest dosyć trudne - zaznaczył dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19. - Oczywiście niektórzy chorzy częściej skarżą się na bóle mięśni, gardła, suchy kaszel, zatkany nos, ale tak naprawdę każdy objaw infekcji układu oddechowego może świadczyć o tym, że to jest COVID-19. Należy zmierzać do potwierdzenia lub wykluczenia tego testem - podkreśla specjalista.

Obecnie w Polsce nie ma dostępnych leków, które w przypadku zakażenia COVID-19 można byłoby stosować w domu. Jak zdradza doktor Paweł Grzesiowski, dwa produkty zostały zarejestrowane, ale nie są jeszcze dostępne: Molnupiravir oraz Paxlovid wykazują działanie przeciwwirusowe oraz zwalczają chorobę i jej źródła.

- Nie mając tych leków, próbujemy leczyć objawy - tłumaczy. - Zwalczamy je lekami przeciwgorączkowymi typu paracetamol, ibuprofen i ich pochodne. Doustnie stosujemy witaminę D3, witaminę C. U części chorych, u których dochodzi do silnego kaszlu, stosujemy leki wziewne, sterydowe, ale te są wydawane na receptę, którą uzyskujemy po konsultacji lekarskiej.

W świetle nowego prawa po 48 godzinach od dodatniego testu na COVID-19 wymagana jest konsultacja lekarska. Podstawowym narzędziem do badania stanu zdrowia podczas domowej izolacji pozostaje pulsoksymetr. W przypadku obniżenia saturacji, wynoszącej u zdrowej osoby 94 proc., należy domagać się przewiezienia do szpitala.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

1,5% dla Fundacji TVN
Fundacja TVN 1,5%
podziel się:

Pozostałe wiadomości