Na czym polega otwarty związek?
Związek otwarty to taki związek, w którym pomimo emocjonalnego zaangażowania z jakąś osobą, decydujemy się na kontakty seksualne z innymi ludźmi na określonych zasadach. W relacji takiej często występują dwie skrajne zasady: "don't ask, don't tell" – czyli nie chce wiedzieć, co robisz poza naszym związkiem oraz zasada gdzie partnerzy o wszystkim sobie mówią i jest to dla nich inspirujące.
Po co jednak tworzyć takie relacje? Specjalistka przyznała, że poliamorycy mają założenie nazywane "kompersją". Wychodzą oni z założenia, że jeśli ja nie mogę dać ci wszystkiego, to ty to spełnienie w jakimś obszarze możesz mieć z kimś innym.
- Do mnie trafiają pary, które myślą o otwarciu związku ze względu na potrzebę dekonstruowania tego, jaka panuje norma i schematów, jakie się u nich prywatnie w życiu nie sprawdziły. Tafią pary, które potrzebują sprawdzić, czy taki eksperyment zmieni się w ich styl życia – powiedziała.
Co więcej, eksperta przyznała, że związki są skomplikowane, a każdym steruje coś zupełnie innego. Ludzi łączy zarówno seks, jak i dzieci, majątki, kredyty i przedsiębiorstwa. Problem pojawia się wtedy, gdy dla jednego z partnerów seks i bliskość jest istotna, dla drugiego nie.
Są związki, gdzie partnerzy nie są zadowoleni z seksu do tego stopnia, że unikają tego tematu. Otwarcie związku czasem jest taką fantazją, która staje się rozwiązaniem- dodała dr Agata Loewe-Kurilla.
Związek otwarty - przeszkody
Związek otwarty jest tylko decyzją partnerów. Jeśli dwie strony godzą się na określone warunki, nie ma w tym nic złego. Niestety otwarcie relacji może nieść ze sobą także problemy. Pierwszym jest niezrozumienie społeczne. Żyjemy w świecie, gdzie wciąż panują normy monogamii. Zatem rodzina czy znajomi mogą nie zrozumieć odmienności.
Co więcej, otwarte związki początkowo mogą być fascynujące, jednak z czasem często kończą się rozczarowaniem. W którymś momencie zaczyna nam zależeć i choć umówiliśmy na otwartość związku, jakaś część w nas czuje się nieszczęśliwa.
Jak się okazuje, nawet wśród takich osób, które deklarują, że chcą popróbować czegoś nowego, nie wierzą w monogamię lub się w niej do tej pory nie odnalazły, po czasie pojawia się zazdrość, która powoduje ogromne cierpienie, obniża u nich poczucie własnej wartości.
- Otwieranie związku konfrontuje nas z fundamentalnymi lękami o odrzuceniu, o tym, że trafimy bliskość, pojawia się zazdrość i spada poczucie własnej wartości – podsumowała specjalistka.
Zobacz także:
- Związek z osobą innej kultury. Czy ma szansę przetrwać?
- Połączyła ich wspólna pasja. Miłości do podróży nie przerwała nawet pandemia
- Psychopaci, narcyzy i maminsynki to najbardziej toksyczni partnerzy. Jak sobie z nimi radzić?
Autor: Nastazja Bloch