zdrada

  zdrada

  Ujawnienie prawdy na temat zdrady, to kwestia wyjątkowo trudna zarówno dla osoby zdradzonej, jak i dla jej informatora - tego, kto musi fakt ten wyjawić. Psychoterapeutka Maria Rotkiel oraz Sonia Michalczuk opowiadają o tym, czy warto jest informować drugą osobę o niewierności ukochanego oraz podpowiadają, jak to zrobić, by nikogo nie urazić.

  Związek z żonatym mężczyzną nie znajduje akceptacji ze strony otoczenia, a kobiety, które zostają kochankami często są postrzegane jako femme fatale. Czasem płacą też dużą cenę za romans. - W duchu czułam, że powinnam to wtedy skończyć, ale każdy, kto się kiedyś zakochał, wie jakie to trudne - powiedziała Sandra, która kilka lat temu związała się z żonatym mężczyzną. Naszą rozmówczynią była też zdradzana żona. Co czuła, gdy dowiedziała się o niewierności męża?

  Kochamy, wybaczamy zdrady i robimy wszystko, by walczyć o związek, w który mocno się zaangażowaliśmy. Czy jednak powinniśmy ponownie ufać osobie, która zdolna była do skoku w bok? Mimo jej zapewnień, przeprosin i błagalnych tonów, by zacząć wszystko od początku, istnieje ryzyko, że zrobi to ponowie. Zdaniem wielu psychologów, raz przekroczona granica daje przyzwolenie na kolejne próby niewierności. Co więc robić? O tym rozmawiałam z psycholog, Zuzanną Butryn.

  O tym, jak trudne są rozstania wiedzą ci, którzy choć raz byli naprawdę zakochani. Z jednej strony czują się skrzywdzeni, choć wiedzą, że to dla nich najlepsze rozwiązanie, a z drugiej, tęsknią za wspólnymi planami i chwilami spędzanymi u boku bliskiej osoby. Wtedy właśnie pojawiają się myśli dotyczące powrotu. Dlaczego decydujemy się ponownie wchodzić w toksyczne reakcje? O tym Nastazja Bloch rozmawiała z psycholożką Ewą Zielony-Koryczan.

  Joanna Opozda i Antoni Królikowski mają za sobą burzliwą historię związku. Przez długi czas uchodzili za jedną z najgorętszych par polskiego show-biznesu. Niestety, po jakimś czasie w ich życiu uczuciowym nastąpił kryzys, wskutek którego się rozstali. Dziś znowu cieszą się miłością i swoim towarzystwem. Jedna z fanek zasugerowała w sieci, że powodem rozpadu ich relacji była zdrada. Joanna Opozda dosadnie odpisała na ten komentarz.

  Kłótnie czy kryzysy pojawiają się chyba w każdym związku. Rzecz w tym, aby ważnych dla obu stron spraw nie zamiatać pod dywan, lecz rozmawiać i próbować rozwiązywać problemy. Jeśli nie samemu, to z pomocą specjalisty. O tym, kiedy parze potrzebna jest terapia, jak ona przebiega i na czym polega, opowiedziała nam Karolina Plichta - terapeutka par, psychoterapeutka systemowa, właścicielka gabinetu "Specjaliści Relacji".

  Kiedy myślimy o zdradzie, na myśl przychodzi głównie seks. Istnieje jednak jeszcze inny rodzaj zdrady – jest to zdrada emocjonalna. Na co dzień mówi się o niej niewiele, a jednak potrafi być równie bolesna jak zdrada fizyczna. Przynosi tak samo opłakane skutki dla związku dwojga ludzi.

  Zdrada fizyczna niekiedy nie boli tak, jak emocjonalna. Jej początki zauważyć można przy mikrozdradach, czyli pozornie niewinnych zachowaniach, takich jak zainteresowanie innymi osobami, pisanie z nimi czy wysyłanie sobie zdjęć. Psycholog Piotr Mosak mówił w Dzień Dobry TVN o niebezpieczeństwach dla związku wynikających z niewierności.

  Alimenty po rozwodzie mogą dostawać nie tylko dzieci, ale także byli małżonkowie. Mogą zostać one przyznane osobie, której pogorszyła się sytuacja finansowa albo tej, która udowodni, że do rozpadu związku doszło z winy drugiej strony. Jakie są regulacje prawne?

  Z raportu Instytutu Badań Zmian Społecznych wynika, że 12 proc. Polaków przyznaje się do niewierności, a blisko 7 proc. twierdzi, że zdradza partnera regularnie. Dlaczego decydujemy się na "skok w bok"? Czy zdradę mamy zapisaną w genach? Jak ustrzec się przed nią w dobie Tindera? Z tymi pytaniami w programie zmierzyła się dr Olga Kamińska, badaczka i autorka książki "#LOVE. Jak kochać w XXI wieku?".

  Edyta Górniak podsumowała 2020 rok, który nie był łatwy dla wielu osób. Szczególnie ucierpiała branża artystyczna, która po prostu nie miała możliwości, by funkcjonować. Wokalistka jednak nie uznała ostatnich miesięcy za koszmarne ze względu na brak koncertów, ale z powodu swojego skrzętnie ukrywanego związku. Okazało się bowiem, że artystka została zdradzona.

  Każdy związek przechodzi większy lub mniejszy kryzys. Sztuką jest, by go przetrwać i dalej podążać razem wspólną drogą. Niekiedy zdarza się jednak, że któreś z partnerów ma dość i pomimo wieloletniej znajomości po prostu odchodzi. Tym razem skupialiśmy się na płci męskiej i zapytaliśmy psychoterapeutę i seksuologa Andrzeja Gryżewskiego, dlaczego mężczyzna ucieka w ramiona innej kobiety.

  Przyjacielska relacja z byłym partnerem, czy jest w ogóle możliwa? Choć w większości przypadków pojawia się złość i chęć odizolowania, istnieją pary, które nawet po rozwodzie nie skaczą sobie do gardeł, a wręcz przeciwnie potrafią spokojnie rozmawiać. O trudach i zagrożeniach pozostania w bliskiej relacji z byłym partnerem rozmawialiśmy z wykładowcą uniwersyteckim Pauliną Smaszcz oraz psychologiem, Magdaleną Chorzewską.

  Zdrada jest jednym z najboleśniejszych doświadczeń, jakie mogą nas spotkać ze strony partnera. Przy tym temat ten wciąż dla większości z nas jest bardzo wstydliwy. Niesłusznie. Dopiero rozmowa o niewierności pozwala nam bowiem odkryć pewne mechanizmy. Istnieją choćby określone typy osobowości, które mają największe skłonności do zdrady. Jakie?

  Z badań CBOS wynika, że 33 proc. kobiet przyznaje się do zdrady, jednak według socjologów ta liczba może być większa, bo paniom trudno przyznać się do skoku w bok. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy specjalistę psychiatrii Maję Herman, aby zapytać, dlaczego kobiety zdradzają.

  Od kilku dni media żyją romansem posła Prawa i Sprawiedliwości Stanisława Pięty. Romans zaczyna kłuć w oczy kierownictwo partii. Nie ze względów moralnych, ale dlatego, że poseł zasiada w dwóch bardzo ważnych komisjach. Czy posłowi, który romansuje można zaufać? Czy romans Pięty zaszkodzi partii i samemu politykowi? O tym, dlaczego powinien nas interesować romans polityka w studiu Dzień Dobry TVN opowiedział ekspert ds. wizerunku politycznego Mirosław Oczkoś.

  W prasie pojawiły się doniesienia, jakoby w związku Ilony Felicjańskiej nie działo się najlepiej. Podobno partner byłej modelki - Paul Montana ją zdradza. Jaka jest prawda? U źródła sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.