Związki i seks

Psychopaci, narcyzy i maminsynki to najbardziej toksyczni partnerzy. Jak sobie z nimi radzić?

Związki i seks

Autor:
Nastazja
Bloch
Jak rozpoznać toksycznego partnera?
Jak rozpoznać toksycznego partnera?Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Kochamy, przywiązujemy się i wciąż liczymy na zmianę. Tymczasem nasz partner wciąż jest taki sam. Czepia się, manipuluje, krzyczy i – co gorsza – uzależnia nas od siebie. Po czym rozpoznać toksyczną relację? O tym opowiedziała nam Katarzyna Miller, psychoterapeutka.

Jak rozpoznać toksycznego partnera?

Miłość jest piękna, jednak czasem potrafi doprowadzić nas do skrajnych emocji. Jak powszechnie wiadomo, nie ma na świecie ideałów. Nikt z nas nie jest nieskazitelny. Co jednak robić, gdy nasz związek nie zmierza w dobrym kierunku, gdy czujemy, że relacje z partnerem nie są zdrowe, a on zaczyna doprowadzać nas do szału? Być może mamy do czynienia z toksyczną osobą. Jak ją rozpoznać? Specjalistka wyróżniła charakterystyczne typologie mężczyzn z problemami. Wśród nich znaleźli się: psychopata, narcyz, osoba uzależniona, oszust, kryminalista, zazdrośnik, umniejszacz, typ dziecko oraz maminsynek.

Na szczycie, gdzie czerwona lampka powinna świecić najmocniej, znaleźli się psychopaci. Jak przyznała psychoterapeutka, tacy ludzie są nie tylko inteligentni, ale także trudni do okiełznania. Psychopata za wszelką cenę będzie się maskował. Po kłótni i przemocy fizycznej lub psychicznej, przyjdzie z kwiatami i będzie czule przepraszać.

Jeżeli dziewczyna ma dobrą bazę wewnętrzną własną, to ona się szybko zorientuje i go zostawi, albo ucieknie. Co jest dla psychopaty istotne? Dla niego nieważne są cudze odczucia. On jest jedyny, najważniejszy, reszta ludzi to cień

Drugi uciążliwy typ to narcyz. Taki człowiek nie widzi nic poza czubkiem własnego nosa. Pragnie, by go podziwiano i oklaskiwano jego sukcesy. O porażkach nie mamy nawet co wspominać. Taka rozmowa szybko zakończy się kłótnią. Powszechnym typem jest także maminsynek. Mężczyzna, który w matce zakochany jest bardziej niż w swojej partnerce. Każdą wolną chwilę spędza w rodzinnym domu i nie czuje potrzeby zaopiekowania się związkiem.

- Sposób na maminsynka? Zostawić w spokoju ten temat, robić swoje. "Idziesz do mamusi? Miłego wieczoru". Jeżeli matka przychodzi do domu, krytykuje i nastawia chłopka przeciwko niej, to jest inna sprawa - powiedziała specjalistka.

Zakończyć związek czy zmieniać partnera?

W pewnym momencie dochodzimy do ściany. Kochamy, chcemy być przy naszej drugiej połówce, z drugiej strony czujemy się wykończone i marzymy o spokoju. Co robić, rozstać się, a może próbować zmienić partnera?

- Zmieniać nikogo nie można, można tylko siebie przystosować, albo zmieniać, żeby inaczej reagować. Dla kobiet jest bardzo ważne, aby o sobie nie zapomniały i stawiały warunki.  Przy tych wszystkich mocnych typach trzeba mieć mocną bazę wewnętrzną - podsumowała Katarzyna.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Kuba Kamiński/EastNews

Pozostałe wiadomości