toksyczny związek

  Ojciec zawiódł ją w chwili, w której najbardziej go potrzebowała. - Nazwał mnie wtedy dzi*ką - wyznaje młoda kobieta.

  "To bardzo niebezpieczne dla osoby, która tego doświadcza".

  Kochamy, przywiązujemy się i wciąż liczymy na zmianę. Tymczasem nasz partner wciąż jest taki sam. Czepia się, manipuluje, krzyczy i – co gorsza – uzależnia nas od siebie. Po czym rozpoznać toksyczną relację? O tym opowiedziała nam Katarzyna Miller, psychoterapeutka.

  Rozstanie to bardzo bolesny moment, które zwykle wiąże się z ogromną ilością emocji. Pytanie o to, jak odejść od osoby, której już nie kochamy lub takiej, która jest toksycznym partnerem, potrafi spędzić sen z powiek.

  Wiele kobiet decyduje się trwać w toksycznych relacjach, myśląc, że robią to dla dobra dziecka, które powinno wychowywać się w "pełnej" rodzinie z obojgiem rodziców. Czy rzeczywiście dorastanie w domu, w którym mama i tata nie okazują sobie miłości i czułości, a jedynie kłócą się, jest odpowiednim środowiskiem dla malucha?

  Związek toksyczny ma to do siebie, że trwa za przyzwoleniem słabszej jego strony. Partner czy partnerka wierzy, że może zmienić drugą osobę albo siebie, dostosować związek do potrzeb obu stron. Prawda natomiast jest taka, że osoba toksyczna – nieważne, czy jest to partner, matka, siostra czy przyjaciel – powinna z naszego życia zniknąć. Psycholodzy przekonują, że toksyczne relacje należy kończyć, a nie ratować. Tylko jak to zrobić?

  Wiele kobiet w obawie przed utratą partnera i samotnością, godzi się na poniżanie i body shaming. - Czułam się okropnie, to było jak tresura - wyznała nam 36-letnia Wioletta, która dla swojego ukochanego musiała schudnąć 15 kilogramów. Usłyszała od niego, że gdy będzie szczuplejsza, bardziej ją pokocha. Nie tylko ona godziła się na takie traktowanie.

  Kim jest toksyczna matka? Jakie mechanizmy stosuje? Czy wreszcie – w jaki sposób się od niej uwolnić? O trudnych relacjach z matką rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z psychoterapeutą Robertem Rutkowskim.

  Pandemia to wyjątkowo ciężka próba dla związków. Więcej się kłócimy, dostrzegamy swoje wady. Izolacja i trwający od wielu miesięcy lockdown nie ułatwiają niestety zadania. Pewna pochodząca z Ukrainy para zdecydowała się stworzyć dla swojego związku ekstremalne warunki i przykuli się do siebie łańcuchem. Czy to dobra strategia? Zapytaliśmy naszego eksperta Piotra Mosaka.

  Poczucie straty i żalu są bliskie stronie, która w związku była bardziej zaangażowana emocjonalnie. Często towarzyszy im nieodparta chęć, aby od czasu do czasu odezwać się do ex partnera. Czy utrzymywanie kontaktu z byłym jest dobrym pomysłem? Jak wpływa na nowy związek i nasze zaangażowanie? O tym rozmawialiśmy z Andrzejem Gryżewskim, z seksuologiem i psychoterapeutą z gabinetu Cbtseksuolog.pl.

  Wydawałoby się, że Paris Hilton żyje lekko, łatwo i przyjemnie. 39-letnia miliarderka nie musi martwić się o jutro, a przez lata głośno było wyłącznie o kolejnych skandalach z jej udziałem oraz zakrapianych imprezach. Teraz na światło dziennie wyszła informacja, że dziedziczka hotelowej fortuny niejednokrotnie tkwiła w toksycznych związkach i nie potrafiła się z nich uwolnić. Mówi: "Znosiłam rzeczy, które nikogo nie powinny spotkać". Jak to możliwe?

  Podobno Brad Pitt stwierdził ostatnio, że 12-letni związek z Angeliną Jolie było piekłem. Po czym poznać, że związek jest toksyczny? Dlaczego ludzie tkwią w nich przez lata? Czy toksyczny związek można "uleczyć"? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN: malarkę i felietonistkę Katarzynę Lengren, terapeutę par Piotra Mosaka oraz aktorkę Monikę Mrozowską.

  Rocznie 22% kobiet w Europie doświadcza przemocy fizycznej, natomiast w Polsce 150 ginie w jej wyniku. Często pozostają w związku z damskim bokserem ze względu na dobro swoich dzieci oraz finansowe i emocjonalne uzależnienie od partnera. Czy da się przewidzieć, że życiowy partner zacznie nas bić? W Dzień Dobry TVN Anita Kucharska-Dziedzic z lubuskiego stowarzyszenia na rzecz kobiet "Baba" opowiedziała o toksycznych relacjach.