Jak rozpoznać, że relacja między partnerami zaczyna się psuć. przeważają w niej negatywne emocje, a wręcz staje się toksyczna? Katarzyna Kucewicz podała charakterystyczne cechy tego typu związków.
- Często dochodzi do przyciągania i odpychania od siebie partnerów, do manipulacji, do wielu przekraczających granice zachowań. Czasami ta toksyczność w związku nie dotyczy ludzi tylko dynamiki relacji, czyli tego, co my sobie nawzajem robimy. Krótko mówiąc, ja z jedną osobą mogę mieć toksyczną relację, a z drugą nie, bo wszystko zależy od atmosfery panującej w relacji - powiedziała psychoterapeutka. - Bardzo często w toksyczności nie ma szacunku. Nie ma poszanowania odrębności drugiej osoby. Jest albo potrzeba takiego pilnowania, kontrolowania partnera, albo odrzucanie, unikanie bliskości, takie manipulowanie bliskością, raz blisko, raz daleko - dodała Kucewicz.
Ekspertka wskazała, że osią większości relacji, które moglibyśmy nazwać toksycznymi, jest przemoc: psychiczna, fizyczna, ekonomiczna, seksualna.
- W przypadku przemocy psychicznej my możemy przez wiele lat nie mieć świadomości, że jest wobec nas stosowana. Że ktoś nas zastrasza, totalnie nami manipuluje. Ten moment, kiedy powiemy sobie stop, jest wtedy, gdy widzimy, że to cierpienie jest ponad naszą miłość. Kiedy widzimy, że dzieje nam się krzywda w związku. Możemy bardzo kochać partnera, ale równocześnie ciągle przez niego płakać. Mieć poczucie zastraszenia, że nie możemy się wydostać. Bardzo często ludzie już wiedzą, że chcą skończyć związek, ale nie potrafią z niego wyjść, bo boją się np. reakcji partnera - podkreśliła Katarzyna Kucewicz.
Jak zakończyć toksyczną relację?
Choć nie zawsze da się bez szwanku wydostać z destrukcyjnego związku, to jednak są sposoby, by nieco złagodzić cierpienie.
- Najważniejsze to uświadomić sobie, jaki koszt ponosimy tego związku, ile musimy z siebie dać i ile lat tracimy w relacji, która jest przemocowa. Więc pierwsze to uświadomienie, a drugie to poszukanie wsparcia. Wsparcie profesjonalne jest bardzo ważne i cenne. Można zadzwonić na telefon zaufania, skorzystać z pomocy psychologa. Ważne jest też wsparcie bliskich osób, przyjaciół. Jeśli dzieje się przemoc, powiedzmy o tym komuś. Z mojego doświadczenia wynika, że ludzie duszą to w sobie, nie mówią, że cierpią, nie przyznają się, że notorycznie dzieje im się duża krzywda ze strony partnera - wskazała psychoterapeutka.
Jak powiedzieć partnerowi, że to koniec? Odpowiedź znajdziesz w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Rozwód a zdrowie psychiczne. Jak zadbać o siebie i dziecko? "Od teraz życie się zmieni"
- Pozwala mężowi sypiać z własną siostrą i matką. "Kiedy nie jestem w nastroju, przekazuję go"
- Jej mąż przyjaźni się ze swoją byłą żoną: "Spędza z nią więcej czasu niż ze mną"
Autor: Justyna Piąsta
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News