Magdalena Siraga w ubiegłe wakacje przeżyła koszmar. W wyniku ugryzienia żmii zygzakowatej nie mogła normalnie funkcjonować i musiała poruszać się na wózku inwalidzkim. O spotkaniu z jadowitym wężem dziennikarka opowiedziała w Dzień Dobry TVN. Naszym gościem był również dr n. med. Paweł Grzesiowski, który wyjaśnił nam, jak zachować się w sytuacji ugryzienia przez żmiję zygzakowatą.
Egzotyczne wakacje to nie tylko beztroski czas urlopu. Wybierając odległe kierunki, powinniśmy pamiętać o swoim zdrowiu. Reporterka Dzień Dobry TVN Marzena Figiel-Strzała podczas wyprawy do Indonezji trafiła do szpitala.
Sprawdź, czym różni się od przeziębienia.
Specjalista wyjaśnia, czy można go stosować profilaktycznie.
O szczegółach akcji porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dr. n. med. Pawłem Grzesiowskim.
Jakie są objawy choroby? Jak można się zakazić? Czy grozi nam epidemia?
W Szanghaju trwa twardy lockdown. Chińskie miasto cały czas mierzy się z wysoką liczbą zakażeń koronawirusem. O sytuacji epidemicznej rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN ze studentką Weroniką Truszczyńską, która mieszka w Szanghaju oraz z dr. Pawłem Grzesiowskim, ekspertem Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19. Czy Polskę czeka podobny scenariusz?
"Nie możemy powiedzieć, że pokonaliśmy wirusa".
W mediach zrobiło się ostatnio głośno o "bostonce z Podhala". W powiatach nowotarskim i tatrzańskim zdiagnozowano wiele przypadków HFMS, czyli choroby dłoni, stóp i jamy ustnej. Co wywołuje tę chorobę i czy można się uchronić przed zakażeniem? Jakie są jej pierwsze objawy? O tym opowiedział nam dr Paweł Grzesiowski, pediatra, ekspert profilaktyki zakażeń.
Jakie są nowe zasady kwarantanny?
"To zjawisko bardziej częste, niż o tym mówimy"
W sieci kwitnie handel podrobionymi certyfikatami COVID-19. Jakie są konsekwencje takiego procederu? O tym porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dr. Pawłem Grzesiowskim, ekspertem Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Jak wpływa na postawy społeczeństwa?
Eksperci alarmują, że już na początku września możemy się spodziewać kolejnej fali zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Jaki będzie jej przebieg? Ilu chorych będzie wymagało specjalistycznej pomocy? O możliwych scenariuszach w "Faktach po Faktach" mówił dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci to temat, który wywołuje sporo emocji. Wiele osób zastanawia się, czy preparat jest dla nich bezpieczny. Najnowsze badania wskazują, że skuteczność szczepionki firmy Pfizer podawanej nastolatkom sięga 97 proc. Tymczasem w Europie rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Kiedy czwarta fala pandemii dotrze do Polski? Czy czekają nas kolejne obostrzenia?
Pełną ochronę przeciw COVID-19 daje przyjęcie dwóch dawek szczepionki. Czy osoby, które między szczepieniami przeszły infekcję muszą powtarzać całą procedurę? Odpowiedzi na to pytanie w Dzień Dobry TVN udzielił dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 bardzo często prowadzi do zapalenia płuc. Czy zmiany widoczne tylko w jednym płucu także świadczą o COVID-19? Odpowiedzi na to pytanie w Dzień Dobry TVN udzielił dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
W Polsce trwa stan epidemii wprowadzony z powodu zagrożenia koronawirusem. Ciągle pojawiają się wątpliwości w związku ze szczepionkami oraz ryzykiem zakażenia już po przyjęciu preparatu. Czy po szczepieniu przeciwko COVID-19 test może wyjść pozytywny? To w naszym programie tłumaczył dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Po przechorowaniu COVID-19 organizm wytwarza przeciwciała, które chronią przed ponowną infekcją. Jaka ich wartość daje nam gwarancję, że nie zachorujemy i możemy się czuć bezpiecznie? Odpowiedzi na to pytanie w Dzień Dobry TVN udzielił dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
- Od 9 maja już wszyscy będą mieli wystawione e-skierowania, wszyscy będą mogli się rejestrować na kolejne terminy szczepień - powiedział pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Jak ma to przebiegać w praktyce? Czy procedura rejestracji ulegnie zmianie? O to w Dzień Dobry TVN zapytaliśmy dr Paweł Grzesiowski, eksperta profilaktyki zakażeń.
Całkowita utrata węchu jest uznawana przez lekarzy za jeden z charakterystycznych i podstawowych objawów pierwotnej wersji koronawirusa. W wyniku czego dochodzi do tego rodzaju zaburzeń? Co zrobić, kiedy nie znikną w ciągu kilku tygodni?
Pandemia wciąż nie daje nam odetchnąć. Coraz więcej pacjentów przebywa w szpitalach i bite są kolejne rekordy zachorowań. Czy bezpiecznie mogą czuć się osoby, które COVID-19 mają już za sobą? A może ponowne zakażenie wiąże się z zupełnie innymi objawami? Na to pytanie naszej internautce odpowiedział dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Lekarze są zgodni - szczepionka przeciwko COVID-19 to najlepszy sposób ochrony przed wirusem. Ale czy jedna dawka uodparnia organizm? Odpowiedzi na to pytanie w Dzień Dobry TVN udzielił dr Paweł Grzesiowski.
Pandemia nie ustępuje, a w naszych głowach wciąż rodzą się nowe pytania. Chcąc zabezpieczyć się przed chorobą i jej poważnymi konsekwencjami próbujemy wszelkich możliwości. Część osób, która nie została jeszcze zaszczepiona, testuje naturalne środki ochrony. Czy witamina D zabezpiecza nas przed mutacjami COVID-19? Na to pytanie odpowiedział dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
W Polsce trwa stan epidemii wprowadzony z powodu zagrożenia koronawirusem. Ciągle pojawiają się wątpliwości w związku ze szczepionkami i ryzykiem zakażenia, już po przyjęciu leku. Na co należy zwrócić uwagę? To w naszym programie wyjaśniał dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Przyjęło się, że dzieci łagodniej przechodzą koronawirusa niż dorośli. Nie oznacza to jednak, że choroba u nich nie pozostawia po sobie śladu. Jeden z rodziców zastanawia się, czy pociechy mogą mieć podobne powikłania, co osoby starsze. Wątpliwość tę rozwiał dr Paweł Grzesiowski.
Doktor Paweł Grzesiowski jest mocno zaniepokojony tym, jak Polacy podeszli do złagodzonych od piątku obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa. Ekspert do spraw walki z COVID-19 przestrzega, że jeśli sytuacja nadal będzie wyglądała tak, jak w pierwszy weekend od poluzowania obostrzeń, wyraźnie odczujemy to już za cztery tygodnie.
Część osób jest już po pierwszej dawce szczepienia przeciwko COVID-19. Czekając na drugi zastrzyk warto zadbać o swoje zdrowie i chronić się przed infekcjami, które mogą opóźnić cały proces. Co zrobić, kiedy między szczepieniami musieliśmy przyjąć antybiotyk? W naszym programie tłumaczył to dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej.
Szczepienia przeciwko COVID-19 w Polsce już się rozpoczęły. W pierwszej kolejności antidotum otrzymują osoby związane z ochroną zdrowia oraz seniorzy. Czy osoby, które mają już wyznaczony termin szczepienia mogą sobie wybrać szczepionkę, którą zostaną zaszczepieni?
W Polsce trwają szczepienia przeciw COVID-19. W związku z tym wciąż pojawia się wiele wątpliwości. Jeden z naszych widzów zastanawia się, czy jeśli zaszczepi się przeciw koronawirusowi, to będzie uodporniony również na grypę. Dr Paweł Grzesiowski udzielił jasnej odpowiedzi.