W Izraelu i Hiszpanii potwierdzono przypadki "gryporony" (zwanej po angielsku fluroną). To jednoczesne zakażenie wirusem grypy i koronawirusem SARS-CoV-2. Co wiemy na temat tej choroby? Jak przebiega? Na pytania odpowiadał w Dzień Dobry TVN Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Flurona - czy grozi Polakom?
Po angielsku nazywana jest fluoroną, po polsku to gryporona. Chodzi o połączenie grypy i zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Do podwójnego zakażenia doszło między innymi w Izraelu. Podobne przypadki niestety występują także w Polsce.
- To zjawisko bardziej częste, niż o tym mówimy. Nakładają się dwie fale zachorowań - mamy teraz typowy okres grypowy i rosnącą liczbę zachorowań na koronawirusa. Rzadko to wykrywamy, bo testowanie dotyczy głównie COVID-19. Jeśli wynik testu jest dodatni, nie diagnozujemy już dalej - powiedział dr n. med. Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
- Przebieg jest ciężki. To nasilone zapalenie płuc. Wirus grypy atakuje płuca, ale w inny sposób niż koronawirus. To zazwyczaj kończy się zapaleniem płuc, często z potrzebą pomocy respiratora - tłumaczył nasz rozmówca.
Porady dietetyków
Porady dietetyków
Czy można łączyć szczepionkę przeciwko grypie i COVID-19?
Zakażenie koronawirusem oraz grypą daje podobne objawy, czyli zainfekowanie górnych dróg oddechowych oraz problemy z oddychaniem. Jedynym sposobem na rozróżnienie i zdiagnozowanie tych chorób jest przeprowadzenie odpowiednich testów diagnostycznych - bez nich nie uzyska się jednoznacznej odpowiedzi.
- Testy w kierunku grypy robi się łatwo - tak samo jak w przypadku koronawirusa. Robimy wymaz z nosa czy gardła i wystarczyłoby tę samą wymazówkę użyć do dwóch testów. Są już testy, które na jednej kasetce zawierają testy na COVID-19 i grypę - mówił dr n. med. Paweł Grzesiowski.
- Moja sugestia i stanowisko grup eksperckich jest takie, żeby nie zapominać o szczepieniu przeciwko grypie. Teraz jest tym bardziej zalecane. Szczepionki można podać jednoczasowo, nie ma przeciwskazań - przestrzegał ekspert.
Koronawirus w Polsce
Obecnie najbardziej niepokojącym wariantem w Polsce jest Omikron, który ma dużą zdolność zarażania. Występuje on coraz powszechniej w Europie, mimo, iż dominującym wariantem wciąż jest Delta. Badacze obawiają się momentu spotkania się dwóch wariantów na jednym obszarze, zwłaszcza, że są one uznawane przez WHO za najgroźniejsze.
Zobacz także:
- Justyna Kowalczyk-Tekieli stanie przed nowym wyzwaniem. "Wszystko wywróciło się do góry nogami"
- Uczestniczka "Top Model" otwarcie o transpłciowości. "To było jasne, jednak rodzice ignorowali sprawę"
- Czy warto słuchać wewnętrznego głosu? "Intuicja bez myślenia jest ślepa"
Autor: Oskar Netkowski
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN