zakażenie

  zakażenie

  Ferie dla niektórych województw już się zaczęły. Rząd ostrzega przed kolejnymi falami pandemii COVID-19. Co należy zrobić i jak się zachować, kiedy zaobserwujemy u siebie objawy koronawirusa? Czy można wtedy wrócić do domu?

  Światowy Dzień AIDS obchodzony jest 1 grudnia już od 1988 roku. Inicjatywę tę podjęła Światowa Organizacja Zdrowia WHO. Głównym celem kampanii jest zwrócenie uwagi na problem zarażeń AIDS, a także solidaryzowanie się z osobami, które ta choroba dotknęła. Tegoroczne hasło brzmi: "Koniec nierówności. Koniec AIDS. Koniec pandemii".

  Wstrząs septyczny ma wyjątkowe cechy, przez co jest kwalifikowany jako inna, osobna forma wstrząsu. Bywa, że termin ten stosowany jest błędnie jako synonim sepsy, posocznicy lub ogólnoustrojowej reakcji zapalnej. Czym zatem jest wstrząs septyczny? Jakie są jego objawy i sposoby leczenia? 

  Koronawirus nie daje za wygraną, wręcz przeciwnie, wciąż słyszymy o jego kolejnych wariantach. Co gorsza, Delta i Lambda są jeszcze bardziej niebezpieczne. Sytuacja epidemiczna w Polsce była tematem posiedzenia sztabu z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił o przygotowaniach wszystkich scenariuszy rozwoju pandemii. Jego zdaniem wzrost zakażeń nastąpi jesienią.

  Dotychczas uważano, że przypadki COVID-19 są rzadkością u kobiet w ciąży. Aktualnie coraz więcej młodych kobiet w ciąży zaraża się i choruje na koronawirusa. - Przebieg jest taki sam jak u nieciężarnych - powiedział kierownik Kliniki Ginekologii i Położnictwa w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu prof. Mariusz Zimmer. Czy noworodki przychodzą na świat zakażone koronawirusem?