1 grudnia to Światowy Dzień Walki z AIDS. Czy zakażenie to wciąż temat tabu?
Młodej kobiecie groziła utrata wzroku.
Może powodować poważne uszkodzenia tkanek, a w skrajnych przypadkach - prowadzić do śmierci. Na Florydzie eksperci zauważyli nagły skok zakażeń mięsożerną bakterią Vibro vulnificus, która rozprzestrzenia się za zawrotnym tempie.
Pneumokoki to bakterie, które wywołują tzw. pneumokokowe zapalenie płuc. Patogen szczególnie groźny jest dla seniorów oraz osób, które zmagają się z jakąś chorobą przewlekłą. Na szczęście przed pneumokokami można się skutecznie chronić dzięki szczepieniom. Dlaczego i kto powinien się na nie zdecydować? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział dr hab. n. med. Piotr Ligocki.
Coraz więcej w mediach mówi się o wirusie mpox. Patogen może wywoływać tzw. małpią ospę. Co to za choroba? Czy powinniśmy się jej obawiać? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział dr Paweł Grzesiowski, główny inspektor sanitarny.
Groźną dla zdrowia i życia bakterią New Delhi wykryto u jedenastu pacjentów w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Józefa Strusia w Poznaniu. W jakim są stanie i jak doszło do zakażenia?
Krztusiec to groźna, szczególnie dla małych dzieci, choroba. Do pierwszego przypadku śmiertelnego doszło w czerwcu tego roku - zmarł zaledwie miesięczny maluch. Dlaczego doszło do tragedii? Co wiemy na temat profilaktyki tej choroby?
Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że z powodu zakażeń ornitozą (papuzicą) w pięciu krajach Europy zmarło już pięć osób. Choć jej pierwsze objawy mogą przypominać grypę lub zapalenie płuc, przyczyna jest zupełnie inna.
Pierwsza osoba zmarła z powodu zakażenia wirusem Alaskapox (AKPV). Patogen ma charakter odzwierzęcy i występuje w Stanach Zjednoczonych. Sporadycznie pojawia się u ludzi, przynosząc zazwyczaj zmiany skórne, obrzęk węzłów chłonnych i ból mięśni.
Lucinda Mullins skarżyła się na silny ból spowodowany kamicą nerkową. Podczas zabiegu doszło do zakażenia sepsą.
Od jakiegoś czasu znacząco wzrosła liczba opiekunów, którzy zgłaszali się ze swoimi psami do weterynarza. Jednym z powtarzających się objawów była ciężka anemia. Naukowcy z Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk oraz Laboratorium Weterynaryjnego Vetlab wykazali, że prawdopodobnie przyczyną pogarszającego się stanu zdrowia był pasożytniczy pierwotniak Hepatozoon canis.
Gdzie odnotowano przypadki zakażeń? Oto najnowsze dane.
Legionella z każdym kolejnym dniem budzi większe obawy mieszkańców Podkarpacia. To bakteria, która przenoszona drogą wodną powoduje choroby układu oddechowego. W ciągu dwóch tygodni z powodu zakażenia tym patogenem w Rzeszowie zmarło 14 osób.
Zmarła kolejna osoba zakażona legionellą. Andrzej Sroka, rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie przekazał, że ósmą ofiarą jest mężczyzna. Już wcześniej miał on problemy ze zdrowiem i zmagał się z chorobami przewlekłymi.
Sprawdź, o czym pisaliśmy w serwisie Dzień Dobry TVN.
Lekarz: "Nawet w domu, kiedy bierzemy prysznic".
Liczba hospitalizowanych w woj. podkarpackim wzrosła do ponad 70.
Co działo się 19 sierpnia? Oto podsumowanie dnia.
Jak się chronić?
Ostatnio w Polsce odnotowywane są rekordowe liczby zachorowań na anginę wśród dorosłych i na szkarlatynę u dzieci. Tylko w ostatnich dwóch tygodniach maja bieżącego roku zgłoszono blisko trzy tysiące nowych przypadków. Rok temu tyle samo odnotowano przez znacznie dłuższy okres - pięć miesięcy. Co jest tego przyczyną?
Wysoka gorączka, kaszel i zapalenie spojówek - to zaledwie część objawów, jakie stwierdzono u pacjentów zarażonych nowym podwariantem omikrona. Arcturus, oficjalnie nazywany XBB.1.16, występuje już w 22 państwach świata.
To pierwszy taki przypadek na świecie.
Za zakażenie odpowiedzialny jest chrząstkoskórnik purpurowy. Co to za grzyb?
Bywa, że termin ten stosowany jest błędnie jako synonim sepsy, posocznicy lub ogólnoustrojowej reakcji zapalnej.
Majtki to ważny element garderoby, ale nieodpowiednio dobrane mogą wywołać ból i przyczynić się do występowania infekcji intymnych. Warto więc roztropnie podchodzić do kupna bielizny. Sprawdź, jakie modele najlepiej wybierać.
Wirusolodzy ostrzegają przed rosnącym ryzykiem reinfekcji u pacjentów, którzy przeszli zakażenie wcześniejszym podwariantem Omikronu.
Pomimo wysokiego wskaźnika szczepień w Portugalii rośnie liczba zachorowań na COVID-19. Ponad 80 proc. nowych przypadków zakażeń to subwariant omikronu BA.5. Co o nim wiemy?