Groźna bakteria w szpitalu. Wykryto ją u jedenastu osób

Groźna bakteria w szpitalu w Poznaniu
Groźna bakteria w szpitalu w Poznaniu
Źródło: KATERYNA KONSCIENCE PHOTO LIBRARY/Getty Images
Groźną dla zdrowia i życia bakterią New Delhi wykryto u jedenastu pacjentów w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Józefa Strusia w Poznaniu. W jakim są stanie i jak doszło do zakażenia?

Dalsza część tekstu poniżej.

dr Hanna Stolińska
Bakteria, która sieje spustoszenie w jelitach
Źródło: Dzień Dobry TVN

Patogen nazywany jest superbakterią, ponieważ jest odporna na działanie większości antybiotyków.

Jedenaście osób zakażonych bakterią New Delhi

Groźną bakterię New Delhi wykryto na oddziale chorób wewnętrznych na pododdziale męskim w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. J. Strusia przy ulicy Szwajcarskiej w Poznaniu. Cyryla Staszewska, rzeczniczka prasowa Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu poinformowała, że sytuacja została opanowana. - Prowadzimy czynności kontrolne i dochodzenie epidemiologiczne mające na celu ustalenie źródła zakażenia - poinformowała.

Dr n. med. Marcin Żytkiewicz, kierownik oddziału chorób wewnętrznych, dodał, że w szpitalu wprowadzono dodatkowe procedury. - Zbadaliśmy wszystkich pacjentów na oddziale, aby wykryć, kto jeszcze jest nosicielem bakterii, żeby ograniczyć rozprzestrzenianie się jej - wyjaśnił.

Bakterię wykryto u 11 osób, ale tylko trzech pacjentów wciąż jest hospitalizowanych. Prof. Ewelina Gowin ze Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu w rozmowie z TVN 24 wyjaśniła, że samo wykrycie patogenu nie oznacza jeszcze zakażenia. Obecność tej bakterii w przewodzie pokarmowym dla większości z nasz nie jest niebezpieczne. - Wiadomość, że w szpitalu pojawiają się tacy pacjenci jest zawsze alarmująca, dlatego że może przejść do przeniesienia takiego zakażenia na osoby podatne, u których rozwinie się zakażenie - tłumaczyła.

- Zakażenia wywołane przez patogeny wielolekooporne są ogromnym problemem, bo tutaj arsenał antybiotyków, które możemy stosować przeciwko takim bakteriom, jest bardzo ograniczony. Są to rzeczywiście pojedyncze antybiotyki, które mogą się okazać skuteczne - dodała.

Prof. dr hab. n. med. Iwona Mozer-Lisewska, ordynatorka oddziału zakaźnego, podkreśliła, że bakteria stanowi szczególne zagrożenie dla osób z obniżoną odpornością. - Dotyczy to osób przewlekle hospitalizowanych, chorujących na choroby cywilizacyjne czy mających ciała obce, takie jak cewniki czy kaniule - wyjaśniła.

Bakteria New Delhi - co to za patogen?

New Delhi - Klebsiella pneumoniae – to pałeczki zapalenia płuc. Należy do grupy bakterii jelitowych. Może wywołać zagrażające życiu zapalenie płuc, zapalenie układu moczowego, pokarmowego, opon mózgowo-rdzeniowych i wielu innych chorób. Zapalenia nią wywołane mogą prowadzić do sepsy. Jest oporna na działanie większości antybiotyków.

Warto dodać, że bakterię New Delhi pierwszy raz wykryto w Polsce w 2011 roku.

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości