Środa, 24 lipca, obfitowała w ciekawe wydarzenia. Media informowały o zbliżających się Igrzyskach Olimpijskich i ceremonii otwarcia. Mówiło się również o wykryciu groźnej bakterii w jednym ze szpitali w Poznaniu. Uwagę dziennikarzy zwróciła żona prowadzącego Dzień Dobry TVN, która postanowiła poruszyć kwestię menopauzy. O czym jeszcze warto wiedzieć?
Groźną dla zdrowia i życia bakterią New Delhi wykryto u jedenastu pacjentów w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Józefa Strusia w Poznaniu. W jakim są stanie i jak doszło do zakażenia?
Kolejne przypadki zakażenia bakterią New Delhi zostały potwierdzone w szpitalu tymczasowym w Ciechocinku. Zmarła pierwsza osoba, u której ją zdiagnozowano. Głównym powodem śmierci kobiety był bardzo ciężki przebieg COVID-19. Przyjęcia do placówki nadal są wstrzymane.
W 22 Wojskowym Szpitalu Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowym, który obecnie pełni funkcję szpitala tymczasowego, pojawiła się trójka pacjentów chorych na COVID-19, u których wykryto również zakażenie bakterią New Delhi. Jedna osoba zmarła.
W województwie lubelskim stwierdzono w 2017 roku czterdzieści dwa przypadki zarażenia śmiertelnie niebezpieczną superbakterią New Delhi. Czym się różni od innych bakterii? Dlaczego jest taka niebezpieczna? Jak można się nią zarazić? Jakie choroby wywołuje? Jak się przed nią bronić? O tym w Dzień Dobry TVN mówił specjalista chorób wewnętrznych dr Piotr Gryglas.
W szpitalach w Warszawie pojawiła się superbakteria oporna na antybiotyki - New Delhi. Ile osób może być jej nosicielami? Czy jest groźna? Jak się przed nią uchronić? Jak ją leczyć? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN dr Dorotę Żabicką z Narodowego Instytutu Leków, Zakładu Epidemiologii i Mikrobiologii Klinicznej.
W warszawskich szpitalach pojawiła się bakteria, która rozmnaża się w bardzo szybkim tempie. Co więcej, jest oporna na wszelkie antybiotyki. Czy można być nosicielem i przez dłuższy czas o tym nie wiedzieć? Jakie spustoszenia bakteria może wywołać w organizmie człowieka? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy prof. dr hab. Walerię Hryniewicz, konsultanta krajowego w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej.