bakteria

  bakteria

  W województwie lubelskim stwierdzono w 2017 roku czterdzieści dwa przypadki zarażenia śmiertelnie niebezpieczną superbakterią New Delhi. Czym się różni od innych bakterii? Dlaczego jest taka niebezpieczna? Jak można się nią zarazić? Jakie choroby wywołuje? Jak się przed nią bronić? O tym w Dzień Dobry TVN mówił specjalista chorób wewnętrznych dr Piotr Gryglas.

  Według statystyk w ostatnim czasie w Polsce doszło do wzrostu zachorowań na salmonellę. Dlaczego? Dla kogo salmonella może być szczególnie groźna? Jak się chronić przed zatruciem pokarmowym tą bakterią? Jakie są objawy zatrucia? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: rzeczniczki Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie Joannę Narożniak i internistę dra n. med. Piotra Gryglasa.

  W szpitalach w Warszawie pojawiła się superbakteria oporna na antybiotyki - New Delhi. Ile osób może być jej nosicielami? Czy jest groźna? Jak się przed nią uchronić? Jak ją leczyć? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN dr Dorotę Żabicką z Narodowego Instytutu Leków, Zakładu Epidemiologii i Mikrobiologii Klinicznej.

  W warszawskich szpitalach pojawiła się bakteria, która rozmnaża się w bardzo szybkim tempie. Co więcej, jest oporna na wszelkie antybiotyki. Czy można być nosicielem i przez dłuższy czas o tym nie wiedzieć? Jakie spustoszenia bakteria może wywołać w organizmie człowieka? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy prof. dr hab. Walerię Hryniewicz, konsultanta krajowego w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej.

  W środę w Dzień Dobry TVNŁ Jola Lewicka i tajemniczy Francuz, czyli historie, jakie lubimy - o miłości, która nie zna wieku ani granic. Następnie: będzie ostro - gwiazdy na szpilkach oraz, czy mamy się czego bać - wszystko o bakterii odpornej na antybiotyki, która zaatakowała warszawskie szpitale. W programie także zdrada okiem naukowców - o badaniach pokazujących, kto cierpi najbardziej - żona, zdradzający mąż czy kochanka. Bądźcie z nami jutro o 8.00! Zaprasza: Anna Kalczyńska i Marcin Prokop.

  Aż 30 procent osób poniżej osiemnastego roku życia ulega zakażeniu bakterią, która wywołuje wrzody żołądka. Jak możemy się zarazić bakterią Helicobacter pyloridr, która powoduje schorzenia zapalne żołądka i wrzody? Jakie są pierwsze objawy choroby wrzodowej u dzieci? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała pediatra dr Aneta Górska– Kot.

  Wydawałoby się, że ta bakteria jest już zwalczona. Mamy szczepionki, antybiotyki, a mimo to rośne liczba chorych na krztusiec. Dlaczego? Jakie grupy wiekowe najgorzej znoszą chorobę? Jakie są objawy krztuśca? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN doktora Pawła Grzesiowskiego.