Przełom w walce nad superbakterią. "Celujmy w jej piętę achillesową"

labolatorium
Przełomowe odkrycie niezwykłego antybiotyku
Źródło: DBenitostock/Getty Images

Naukowcy z Niemiec i Austrii dokonali przełomowego odkrycia, które najprawdopodobniej zmieni podejście do walki z jedną z najniebezpieczniejszych bakterii na świecie. Choć wszystko wskazywało na to, że jest już uodporniona na wszelkie antybiotyki - udało się znaleźć sposób na jej zwalczanie. "Celujemy dokładnie w jej piętę achillesową" - przekazali badacze.

Dalsza część artykułu dostępna jest pod materiałem wideo.

Choroby weneryczne – czy to już plaga?
Choroby weneryczne – czy to już plaga?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Przełomowe odkrycie niezwykłego antybiotyku

Niektóre szczepy Neisseria gonorrhoeae, bakterii wywołującej chorobę przenoszoną drogą płciową (STI), czyli rzeżączkę, ewoluowały i stały się odporne na większość nowoczesnych leków. Jak się okazuje, pojawiła się szansa na nowy rodzaj antybiotyków, które będzie można wykorzystać jako broń przeciwko tej bakterii.

Naukowcy z Uniwersytetu w Konstancji, w Niemczech oraz Uniwersytetu Wiedeńskiego w Austrii odkryli związek, który uruchamia sekwencję samoniszczącą wnętrze Neisseria gonorrhoeae.

- Jedna z tych nowych cząsteczek AQ faktycznie miała wyjątkowy efekt. Związek chemiczny był w stanie zabić gonokoki bez negatywnego wpływu na inne mikroorganizmy lub komórki ludzkie - przekazał biolog Christof Hauck z Uniwersytetu w Konstancji.

Mowa tu o związku chemicznym 2-nonylo-4-chinolon N-tlenek lub NQNO, który jest pobierany z bakterii Pseudomonas aeruginosa. W eksperymentach wykazano, że blokuje wzrost N. gonorrhoeae, zatrzymując zarazka w jego biegu.

NQNO zatrzymuje łańcuch transportu elektronów wewnątrz gonokoków, co jest istotną częścią procesu produkcji energii w komórkach. Prowadzi to do napięcia w bakterii, co w efekcie wywołuje u niej pojawienie się jednej z jej własnych toksyn i ostatecznie 0 zabicie jej.

Nowy lek pokona najniebezpieczniejszą bakterię?

Co istotne, eksperyment wykazał, iż wspomniany związek nie szkodzi innym, pożytecznym bakteriom, które można znaleźć w organizmie człowieka. Podczas badań przeprowadzonych na myszach NQNO okazało się skuteczne w walce z rzeżączką, a badacze byli również w stanie stworzyć jego silniejszą i skuteczniejszą wersję przy użyciu inżynierii chemicznej.

- Nasza substancja AQ wydaje się celować dokładnie w piętę achillesową gonokoków - stwierdziła mikrobiolożka Ann-Kathrin Mix z Uniwersytetu w Konstancji.

Badania przeprowadzone przez niemiecko-austriackich naukowców można uznać za przełomowe, bowiem gonokoki szybko stają się odporne na antybiotyki. N. gonorrhoeae cieszy się "złą sławą" - ​​znalazła się na Liście Priorytetowych Patogenów Bakteryjnych opracowanej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Jest jedną z 15 najbardziej niebezpiecznych superbakterii.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości