Chociaż w stosunek płciowy to akt, w którym bierze udział kobieta i mężczyzna, zwykle zapobieganie niechcianej ciąży spoczywa na barkach partnerki. Szeroki jest wachlarz metod antykoncepcji dostępnych na rynku. Mogą być one naturalne, hormonalne, chemiczne i mechaniczne. Stosować możemy tabletki, plastry, zastrzyki, wkładki, prezerwatywy, globulki, implanty, gąbki. Niektóre z nich są nieinwazyjne, inne ingerują w gospodarkę hormonalną kobiety. Metody zabezpieczenia należy dobierać ostrożnie, biorąc pod uwagę wiek kobiety, obciążenia genetyczne, inne choroby oraz to, czy już rodziła, czy nie. Coraz częściej zwraca się jednak uwagę na antykoncepcję dla mężczyzn jako alternatywę dla zabezpieczania się przez kobietę. Zanim zdecydujemy się na metodę antykoncepcji oraz to, czy stosować ją będzie kobieta czy partner, warto zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi sposobami.
>>> Zobacz także:
- Seks nastolatków – gdzie zdobywają wiedzę i jakie mają oczekiwania wobec siebie?
- Jak odbywa się stosunek płciowy i jakie są jego rodzaje?
- Kiedy może dojść do zapłodnienia – objawy, ile trwa zapłodnienie od stosunku
Cykl miesięczny i dni płodne kobiety
Osiągnięcie dojrzałości płciowej u dziewczynki szacuje się na około 11-12 rok życia. Momentem przełomowym jest pierwsza miesiączka. Jest ona wyrazem cyklicznych przemian błony śluzowej dróg rodnych, które prowadzą do dojrzewania i uwolnienia komórki jajowej. Długość cyklu miesięcznego wynosi około 28 dni, jednak u niektórych kobiet trwa on nieco dłużej lub krócej i nie świadczy to patologiach. Zmiany hormonalne i w budowie błony śluzowej mają na celu uwolnienie dojrzałej komórki jajowej, zdolnej do zapłodnienia. Jeżeli do niego dojdzie tworzy się zygota, która zagnieżdża się w jamie macicy i daje początek ciąży. Jeżeli nie dochodzi do zapłodnienia komórka obumiera i jej pozostałości złuszczają się, co objawia się krwawieniem miesięcznym. W trakcie całego cyklu kobieta jest płodna w okresie tzw. jajeczkowania, którego czas przypada mniej więcej na połowę cyklu.
Czym jest określenie wskaźnik Pearla?
W internecie i na opakowaniach lub ulotkach środków antykoncepcyjnych możemy znaleźć informację o wskaźniku Pearla i jego wartości. Z reguły przedstawiają ją liczba. Informuje nas ona o skuteczności danej metody antykoncepcji. Jak interpretować indeks Pearla? Jest to bardzo proste. Liczby oznaczają kobiety, które zaszły w ciążę na 100 kobiet, które stosowały daną metodę przez rok. Zatem im mniejsza wartość, tym większa skuteczność metody.
Naturalne metody antykoncepcji dla mężczyzn
Najstarszym sposobem w antykoncepcji dla mężczyzn jest wstrzemięźliwość seksualna. Powinna ona dotyczyć szczególnie dni płodnych u kobiety. Metoda ta jest naturalna, nie ingeruje w gospodarkę organizmu, ale niestety bywa zawodna. Główne zagrożenie wynika z braku możliwości dokładnego określenia dni płodnych cyklu. Drugą z metod naturalnych jest stosunek przerywany. Polega on na współżyciu, podczas którego ejakulacja odbywa się poza drogami rodnymi kobiety. Ta metoda również ma pewne wady, po pierwsze mężczyzna musi bardzo dokładnie kontrolować swój wytrysk, poza tym może się zdarzyć, że część wydzieliny zawierającej plemniki zostanie uwolniona jeszcze przed ejakulacją i płodne nasienie w niewielkiej ilości i tak zostanie w drogach rodnych kobiety.
Antykoncepcja dla mężczyzn - prezerwatywa
Jest to jedna z najstarszych metod antykoncepcyjnych. Pierwsze prezerwatywy były stosowane w zamierzchłych czasach i były plecione z różnego rodzaju płótna lub wytwarzane z rybich pęcherzy. Do naszych czasów prezerwatywy znacznie ewoluowały. Najczęściej wytwarzane są z lateksu. Ich popularność związana jest wygodą użycia, ceną i dostępnością. Ponadto chronią nie tylko przed przedostaniem się plemników do ciała kobiety, ale także przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową (HIV, HCV, rzeżączką). Wadą prezerwatyw jest to, iż mogą osłabiać doznania seksualne u mężczyzny, poza tym konieczność ich założenia tuż przed stosunkiem bywa uciążliwa dla partnerów. Niektórym osobom przeszkadza również zapach.
Chirurgiczne metody antykoncepcji - wazektomia i klipsy
Wazektomia jest to zabieg chirurgiczny polegający na podwiązaniu nasieniowodów, prowadzący do okresowej niepłodności mężczyzny. Procedura ta blokuje przedostawanie się plemników z jąder do prącia. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, trwa około 10 minut i jest bezpieczny. Skuteczność w zapobieganiu zapłodnieniu wynosi 99 proc. Po zabiegu nie zmienia się funkcjonowanie prącia ani doznania z aktu seksualnego. Wazektomia nie ingeruje również w gospodarkę hormonalną organizmu. Zabieg polecany jest zwłaszcza u mężczyzn, którzy już posiadają dzieci. Ewidentną zaletą jest jej odwracalność - około 90 proc. mężczyzn odzyskuje płodność, jeśli zabieg zostanie przeprowadzony do 10 lat po wazektomii.
Inną metodą jest założenie na nasieniowód klipsów wykonanych z tworzywa sztucznego. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.
Zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn
Naukowcy zakończyli badania kliniczne nad zastrzykiem antykoncepcyjnym dla mężczyzn, który ma działać przez 13 lat. Nowa metoda będzie polegała na podaniu polimeru do nasieniowodu, którego działanie ma być antykoncepcyjne. Zabieg jest odwracalny. Zdaniem ginekologa i położnika, specjalizującego się w zabiegach wazektomii, dra Eugeniusza Siwika, metoda ta nie będzie jednak tak skuteczna, jak np. wazektomia.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN