Pasożyt w oku 23-latki. Jak doszło do zakażenia?

Soczewki kontaktowe
Pasożyt zagnieździł się w jej oku
Źródło: Westend61/Getty Images, x.com/people
Poprawne, a więc i higieniczne, noszenie soczewek kontaktowych jest konieczne, jeśli zależy nam na naszym zdrowiu. Na własnej skórze przekonała się o tym 23-letnia Amerykanka, która przez pasożyty w oku częściowo straciła wzrok. Jak doszło do zakażenia gałki ocznej?
DD_20230208_Okulista_REP
Od przedszkola do okulisty
Źródło: Dzień Dobry TVN

Pasożyt zagnieździł się w jej oku

Infekcje oczu to przypadłość, z którą często muszą mierzyć się użytkowcy soczewek kontaktowych. Jeśli są one jednak stosowane poprawnie, z zachowaniem wszelkich zasad higieny, korzystanie z nich zazwyczaj jest bezpieczne. Niestety, 23-letnia Brooklyn McCasland nie zadbała odpowiednio o swoje zdrowie, gdy podczas wycieczki do Alabamy zaraziła się pasożytniczym zapaleniem rogówki wywołanym przez akantoamebdę. Jak podkreśliła, gdy trafiła do przychodni z bólem oczu, jej objawy nie zostały potraktowane wystarczająco poważnie.

- Ta infekcja przypominała inne powszechne infekcje, więc w tamtym czasie przepisano mi sterydy i kilka innych kropli - napisała Brooklyn McCasland na stronie ze zbiórką funduszy na rzecz jej zdrowia.

Soczewki wywołały stan zapalny?

Niestety zbyt późna stwierdzenie zapalenia rogówki tylko pogorszyło stan 23-latki. Jak wspominała, ból był najsilniejszym, jakiego kiedykolwiek doświadczyła, a kolejni lekarze nie byli w stanie postawić poprawnej diagnozy, co sprawiło że młoda kobieta na pewien czas straciła wzrok w prawym oku. Do zakażenia doszło prawdopodobnie podczas pływania w przydomowym basenie, ponieważ Brooklyn na czas kąpieli nie wyjęła z oczu soczewek kontaktowych. Podczas ich zakładania i zdejmowania często dochodzi do podrażnienia rogówki, co może stanowić przyczynę podatności oka na zakażenia bakteriami.

W końcu, gdy stwierdzono u niej obecność pasożyta, wdrożono natychmiastowe leczenie, by zapobiec długotrwałej utracie wzroku.

Jak przekazał portal People.com, zakażenie rogówki Acanthamoebą są rzadkie. Szacuje się, że rocznie w USA występuje zaledwie 1 500 zakażeń, jednak to właśnie osoby noszące soczewki kontaktowe stanowią aż 90% tych przypadków.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości