Już po 35. roku życia nasz wzrok, niezależnie od wcześniej zdiagnozowanych wad, zaczyna się pogarszać. Osobom dorosłym zaleca się standardowo, żeby kontrolowały wzrok raz na dwa lata. Zalecenie to dotyczy także tych z nas, którzy nie mają problemów ze wzrokiem. Kto już nosi okulary albo soczewki kontaktowe, powinien pojawiać się u okulisty co najmniej raz w roku.
Pewien Brytyjczyk tuż po przebudzeniu zorientował się, że zupełne stracił wzrok w jednym oku. Lekarze ustalili, że utratę zmysłu odpowiada mięsożerna ameba. Jak trafiła do oka mężczyzny? Czy jest szansa, że poszkodowany będzie jeszcze widział?
Podział zmysłów został stworzony przez Arystotelesa. To on ustalił i nazwał podstawowe zmysły ludzkie, które odpowiedzialne są za odbieranie bodźców z zewnątrz.
Czy wszystko to, co widzimy, na pewno istnieje? Czy zmysł wzroku, któremu tak bardzo ufamy, na pewno jest tak doskonały, jak sądzimy? Wszystkie te pytania pojawiają się, kiedy spotykamy się z iluzjami, zwłaszcza takimi, jak efekt Troxlera.
Rogówka to położona w przedniej części oka struktura. Niemal niewidoczna, jednak to ona odpowiada za wyraźne widzenie. Zmiany w jej budowie, uszkodzenia i choroby mogą mieć poważne konsekwencje, które skutecznie uniemożliwią wykonywanie codziennych czynności. Gdzie w oku jest rogówka?
Coraz więcej Polaków ma problem z oczami. Osłabienie wzroku wynika przede wszystkim z ogromnych ilości czasu, jaki ludzie spędzają przed ekranem komputera, tabletu, smartfona i telewizora. Do tego dochodzi niewłaściwa, niezdrowa dieta oraz niesprzyjające zdrowym oczom warunki środowiskowe.
30. Finał WOŚP za nami, ale wciąż finalizowane są zbiórki i licytacje. Nie wszystkie uczciwie. Wpis Jurka Owsiaka w mediach społecznościowych nie pozostawia złudzeń. "Nie nas chcesz oszukać, oszukujesz dzieciaki" - do kogo gorzkie słowa adresował pomysłodawca największej charytatywnej zbiórki?
Wzrok to jeden ze zmysłów, bez których trudno byłoby się nam obejść. Czasem jednak nie potrafimy sobie wyobrazić, jak czują się ci, którzy go utracili lub nie mają od urodzenia. Niewidzialna wystawa jest w stanie choć na krótką chwilę przenieść do świata niewidomych i pozwolić choć trochę zrozumieć, co czują, gdy nie mogą korzystać ze wzroku.
Po jakim czasie szczenięta otwierają oczy i w jaki sposób należy się nimi opiekować? Warto poznać najważniejsze informacje dotyczące rozwoju zwierząt w pierwszych tygodniach życia.
Szacuje się, że nawet połowa Polaków ma problem z prawidłowym widzeniem. Na szczęście współczesna medycyna potrafi sobie z nim poradzić. Dla części pacjentów rozwiązaniem może być wszczepienie soczewek wieloogniskowych. Na czym polega zabieg? Kiedy można go wykonać? Na te i inne Wasze pytania dotyczące korekcji wad wzroku odpowiadali okulista dr Andrzej Dmitriew oraz wokalistka Renata Przemyk, która przeszła taki zabieg.
Pani Elżbieta i pan Józef od lat mają bardzo poważne problemy ze wzrokiem. Najprostsze codzienne czynności stają się dla nich praktycznie niewykonalne. Na szczęście lekarze znaleźli sposób, aby przywrócić im wzrok. Na czym polega zabieg wszczepienia keratoprotezy?
Naukowcy z Francji, Stanów Zjednoczonych i Szwajcarii dokonali niemożliwego. Badacze wstrzyknęli niewidomej osobie geny wodorostów, dzięki czemu częściowo odzyskała ona wzrok. Lekarze zapowiedzieli już, że taki zabieg przejdą kolejni pacjenci.
Praca zdalna, ślęczenie godzinami przed komputerem, mało ruchu na świeżym powietrzu – to wszystko jest zgubne dla naszego wzroku. Wielu z nas musiało zacząć nosić okulary, a część sięgnąć po mocniejsze szkła. Dlatego w Dzień Dobry TVN zapytaliśmy optometrystkę Magdalenę Sadowską o to, jak dobrać odpowiednie oprawki do kształtu twarzy.
Jeden dzień zmienił ich całe życie. Cztery osoby podały się temu samemu zabiegowi okulistycznemu, w tej samej klinice. Wszystkie straciły wzrok wkrótce potem. Historia została pokazana w reportażu programu "UWAGA!" TVN.