wzrok

  wzrok

  Wzrok to jeden ze zmysłów, bez których trudno byłoby się nam obejść. Czasem jednak nie potrafimy sobie wyobrazić, jak czują się ci, którzy go utracili lub nie mają od urodzenia. Niewidzialna wystawa jest w stanie choć na krótką chwilę przenieść do świata niewidomych i pozwolić choć trochę zrozumieć, co czują, gdy nie mogą korzystać ze wzroku.

  Szacuje się, że nawet połowa Polaków ma problem z prawidłowym widzeniem. Na szczęście współczesna medycyna potrafi sobie z nim poradzić. Dla części pacjentów rozwiązaniem może być wszczepienie soczewek wieloogniskowych. Na czym polega zabieg? Kiedy można go wykonać? Na te i inne Wasze pytania dotyczące korekcji wad wzroku odpowiadali okulista dr Andrzej Dmitriew oraz wokalistka Renata Przemyk, która przeszła taki zabieg.

  Praca zdalna, ślęczenie godzinami przed komputerem, mało ruchu na świeżym powietrzu – to wszystko jest zgubne dla naszego wzroku. Wielu z nas musiało zacząć nosić okulary, a część sięgnąć po mocniejsze szkła. Dlatego w Dzień Dobry TVN zapytaliśmy optometrystkę Magdalenę Sadowską o to, jak dobrać odpowiednie oprawki do kształtu twarzy.

  Praca zdalna oraz nauka online przyczyniły się do pogorszenia wzroku zarówno dorosłych Polaków, jak i najmłodszych. Mówi się, że czeka nas kolejna epidemia. Tym razem krótkowzroczności. Co powinniśmy zatem robić, by lepiej dbać o wzrok dziecka oraz swój własny? Na to pytanie w programie odpowiedziała Monika Dzięgielewska, okulista dziecięcy.

  Oczy są jednym z najważniejszych narządów ludzkiego ciała. Niestety nasz aktualny tryb życia związany z długim przesiadywaniem przed ekranem komputera lub telefonu oraz małą ilością snu nie wpływa dobrze na ich kondycję. Jakie okłady na oczy pomogą?

  Spanie w soczewkach przeznaczonych do noszenia w trybie dziennym może prowadzić do poważnych stanów zapalnych oczu, np. zapalenia rogówki. Powinno się zdejmować nawet soczewki nocne. Szkła kontaktowe męczą i podrażniają oczy. Pielęgnacja szkieł kontaktowych jest ważna dla zdrowia i higieny wzroku.

  O nowoczesnych metodach leczenia wad wzroku rozmawialiśmy w Dzień Dobry Wakacje z doktorem Tomaszem Goździewiczem, specjalistą chorób oczu. Co oferuje nam nowoczesna okulistyka? Czy każdą wadę wzroku można skorygować? Ile trwa taki zabieg? Badaniu wzroku postanowił się poddać nawet Andrzej Sołtysik...

  O tym co i dlaczego naszemu mózgowi "nie mieści się w głowie", opowiedzieli nam Miłosz Brzeziński psycholog biznesu - "To wszystko co trafia do naszej głowy zostaje rozbite na małe kawałki i zmontowane jeszcze raz" oraz Sylwester Kowalski specjalista ds. mechanizmów sterujących mózgiem i technik relaksacyjnych - "Możemy zacząć od tego w jakim jesteśmy wieku, możemy zacząć od tego w jakim jesteśmy nstroju, (...) na jakim sprzęcie słuchamy tego dźwięku". A Wy, ... co słyszeliście? :)

  Z badań Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że problem ze wzrokiem ma co czwarty młody człowiek. Z jakich powodów pogarsza się wzrok? Jak dbać o oczy? Jak chronić wzrok najmłodszych? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN specjalistkę chorób oczu Monikę Dzięgielewską.

  Światło ma duży wpływ na nasz wzrok. Co zyskują oczy dzięki dobremu oświetleniu? O tym, jak dbać o wzrok mówił w Dzień Dobry TVN lek. Piotr A. Woźniak z Instytutu Oka w Warszawie.

  Wielu uważa, że soczewki kontaktowe są wygodniejsze od okularów. Nie każdy jednak może je nosić. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy optometrystkę Magdalenę Sadowską, aby zapytać, dla kogo są soczewki kontaktowe, a dla kogo nie, jakie choroby są przeciwwskazaniem do ich noszenia, czy można w nich spać i do czego może doprowadzić nieprawidłowe noszenie soczewek.

  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra w Polsce i na świecie od wielu lat. Zbiera pieniądze, za które kupuje sprzęt medyczny dla szpitali. Dzięki niemu udało się uratować życie i żdrowie wielu osobom. Wśród nich jest gość Dzień Dobry TVN Igor Kowalski. Co mu dolegało? Jaki sprzęt był wykorzystany, aby ratować życie i zdrowie Igora? O tym rodzice chłopca: Dorota Gil-Kowalska i Jarosław Kowalski. Naszym gościem był również prezes WOŚP Jerzy Owsiak. Co szykuje na 25. finał? Dla kogo będą zbierane pieniądze?

  Dzięki chirurgii refrakcyjnej lekarze są w stanie skorygować krótkowzroczność, nadwzroczność oraz astygmatyzm. Do Dzień Dobry Wakacje zaprosiliśmy specjalistów chorób oczu: Ewelinę Maj i Tomasza Goździewicza, aby zapytać ich o skuteczność laserowej korekcji wad wzroku. Czy zabieg jest bolesny? Jak długo trwa? Ile kosztuje? Po jakim czasie od zabiegu pacjent zaczyna widzieć lepiej? Czy po zabiegu wada może wrócić?

  Pisarka Renata Kosin ma na swoim koncie pięć powieści. Inspiracją dla jej książek są zawsze realne postaci, przedmioty i wydarzenia, które autorka nazywa "zapalnikami". Niestety pisarka ma poważną i postępującą chorobę - zwyrodnienie plamki żółtej, na skutek której traci wzrok. Nie poddaje się jednak. Powiedziała nam o walce z chorobą. Pani Renato, życzymy powrotu do zdrowia!

  Katarzyna Gajewska ma 35 lat i pracuje jako psycholog. Powoli traci wzrok. Jak pogodzić się ze stratą wzroku i czy w ogóle jest to możliwe? O tym Pani Katarzyna opowiedziała studiu Dzień Dobry TVN. Zapraszamy na kolejny odcinek cyklu Anny Maruszeczko "Zielone Drzwi".

  Okazuje się, że nawet 18 mln osób po czterdziestym roku życia ma lub będzie miało, problemy ze wzrokiem. Jak się tego ustrzec? Czy społeczeństwu grozi "ślepota"? Czy można zatrzymać naturalny proces pogarszania się wzroku? Czy powinnyśmy używać różnych okularów do rożnych czynności? Czym są okulary progresywne? W studiu Dzień Dobry TVN gościem był optometrysta Rafał Bohdanowicz.

  Dziecko źle czyta i pisze? Może ma ukrytą wadę wzroku? Kiedy rodzice powinni się zaniepokoić i pójść z dzieckiem do okulisty? Na co powinniśmy zwrócić uwagę podejrzewając wadę wzorku u dziecka? Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Monikę Dzięgielewską, specjalistę chorób oczu.

  Laserowa korekcja wzroku to szansa dla tych, którzy muszą a nie chcą nosić okularów. W wakacyjnym studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: ten, który ten zabieg wykonał - dr Marcin Smorawski oraz ta, która przeszła taką korekcję wzroku - Sylwia Arnesen. Jak aktorka czuje się po tym zabiegu i jak zmieniło się jej życie?

  Oprócz wzroku i mowy to jeden z najważniejszych naszych zmysłów. Codziennie narażany na miejski zgiełk i harmider w miejscu pracy. Czy nasz słuch można przeciążyć? Czy polskie społeczeństwo staje się głuche? Jak dbać o słuch i skutecznie go chronić? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi były: Marta Pianko oraz Anna Ratuszniak - ekspert z zakresu protetyki słuchu.

  Pomimo, że nie widzi doskonale orientuje się, co dzieje się na sali wykładowej. Ewa Nowicka-Rusek straciła wzrok w wieku 20 lat. Niepełnosprawność nie przeszkodziła jej w realizacji pasji i marzeń.