Zmysły - czym są i jakie są ich rodzaje? Sprawdź, co warto wiedzieć
Podział zmysłów został stworzony przez Arystotelesa. To on ustalił i nazwał podstawowe zmysły ludzkie, które odpowiedzialne są za odbieranie bodźców z zewnątrz.
Czy wszystko to, co widzimy, na pewno istnieje? Czy zmysł wzroku, któremu tak bardzo ufamy, na pewno jest tak doskonały, jak sądzimy? Wszystkie te pytania pojawiają się, kiedy spotykamy się z iluzjami, zwłaszcza takimi, jak efekt Troxlera.
Rogówka - jaką ma funkcję i jakie są najczęstsze choroby tej części oka?
Rogówka to położona w przedniej części oka struktura. Niemal niewidoczna, jednak to ona odpowiada za wyraźne widzenie. Zmiany w jej budowie, uszkodzenia i choroby mogą mieć poważne konsekwencje, które skutecznie uniemożliwią wykonywanie codziennych czynności. Gdzie w oku jest rogówka?
Choć dziś okulary korekcyjne tworzone są przez najlepszych projektantów, a designerskie oprawki to must have wielu stylizacji, to jednak wiele osób z wadą wzroku zastanawia się nad innymi sposobami, które poprawiłyby jakość ich wzroku. Jeśli pragniemy zrezygnować z okularów i kłopotliwych soczewek kontaktowych, już dziś powinniśmy zastanowić się nad zabiegiem laserowej korekcji wzroku. Czy jest ona bezpieczna? Czy jej efekty są długotrwałe? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.
Coraz więcej Polaków ma problem z oczami. Osłabienie wzroku wynika przede wszystkim z ogromnych ilości czasu, jaki ludzie spędzają przed ekranem komputera, tabletu, smartfona i telewizora. Do tego dochodzi niewłaściwa, niezdrowa dieta oraz niesprzyjające zdrowym oczom warunki środowiskowe.
WOŚP ma kłopoty. Jurek Owsiak nie przebiera w słowach. "Nie nas chcesz oszukać, oszukujesz dzieciaki"
30. Finał WOŚP za nami, ale wciąż finalizowane są zbiórki i licytacje. Nie wszystkie uczciwie. Wpis Jurka Owsiaka w mediach społecznościowych nie pozostawia złudzeń. "Nie nas chcesz oszukać, oszukujesz dzieciaki" - do kogo gorzkie słowa adresował pomysłodawca największej charytatywnej zbiórki?
Niewidzialna wystawa – na czym dokładnie polega i co daje zwiedzającym?
Wzrok to jeden ze zmysłów, bez których trudno byłoby się nam obejść. Czasem jednak nie potrafimy sobie wyobrazić, jak czują się ci, którzy go utracili lub nie mają od urodzenia. Niewidzialna wystawa jest w stanie choć na krótką chwilę przenieść do świata niewidomych i pozwolić choć trochę zrozumieć, co czują, gdy nie mogą korzystać ze wzroku.
Po ilu dniach szczeniaki otwierają oczy? Fakty i mity
Po jakim czasie szczenięta otwierają oczy i w jaki sposób należy się nimi opiekować? Warto poznać najważniejsze informacje dotyczące rozwoju zwierząt w pierwszych tygodniach życia.
Masz wadę wzroku i nie chcesz już nosić okularów? Ten zabieg pozwoli ci o nich zapomnieć
Szacuje się, że nawet połowa Polaków ma problem z prawidłowym widzeniem. Na szczęście współczesna medycyna potrafi sobie z nim poradzić. Dla części pacjentów rozwiązaniem może być wszczepienie soczewek wieloogniskowych. Na czym polega zabieg? Kiedy można go wykonać? Na te i inne Wasze pytania dotyczące korekcji wad wzroku odpowiadali okulista dr Andrzej Dmitriew oraz wokalistka Renata Przemyk, która przeszła taki zabieg.
Odzyskali wzrok dzięki nowatorskiej metodzie leczenia. "Gdy wracaliśmy ze szpitala, odczytał napis. Mało się nie popłakałam"
Pani Elżbieta i pan Józef od lat mają bardzo poważne problemy ze wzrokiem. Najprostsze codzienne czynności stają się dla nich praktycznie niewykonalne. Na szczęście lekarze znaleźli sposób, aby przywrócić im wzrok. Na czym polega zabieg wszczepienia keratoprotezy?
Niewidomy pacjent odzyskał wzrok dzięki wodorostom. Na czym polegał nowatorski zabieg?
Naukowcy z Francji, Stanów Zjednoczonych i Szwajcarii dokonali niemożliwego. Badacze wstrzyknęli niewidomej osobie geny wodorostów, dzięki czemu częściowo odzyskała ona wzrok. Lekarze zapowiedzieli już, że taki zabieg przejdą kolejni pacjenci.
Jak dobrać oprawki korekcyjne? Optometrystka radzi, na co warto zwrócić uwagę
Praca zdalna, ślęczenie godzinami przed komputerem, mało ruchu na świeżym powietrzu – to wszystko jest zgubne dla naszego wzroku. Wielu z nas musiało zacząć nosić okulary, a część sięgnąć po mocniejsze szkła. Dlatego w Dzień Dobry TVN zapytaliśmy optometrystkę Magdalenę Sadowską o to, jak dobrać odpowiednie oprawki do kształtu twarzy.
Czworo pacjentów straciło wzrok po zabiegu wykonanym w tej samej klinice. Prokuratura bada sprawę od 5 lat
Jeden dzień zmienił ich całe życie. Cztery osoby podały się temu samemu zabiegowi okulistycznemu, w tej samej klinice. Wszystkie straciły wzrok wkrótce potem. Historia została pokazana w reportażu programu "UWAGA!" TVN.
Utrata wzroku nie musi być przeszkodą w spełnianiu marzeń. "Ja tylko nie widzę"
Niepełnosprawność nie odbiera marzeń. Doskonałym tego przykładem jest Dariusz Borowiak. Niewidomy mężczyzna jest świetnym żeglarzem, do tego zawstydza młodszych i dużo sprawniejszych od siebie kolegów.
Krótkowzroczność to już epidemia. Jak zadbać o oczy dziecka i swoje?
Praca zdalna oraz nauka online przyczyniły się do pogorszenia wzroku zarówno dorosłych Polaków, jak i najmłodszych. Mówi się, że czeka nas kolejna epidemia. Tym razem krótkowzroczności. Co powinniśmy zatem robić, by lepiej dbać o wzrok dziecka oraz swój własny? Na to pytanie w programie odpowiedziała Monika Dzięgielewska, okulista dziecięcy.
Jak przygotować okłady na oczy – lecznicze, odprężające?
Oczy są jednym z najważniejszych narządów ludzkiego ciała. Niestety nasz aktualny tryb życia związany z długim przesiadywaniem przed ekranem komputera lub telefonu oraz małą ilością snu nie wpływa dobrze na ich kondycję. Jakie okłady na oczy pomogą?
Róża Thun walczy o odzyskanie wzroku: "Przeszłam już trzy operacje i czeka mnie następna"
Europosłanka Róża Thun trafiła do szpitala w związku z odklejeniem siatkówki oka. Została poddana trzem zabiegom witrektomii, jednak czeka ją kolejna operacja. Jakie miała symptomy świadczące o tym, że z jej narządem wzroku dzieje się coś niedobrego? Do czego może doprowadzić odklejanie siatkówki?
Stan Borys stracił wzrok. "Jestem pewien, że niedługo wszystkich was zobaczę"
Stan Borys na początku ubiegłego roku trafił do szpitala z podejrzeniem udaru. Po długiej rehabilitacji wszystko wskazywało na to, że muzyk powoli wraca do zdrowia. Niestety stan artysty ponownie uległ pogorszeniu. Stan stracił wzrok.
Widzisz "muszki" w oczach? To męty. Okulista: "Mogą oznaczać stany, które są niebezpieczne"
Męty (muszki, mroczki) w oczach pojawiają się zazwyczaj w postaci ruchomych plamek, muszek, nitek, pajęczyn czy chmurek. Choć większość z nich nie jest groźna, to mogą być dość dokuczliwe. O powodach powstawania mętów i sposobach ich usuwania mówiła w Dzień Dobry TVN specjalistka okulistyki.
Spanie w soczewkach kontaktowych. Poradnik zdrowych oczu
Spanie w soczewkach przeznaczonych do noszenia w trybie dziennym może prowadzić do poważnych stanów zapalnych oczu, np. zapalenia rogówki. Powinno się zdejmować nawet soczewki nocne. Szkła kontaktowe męczą i podrażniają oczy. Pielęgnacja szkieł kontaktowych jest ważna dla zdrowia i higieny wzroku.