Świat widziany oczami psa wygląda inaczej niż w przypadku człowieka. Znaczący wpływ na sposób odbierania bodźców wzrokowych miała oczywiście ewolucja – nie bez powodu większość zwierząt widzi otoczenie inaczej niż człowiek. Zmiany ewolucyjne pozwalały różnym gatunkom, w tym również psom, dostosować się do warunków, w którym przyszło im żyć. W określaniu jakości widzenia niezwykle ważne są także czynniki indywidualne, które modyfikują „prawidłowy” sposób widzenia.
Nie trzeba martwić się o to, co i jak widzi pies – warto uświadomić sobie, że dla wielu stworzeń wzrok nie jest jednym z głównych zmysłów, dzięki którym mogą poznawać świat. Wiele gatunków swoje funkcjonowanie opiera przede wszystkim na węchu oraz słuchu. Należy o tym pamiętać także w tym przypadku i nie oceniać różnic w kategoriach wzroku lepszego lub gorszego od tego, jaki ma człowiek.
Na czym zatem polegają główne różnice między wzrokiem psa a ludzi? Współczesna nauka pozwoliła dość dobrze zbadać, w jaki sposób nasze czworonogi postrzegają otoczenie.
Jak widzi pies? Najważniejsze parametry widzenia
Sposób widzenia świata nie ogranicza się wyłącznie do kolorów czy poziomu wyraźności danych obiektów. Narząd wzroku jest niezwykle skomplikowanym, również w przypadku zwierząt. Widzenie należy rozumieć jako możliwość i stopień postrzegania kolorów, umiejętność dziennego i nocnego widzenia, ostrość wzroku, zauważanie ruchu oraz stopień wrażliwości na światło. Wszystkie te czynniki mają wpływ na ostateczny obraz, który jest odbierany przez oczy i trafia do mózgu.
Czy psy widzą kolory?
To, że psy nie rozróżniają kolorów, a cały świat widzą jako czarno-biały obraz, jest często powtarzanym mitem, w który wierzą nawet niektórzy właściciele czworonogów. Wbrew powszechnemu przekonaniu psy widzą kolory, choć w nieco inny sposób niż ludzie. Oko człowieka postrzega kolory praktycznie 100% powierzchni siatkówki, na której znajdują się czerwone, zielone i niebieskie czopki, czyli receptory odpowiedzialne za widzenie barw. U psów zajmują one jedynie 10% powierzchni i występują w dwóch rodzajach – żółtozielonym (będącym odpowiednikiem ludzkich czerwonych czopków) oraz fioletowym (występującym zamiast niebieskiego czopka).
Jak pokazują badania, psy mają wzrok podobny do osób ze stwierdzonym daltonizmem – czworonogi nie odróżniają czerwieni od zieleni. Jakie zatem kolory widzą psy? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że są to różne odcienie niebieskiego, kolor żółty oraz szary.
Czy pies widzi w nocy? Stopień wrażliwości na światło
Psy charakteryzują się dużą wrażliwością na światło, z pewnością znacznie większą niż człowiek. Za dobre widzenie w nocy odpowiada specyficzna budowa ich gałki ocznej oraz makata barwna (błona odblaskowa), która odbija światło. To właśnie z jej powodu psie oczy świecą w ciemności, a czworonogi znacznie lepiej dostrzegają obiekty w nocy niż ludzie.
Ruch oczami u psa
Psy dobrze radzą sobie z postrzeganiem ruchu, niezależnie od stopnia natężenia światła, a słabsze oświetlenie wręcz sprawia, że zauważają go jeszcze wcześniej. Szybciej dostrzegą one jakiś obiekt, człowieka czy inne przemieszczające się zwierzę niż coś pozostające w bezruchu. Taka cecha ma proste wyjaśnienie ewolucyjne – drapieżniki szybciej zauważą uciekające ofiary i będą w stanie lepiej dostrzec je na tle innych, nieruchomych przedmiotów, z kolei ofiary mają szansę uchronić się przed atakiem, pozostając w bezruchu.
Jak widzi pies? Pole widzenia czworonoga
Warto pamiętać o tym, że w większości przypadków psy są znacznie niższe od człowieka, dlatego to, co widzą, różni się w zależności od wzrostu pupila. Wysokość, na której znajduje się głowa stworzenia w naturalnym ułożeniu (czyli bez pochylania czy obracania) determinuje to, jak duży obszar można dostrzec.
Bardzo małe czworonogi widzą niewiele rzeczy powyżej poziomu wysoko wyrośniętej trawy. Jeśli chodzi o pole widzenia, u psa wynosi ono 250℃ oraz od 30℃ do 60℃ w przypadku widzenia obuocznego, co oznacza, że jest ono znacznie szersze niż u ludzi, gdyż u człowieka pole widzenia wynosi kolejno 180℃ i 140℃. Pies nie musi więc zbyt mocno obracać głowy na boki, żeby zobaczyć obiekty znajdujące się obok czy nawet nieco dalej, z tyłu.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Psy mówiące ludzkim głosem? To możliwe! Czym są "Myśli Wyszczekane" i skąd wziął się ten trend?
- Psi fitness - jak ćwiczyć z pupilem w domu? "Możemy dzięki temu zapobiegać urazom na spacerach"
- Co zrobić, kiedy pies jest nadpobudliwy? Specjalistka podpowiada, jak rozwiązać problem
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Lysandra Cook/Getty Images