Jak bada się wzrok?
Jednym z badań, które pozwala sprawdzić, jak działa nasz wzrok, jest tomografia siatkówki. - W bardzo dużej rozdzielczości pokazuje część centralną oka, jest to część odpowiedzialna za bardzo precyzyjne widzenie. Wynalezienie tego urządzenia było dla okulistyki prawie że jak dla ludzkości lot w kosmos i lądowanie na Księżycu. Przełom, jaki dokonał się w medycynie dzięki możliwości wykonywania tych badań, jest przeogromny - powiedziała dr Agnieszka Nowosielska.
Specjalistka dodała, że każda dorosła osoba powinna raz w roku zbadać wzrok. - Większość chorób okulistycznych nie boli. Jeżeli jakakolwiek choroba boli, problem jest dosyć prosty. Ból najczęściej powoduje, że interesujemy się tym, co nas boli i gdzie to jest zlokalizowane. Większość chorób nie boli w związku z tym może skrycie postępować, pacjent nie zawsze ma świadomość tego, że jest chory - wyjaśniła lekarka.
Co ciekawe, prostym testem, który może uwydatnić problem, jest zasłonięcie np. najpierw prawego oka i patrzenie tylko lewym i na odwrót. Dzięki temu łatwiej dostrzec różnicę.
Czy każdy z nas może zachorować na zaćmę?
- Zaćma jest chorobą wynikającą [...] ze starzenia się organizmu. [...] Dotknie każdego, my tylko nie wiemy kiedy. Niektórych osób szybciej, niektórych wolniej, w zależności od predyspozycji genetycznych, warunków życia, pracy - wyjaśniła nasza rozmówczyni.
Co trzeba wiedzieć o zabiegu usunięcia zaćmy? Jak często się go wykonuje? Jakie mogą pojawić się powikłania? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Kolejny europejski kraj walczy z krztuścem. Dlaczego chorych przybywa?
- Trudna droga do diagnozy. "20 lat potrafią z tym żyć, nie mając pojęcia, że to zaburzenie"
- Hormony rządzą również mężczyznami. Czym jest syndrom poirytowanego samca?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News