Krztusiec w Chorwacji
Krztusiec atakuje przede wszystkim układ oddechowy. Charakteryzuje się napadowym "szczekającym" kaszlem. Jeszcze do niedawna wydawało się, że choroba została całkowicie wyeliminowana. Niestety tak się nie stało. Obecnie Chorwacja zmaga się z dużym wzrostem zachorowań na krztusiec. W ciągu ostatnich 5 miesięcy odnotowano 6381 przypadków.
Chorwacja nie jest jedynym krajem, w którym przybywa chorych. Ich liczba rośnie w Czechach, Danii, Belgii, Hiszpanii oraz w Wielkiej Brytanii.
Krztusiec w Europie. Dlaczego rośnie liczba chorych?
Najskuteczniejszą formą ochrony przed krztuścem są szczepienia. Zazwyczaj preparat (chroni on nie tylko przed krztuścem, ale i błonicą oraz tężcem) podawany jest w dwóch dawkach. Pierwszą dziecko otrzymuje ok. 2 miesiąca życia, ostatnią - między 3. a 7. rokiem życia.
Jednak liczba wykonywanych szczepień spada, a to właśnie dla najmłodszych krztusiec jest najgroźniejszy. Zdarzają się przypadki, że schorzenie prowadzi do śmierci dziecka. Warto dodać, że w Wielkiej Brytanii, aby zwiększyć ochronę najmłodszych szczepionkę mogą przyjmować już kobiety w ciąży. Niestety liczba chętnych na ich przyjęcie z ponad 70 proc. we wrześniu 2017 roku zmniejszyła się do 58 proc. we wrześniu 2023 roku.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Budzisz się z bólem pleców? Winne może być spanie w tej pozycji
- Kleszcze atakują. Pediatra obala mit na temat szczepionki
- Przybywa kobiet, które decydują się na mastektomię profilaktyczną. "Swój udział w tym ma Angelina Jolie"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: PAP/polsatnews.pl
Źródło zdjęcia głównego: Viktor Cvetkovic/Getty Images