Brytyjski nadawca zrelacjonował zmagania Czech z rosnącą liczbą przypadków krztuśca. Dziennikarze zapytali również tamtejszego ministra zdrowia o możliwe przyczyny tej sytuacji.
Rośnie liczba przypadków krztuśca w Czechach
Władze Czech podały, że w pierwszym tygodniu stycznia zarejestrowano w kraju 28 przypadków krztuśca. W połowie marca liczba zakażeń wzrosła do 3084, co stanowi liczbę nienotowaną tam od 1963 roku.
W związku z tym wzrostem sprawy w swoje ręce postanowił wziąć organ odpowiedzialny za zdrowie publiczne w Pradze. Instytucja wysłała list do stołecznych szkół, w którym poinformowała, że w przypadku potwierdzonego przypadku krztuśca w klasie wszystkie niezaszczepione przeciw tej chorobie dzieci powinny zostać odesłane do domów.
Apel nie spotkał się z aprobatą krajowego organu ds. zdrowia publicznego. Jego szefowa skrytykowała praską instytucję i zwróciła uwagę, że szkoły nie mają uprawnień do odsyłania do domu niezaszczepionych dzieci w ramach środków ostrożności. Zachęciła do indywidualnego oceniania każdego przypadku.
Jednakże epidemiolodzy, w tym jeden, który kierował działaniami czeskiego rządu w zakresie walki z pandemią COVID-19, stwierdzili, iż zmienione niedawno wytyczne Ministerstwa Zdrowia wzywały do przyjęcia dokładnie takiego podejścia, jakie zalecają władze w Pradze.
Dalsza część artykułu poniżej.
Zdrowie
Jakie są przyczyny wzrostu zachorowań na krztusiec? Minister zdrowia Czech wyjaśnia
Według cytowanego przez BBC ministra zdrowia Czech, Vlastimila Valka, powody są dwa. Pierwszym z nich jest ponowne pojawienie się chorób układu oddechowego w związku z porzuceniem przez społeczeństwo rygorystycznych środków zapobiegawczych przeciwko koronawirusowi. Drugą przyczyną wzrostu zachorowań na krztusiec jest natomiast niepełne zaszczepienie dzieci.
Szczepionkę przeciwko krztuścowi podaje się w pięciu dawkach. Trzy aplikuje się w pierwszych dwunastu miesiącach życia. Te dawki otrzymują prawie wszystkie dzieci. Jednakże jedynie 90 proc. z nich otrzymuje dwie ostatnie, które podawane są w wieku około sześciu i dziesięciu lat. Według czeskiego ministra zdrowia, to wyjaśniałoby, dlaczego największy wzrost zakażeń nastąpił wśród czeskich nastolatków.
Dodatkowo, według oficjalnych danych, zaszczepienie przeciwko krztuścowi obejmuje 97 proc. niemowląt w Czechach, co oznacza, że w tym kraju są tysiące nieszczepionych dzieci.
Krztusiec - co to za choroba?
Krztusiec to zakaźna infekcja układu oddechowego. Pierwsze objawy przypominają przeziębienie objawiające się katarem i bólem gardła. Jednak po około tygodniu infekcja może rozwinąć się i spowodować intensywne napady kaszlu, które trwają nawet kilka minut i zwykle nasilają się w nocy.
Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny w 2023 roku w Polsce na krztusiec zachorowało 927 osób, to niemal trzy razy więcej niż rok wcześniej (371).
Więcej na ten temat przeczytacie na stronie tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- WHO alarmuje. Coraz więcej przypadków odry w Europie. Niemal 45-krotny wzrost liczby zachorowań
- Rodzice nie chcą szczepić dzieci. Lekarze ostrzegają przed powracającymi chorobami
- Masz w domu papugi lub kanarki? Uważaj na tę chorobę
Autor: Regina Łukasiewicz, ks/ft
Źródło: tvn24.pl, BBC
Źródło zdjęcia głównego: South_agency/GettyImages