Rozpoczął się sezon na grypę, a wraz z nim nadszedł czas, aby zadbać o nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Jak to zrobić? Najskuteczniejszą bronią są zdecydowanie szczepienia przeciw grypie. O tym, dlaczego warto się na nie zdecydować, w Dzień Dobry TVN opowiedział Aleksander Biesiada - lekarz, specjalista medycyny rodzinnej.
Rozpoczął się sezon grypowy. To dobry moment na przyjęcie szczepionki przeciwko tej chorobie. Wakcyna znacznie ogranicza ryzyko zachorowania. Co jeszcze warto o niej wiedzieć? O tym w Dzień Dobry TVN powiedział prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych.
We wtorek 13 czerwca poinformowaliśmy o domniemanych problemach Britney Spears z uzależnieniami, śmierci amerykańskiego aktora Treata Williamsa i szykowanych przez Ministerstwo Zdrowia przepisach, które mają zmobilizować rodziców do szczepienia dzieci. O czym jeszcze pisaliśmy w serwisie dziendobry.tvn.pl?
Rak szyjki macicy to jeden z częściej diagnozowanych nowotworów u kobiet. Ochronę przed chorobą zapewniają szczepienia. Od 1 czerwca mogą z nich skorzystać zarówno dziewczynki, jak i chłopcy w wieku 12 i 13 lat. Dlaczego warto się na nie zdecydować? Na to pytanie odpowiedział w Dzień Dobry TVN dr hab. n. med. Piotr Sobiczewski, Klinika Ginekologii Onkologicznej, Profesor Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.
Już w sobotę, 27 maja, o godzinie 7.00 rozpoczną się zapisy na bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV dla dziewczynek i chłopców. Same szczepienia wystartują 1 czerwca. Jak z nich skorztystać?
Co każdy rodzic powinien wiedzieć o pneumokokach i szczepieniach? W Dzień Dobry TVN wyjaśnia to prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Anet Nitsch-Osuch, specjalista pediatra i epidemiolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Szczepionka 6w1 to szczepionka wysokoskojarzona, czyli taka, która zawiera antygeny błonicy, tężca, krztuśca, polio, Haemophilus influenzae typu b oraz WZW typu B. To nowoczesna forma profilaktyki szczepiennej, pozwalająca jednorazowo zaszczepić dziecko przeciwko większej liczbie chorób. Dzięki temu ogranicza się liczbę wizyt szczepiennych oraz samych wkłuć, które dla wielu dzieci są bolesnym przeżyciem.
Choć wszelkie obostrzenia związane z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 zostały zniesione, to wirus nie zniknął i wciąż jest bardzo niebezpieczny. Dlatego też Ministerstwo Zdrowia rozważa możliwość podawania piątej dawki szczepionki przeciwko COVID-19. Kto miałby ją otrzymać w pierwszej kolejności?
Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że w połowie roku rozpoczną się bezpłatne szczepienia dzieci przeciwko wirusowi HPV. Szczepieniami mają zostać objęte dwie grupy wiekowe. Kiedy startują?
Szczepionka na gruźlicę, czyli tzw. BCG, podawana jest obecnie niemal wyłącznie dzieciom w pierwszym roku życia, a często nawet w pierwszych dniach. Jej nazwa to skrót od Bacillus Calmette-Guérin, czyli nazwy zastosowanego w niej szczepu bakterii.
Szczepionka przeciw tężcowi to obowiązkowe szczepienie, którym objęte jest każde dziecko. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku wystąpienia rany grożącej zakażeniem po okresie 10 lat od szczepienia, koniecznie jest podanie dawki przypominającej.
Jednym z zalecanych szczepień ochronnych jest to przeciwko HPV. Jaką korzyść może przynieść nastolatkom? Dlaczego wykonuje się je akurat na tym etapie życia? Zapraszamy do czatu z ekspertem.
W okresie świąt będziemy się częściej spotykać, ściskać, całować, życzyć sobie zdrowia. Wirusy i bakterie przenoszone drogą kropelkową będą miały idealne warunki do przenoszenia. Czy możemy się jakoś zabezpieczyć, np. szczepieniem? Nasi eksperci odpowiedzieli na pytania widzów Dzień Dobry TVN.
Liczba infekcji wywołanych przez grypopodobne wirusy wciąż rośnie. W ocenie specjalistów, aby uniknąć zachorowania, warto zaszczepić przeciwko grypie - przede wszystkim - dzieci.
Widzowie Dzień Dobry TVN w trakcie trwania programu mogli zadawać pytania dotyczące szczepień na grypę. Profesor Adam Antczak odpowiadał między innymi na pytanie, czy warto się szczepić. Co jeszcze ciekawiło zainteresowanych tym tematem?
Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas czwartkowej konferencji prasowej poinformował o wprowadzeniu szczepienia 2. dawką przypominającą dla osób powyżej 12 lat.
Żółtaczka to choroba, którą bardzo często się bagatelizuje. Tymczasem wirusowe zapalenie wątroby, zwłaszcza typu B, może się okazać bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Właśnie dlatego warto wykonać szczepienie przeciw żółtaczce. O obowiązkowym szczepieniu przeciwko żółtaczce typu B musi pamiętać każdy, natomiast osoby narażone na zakażenie żółtaczką pokarmową powinny także rozważyć szczepienie przeciwko wirusowi typu A.