szczepienia

  Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas czwartkowej konferencji prasowej poinformował o wprowadzeniu szczepienia 2. dawką przypominającą dla osób powyżej 12 lat.

  O szczegółach akcji porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dr. n. med. Pawłem Grzesiowskim.

  Żółtaczka to choroba, którą bardzo często się bagatelizuje. Tymczasem wirusowe zapalenie wątroby, zwłaszcza typu B, może się okazać bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Właśnie dlatego warto wykonać szczepienie przeciw żółtaczce. O obowiązkowym szczepieniu przeciwko żółtaczce typu B musi pamiętać każdy, natomiast osoby narażone na zakażenie żółtaczką pokarmową powinny także rozważyć szczepienie przeciwko wirusowi typu A.

  Kiedy będą wysyłane e-skierowania?

  Antyszczepionkowcy to, wbrew pozorom, nie tylko rodzice małych dzieci i wyznawcy teorii spiskowych na temat Covid. Do tej grupy dołączyli właściciele psów. W Polsce szerzy się nowa moda na nieszczepienie czworonogów. Co wywołuje obawy właścicieli? Poprosiliśmy o opinię doświadczonego w pracy ze zwierzętami lekarza weterynarii.

  Wirusolodzy ostrzegają przed rosnącym ryzykiem reinfekcji u pacjentów, którzy przeszli zakażenie wcześniejszym podwariantem Omikronu.

  W Szanghaju trwa twardy lockdown. Chińskie miasto cały czas mierzy się z wysoką liczbą zakażeń koronawirusem. O sytuacji epidemicznej rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN ze studentką Weroniką Truszczyńską, która mieszka w Szanghaju oraz z dr. Pawłem Grzesiowskim, ekspertem Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19. Czy Polskę czeka podobny scenariusz?

  Polska Misja Medyczna przekaże ukraińskim szpitalom 15 tysięcy dawek szczepionki przeciw tężcowi o wartości 35 tysięcy euro. Transport opuści nasz kraj jeszcze w tym tygodniu. - Nie pozwolimy, by lekarze musieli odsyłać pacjentów bez udzielenia pomocy - zapewnia Ewa Piekarska-Dymus, przedstawicielka stowarzyszenia.

  Liczba przeciwników szczepień rośnie od wielu lat. Wraz z wybuchem pandemii COVID-19 jeszcze ich przybyło. Jacek Hugo – Bader, reporter, pisarz postanowił przyjrzeć się ludziom, którzy wspierają tzw. ruchy antyszczepionkowe. Tak powstała niezwykła książka "Strażnicy prawdy". O pracy nad nią autor opowiadał w Dzień Dobry TVVN.

  Cypr wprowadza nowe zasady wjazdu do kraju od 1 czerwca. Nie będzie wymagane od podróżujących wypełnianie formularza lokalizacyjnego, przedstawienia certyfikatu ani wyniku testu. Co jeszcze się zmieniło? Kogo dotyczą regulacje?

  Czwartą dawkę szczepionki przeciwko Covid-19 od najbliższej środy będą mogły otrzymać osoby, które skończyły 80 lat.

  Ostatnie dwa lata żyliśmy w cieniu epidemii COVID-19. Czas zamknąć ten rozdział i zacząć funkcjonować w postpandemicznej rzeczywistości. Ten tekst stanowi podsumowanie.

  Gruźlica to choroba bakteryjna, która najczęściej atakuje płuca i układ oddechowy. Współcześnie często zapominamy o jej istnieniu. Tymczasem w wielu częściach świata nadal zbiera śmiertelne żniwo. Co to za choroba i kiedy wypada Światowy Dzień Gruźlicy?

  Komu jest szczególnie zalecana?

  Dla których maluchów będzie to obowiązkowe?

  Polski rząd poluzował obostrzenia, jednak to nie oznacza, że koronawirus jest w odwrocie. Nadal jest aktywny, a do szpitali trafiają głównie osoby niezaszczepione.

  Odmowa może skutkować utratą pracy.

  Obecnie w Polsce dostępne są cztery szczepionki przeciwko SARS-CoV-2. Niebawem pojawić ma się kolejna – Nuvaxovid, wyprodukowana przez amerykańską firmę Novavax. Czym różni się od innych i kiedy pojawi się w Polsce?

  Sprawę rozstrzygnął sąd.

  "Mieszkańcy mają serdecznie dość".

  Ministerstwo Zdrowia zmienia decyzję.

  Kto dostanie skierowanie?

  Badacze z Wielkiej Brytanii dowiedli, że osoby, które doświadczyły traumy w dzieciństwie rzadziej decydują się przyjąć szczepionkę. Dlaczego tak się dzieje?

  Po szczepieniu na koronawirusa wiele osób doświadczyło niepożądanych odczynów poszczepiennych. Rekompensata za powikłania zostanie wypłacona z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Projekt nowelizacji ustawy został przyjęty przez rząd i od 12 lutego będzie można ubiegać się o odszkodowanie. Komu przysługuje?

  Rozwój szczepionek mRNA umożliwił naukowcom skonstruowanie preparatu przeciwko HIV. Jest to taka sama technologia, jak w przypadku szczepionki przeciwko COVID-19. Rozpoczął się pierwszy etap badań nad preparatem. 

  Wielu z nas zastanawia się, czy można zbudować odporność przeciw COVID-19. Naukowcy przeprowadzili badania, z których wynika, że jest to możliwe w dwóch przypadkach. Co jest najbardziej skuteczne?

  Po jakim czasie cykl menstruacyjny wraca do normy?

  Ministerstwo Zdrowia informuje, że od wtorku 25 stycznia rozpocznie się proces wystawiana skierowań na dawkę przypominającą dla w pełni zaszczepionych osób powyżej szesnastego roku życia. Pod uwagę wzięto rekomendacje Zespołu ds. Szczepień Ochronnych z dnia 24 stycznia 2022 roku, uwzględniające stanowisko amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

  W Czechach władze zrezygnował z obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19. Wyjątku nie stanowią nawet osoby powyżej 60. roku życia czy wybrane grupy zawodowe. Mimo wszystko premier Petr Fiala zachęca do wzięcia udziału w akcji szczepień.

  Google z okazji różnych wydarzeń aranżuje swoje logo. Nowa grafika ma zachęcać do szczepienia się i profilaktyki przeciwko zarażeniu COVID 19. Literki w logo mają nałożone maseczki. Wyszukiwarka ułatwia znalezienie placówki i punktu szczepień przeciwko COVID-19.