Co dzieje się z dzieckiem, które wróciło z Afryki z błonicą? Są nowe informacje

łóżka w szpitalu
Wrocław. Dziecko z błonicą opuściło szpital
Źródło: Kinga Krzeminska/Getty Images

Wiadomość o tym, że we Wrocławiu hospitalizowany jest nieszczepiony sześciolatek, który tuż po wakacjach w Afryce zachorował na błonicę, zelektryzowała całą Polskę. Ta choroba zakaźna uznawana jest za bardzo groźną, a dziecko wracało do kraju trzema samolotami. Jaki jest aktualny stan zdrowia małego pacjenta? Ze szpitala płyną przełomowe wieści.

Dalsza część tekstu poniżej.

DD_20250320_Szczepienia_REP_napisy
Niezaszczepiony chłopiec przywiózł z wakacji zakażenie błonicą - napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN

Wrocław. Dziecko z błonicą wyleczone

Janina Kulińska, rzeczniczka Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu poinformowała, że lekarze zdołali wyleczyć sześcioletniego chłopca, który po powrocie z wakacji na Zanzibarze chorował na błonicę.

Mały pacjent opuścił szpital w środę, 26 marca. - Lekarze wypisali dziecko z zaleceniami, jak rodzice powinni nadal postępować. Jednak cieszymy się, że udało się pokonać błonicę i zostało ono wyleczone - oznajmiła Kulińska.

Przypomnijmy, że 6-latek nie był szczepiony.

Błonica w Polsce. Dorosły pacjent opuścił szpital

W szpitalu Gromkowskiego hospitalizowany był też dorosły pacjent z błonicą, który miał kontakt z chorym dzieckiem. Mężczyzna zaraził się, gdy przez jedną noc towarzyszył w placówce swojemu synowi, który leżał na tej samej sali co wówczas niezdiagnozowany jeszcze 6-latek.

Dorosły pacjent był szczepiony, ale nie pamiętał, kiedy przyjął dawkę przypominającą. Przebieg jego choroby okazał się łagodniejszy. Mężczyzna opuścił szpital w zeszłym tygodniu. Jego dziecko i małżonka nie zakazili się błonicą, ponieważ są zaszczepieni.

Z powodu wystąpienia przypadku zachorowania na błonicę we Wrocławiu służby sanitarne musiały przeprowadzić dochodzenie epidemiologiczne, bowiem dziecko wracające z wakacji w Afryce podróżowało trzema samolotami (dwie przesiadki). Jak poinformował GIS, w Polsce sprawdzono ponad sto osób, a w sumie postępowaniem sanitarnym objęto ponad 500 osób na świecie.

Szczepienia przeciwko błonicy

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH w 2024 r. odnotowano w Polsce dwa przypadki błonicy, w 2023 r. - jeden, a w 2022 r. - zero.

Szczepienia przeciwko błonicy są w Polsce obowiązkowe. Wedle kalendarza szczepień każde dziecko powinno zostać zaszczepione czteroma dawkami szczepionki w początkowych miesiącach życia (od drugiego do osiemnastego miesiąca - szczepienie podstawowe) i dawką przypominającą w szóstym roku życia.

Z powodu zanikania odporności z upływem czasu osobom dorosłym zalecane są dawki przypominające szczepionki co 10 lat.

Zobacz także:

Jak przekazać 1,5% na Fundację TVN? Kliknij w obraz
Jak przekazać 1,5% na Fundację TVN? Kliknij w obraz
podziel się:

Pozostałe wiadomości