Nie szczepisz dziecka? Możesz dostać mandat. "To będzie inny system"

Czy mandaty zmotywują rodziców do zapisów dzieci na szczepienia?
Szczepienia – mandaty zamiast grzywien? - napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN
GIS poinformował, że grzywnę za brak szczepień zastąpi mandat. Ponadto zostanie wprowadzony rejestr osób niezaszczepionych. Czy nowa forma rozliczania społeczeństwa będzie skuteczniejsza? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN rzecznika prasowego Głównego Inspektora Sanitarnego, Marka Waszczewskiego.

Kary za brak szczepień. Mandaty zastąpią grzywny

Powracają choroby, o których zdążyliśmy już zapomnieć, takie jak polio czy odra. Całe pokolenia lekarzy uczyły się o nich właściwie tylko z podręczników, a dziś to realny problem. Powrót zapomnianych chorób związany jest z rosnącą niechęcią do szczepień. Aby zapobiec dalszym spadkom iniekcji, wprowadzono grzywny, które sięgają kilkudziesięciu tysięcy złotych i - jak przyznał Marek Waszczewski - są ściągane w bardzo żmudnej i pracochłonnej procedurze egzekucji administracyjnej. Niebawem system zostanie zmieniony.

- Propozycja, która jest na stole, którą przedstawił GIS, to jest propozycja odwrócenia tego porządku. Postawienia na edukację i na to, żeby z tymi rodzicami rozmawiać i dowiedzieć się, dlaczego dzieci nie szczepią. Mandaty to będzie inny system. Dopiero w sytuacji, gdy rodzice bez powodów medycznych będą odmawiali szczepień lub przedstawiali fałszywe zaświadczenia, będą karani mandatem – powiedział rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego.

Jakie korzyści przyniesie rejestr dzieci nieszczepionych?

Lekarze sprawujący opiekę nad małoletnimi niezmiennie mają obowiązek zgłaszania do powiatowych inspektorów sanitarnych przypadków, w których nie są realizowane szczepienia obowiązkowe. Do tej pory odbywało się to tradycyjnie, "papierowo". Od I kwartału 2024 r. dane te będą wprowadzane w formie elektronicznej do Systemu Ewidencji Państwowej Inspekcji Sanitarnej, co pozwoli na precyzyjne określenie, które dziecko nie zostało zaszczepione przeciwko konkretnym chorobom. Umożliwi to skuteczne dotarcie do rodziców lub opiekunów z informacjami o szczepieniach oraz ustalenie przyczyny, dla której dziecko nie zostało dotąd zaszczepione.

- Dzięki temu możemy docierać do rodziców z listami, możemy się z nimi spotkać i wszystko im wytłumaczyć. Nie każdy rodzic jest antyszczepionkowcem, on się tylko boi, bo nie wie, co jest dobre, w sieci znajduje dużo różnych informacji – powiedział Marek Waszczewski.

Co więcej, ekspert zwrócił uwagę, że poziom zaufania w takich krajach jak Polska jest bardzo niski.

- My żyjemy w innym systemie, musimy wyjaśniać, jak wygląda szczepienie, jakie są korzyści oraz jakie mogą być działania niepożądane, bo każdy produkt może je mieć. Chcemy szeroko informować o wszystkich szczepieniach obowiązkowych. Ruszyła kampania szczepień jeśli chodzi o krztusiec dla kobiet ciężarnych. Szczepienie to będzie bezpłatne. W ten sposób kobiety ochronią nie tylko siebie, ale i dziecko.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości