Dalsza część tekstu znajduje się poniżej.
Szacuje się, że każdego roku z powodu zakażenia wirusem RSV w Wielkiej Brytanii umiera od 20 do 30 dzieci. W minionym roku odnotowano jednak aż 11 proc. wzrost zgonów wśród małych pacjentów. Kobiety, które straciły swoje pociechy zdecydowały się opowiedzieć o swoich przeżyciach i jednocześnie zachęcić inne kobiety w ciąży, aby się zaszczepiły przeciwko RSV i w ten sposób ochroniły swoje dzieci.
Wirus RSV - jak bardzo jest niebezpieczna?
Serwis dailymail.co.uk opisał historię kobiety, która straciła trzymiesięczne dziecko. Malec zmarł zaledwie kilka tygodni po zarażeniu. Inna matka, do której dotarli dziennikarze wyznała, że w ciągu kilku dni jej zdrowe dwutygodniowe dziecko stało się "zimne i szare".
Portal przytoczył również historię trzymiesięcznego chłopca imieniem Rumer. Malec urodził się z rzadką chorobą genetyczną – zespołem Edwardsa. Dzieci z tym schorzeniem otrzymują dodatkową kopię chromososmu 18, a to całkowicie zaburza ich prawidłowy rozwój. Helen Roper, matka Rumera, powiedziała BBC jak ważne jest, aby rodzice nie rezygnowali ze szczepień. - Szczepionka chroni każde dziecko, ale też ratuje życie dzieci cierpiących na poważne choroby współistniejące. [Rumer] nie był jedynym dzieckiem z poważnymi chorobami współistniejącymi, które zmarło w tym sezonie - powiedziała.
Trzeba jednak podkreślić, że wirus jest groźny również dla zdrowych dzieci. Doskonałym tego przykładem jest Ethyan Gammage z Larkhall w Lanarkshire, który nie był w żaden sposób obciążony. Mimo że chłopiec urodził się przed czasem, to rozwijał się prawidłowo. Wszystko zmieniło się pewnego lipcowego dnia. U malucha zaczęło się rozwijać przeziębienie. Lekarz, który badał dziecko stwierdził, że nic groźnego się nie dzieje. Niestety po kilku godzinach od wizyty dziecko zaczęło mieć problemy z oddychaniem, zrobiło się zimne i szare. Kiedy maluch trafił do szpitala okazało się, że ma zapalenie oskrzelików wywołane wirusem RSV. Na szczęście po kilku dniach organizm dziecka zaczął walczyć z infekcją i wszystko skończyło się dobrze.
Co trzeba wiedzieć o wirusie RSV?
Wirus RSV przenosi się drogą kropelkową. Może również przez wiele godzin utrzymywać się na różnych powierzchniach. Zarażenie nim wywołuje objawy typowe dla przeziębienia. Choć dla osób dorosłych nie stanowi większego zagrożenia, to dla bardzo małych dzieci i seniorów - może być śmiertelnie niebezpieczny. W ich przypadku może doprowadzić do zapalenia płuc.
Wzrost zgonów wśród dzieci z powodu zarażenia wirusem RSV spowodował, że brytyjski resort zdrowia zdecydował się wprowadzić zmiany w kalendarzu szczepień. Od teraz każdy chętny może się zaszczepić nie tylko przeciwko grypie, czy COVID-19, ale i wirusowi RSV. Szczepienia są szczególnie zalecane kobietą w ciąży (po 28. tygodniu), seniorom oraz osobom, które opiekują się maluchami lub osobami starszymi.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Uczennice zdobywają wiedzę o nowotworach piersi. "Szkoła musi być otwarta na to, co się dzieje"
- Ruszają szczepienia przeciwko grupie. Kto może zrobić to za darmo? "Wirus szybko się zmienia"
- Lekarze nie dawali im szans na normalny rozwój. Dziś siostry Kałuckie zdobywają medal za medalem
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: dailymail.co.uk
Źródło zdjęcia głównego: CristiNistor/Getty Images