Ruszają szczepienia przeciwko grypie. Kto może zrobić to za darmo? "Wirus szybko się zmienia"

osoba, która się szczepi
Kiedy ruszają szczepienia przeciwko grypie?
Źródło: Inside Creative House/Getty Images
Od 1 września można zaszczepić się przeciwko grypie. Ministerstwo Zdrowia przypomina, kto powinien przyjąć preparat. Podaje także, które grupy mogą skorzystać z pełnej refundacji szczepionki.

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej.

Sezon infekcji
Nie mogę wyleczyć tej grypy
Źródło: Dzień Dobry TVN

Sezon grypowy w Polsce trwa od października do kwietnia. Najwięcej zachorowań odnotowuje się na przełomie lutego i marca. Mimo że szczepienia zapewniają najlepszą ochronę przed chorobą, to w minionym roku zdecydowało się na nie zaledwie 5 proc. z nas.

Szczepienia przeciwko grypie. Kto może zaszczepić się bezpłatnie?

Szczepionka przeciwko grypie będzie dostępna już od 1 września. W tej chwili Polska ma ok. dwóch i pół miliona dawek. Warto dodać, że część osób może zaszczepić się za darmo. Do tej grupy należą kobiet w ciąży, osoby po 65. roku życia oraz dzieci do 18. roku życia. Aby to zrobić, trzeba mieć receptę wystawioną przez lekarza. Pozostałe osoby muszą zapłacić za preparat i również potrzebują recepty. W tym przypadku może ją wystawić farmaceuta.

O zaszczepieniu się przeciwko grypie już we wrześniu powinni pamiętać seniorzy oraz osoby z chorobami współistniejącymi. Ci, którzy nie mają większych problemów ze zdrowiem, mogą przyjąć preparat w październiku lub listopadzie.

Szczepienia przeciwko grypie. Dlaczego warto się zaszczepić?

- Ponieważ wirus grypy szybko się zmienia, co roku szczepionka ma nieco inny skład. Jest on opracowywany w oparciu o nowe szczepy wirusa, które wywołują grypę w danym sezonie. Dlatego szczepić należy się co roku - informuje Ministerstwo Zdrowia.

Organizm nabiera odporność po 2-3 tygodniach od szczepienia. Utrzymuje się ona 6-12 miesięcy.

Resort zdrowia przypomina, że poza seniorami, dziećmi i kobietami w ciąży grypa jest szczególnie groźna dla osób z nadwagą lub otyłością oraz przewlekłymi chorobami serca, płuc czy cukrzycą. To właśnie oni najciężej przechodzą infekcję.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Mała łazienka z charakterem: płytki w jodełkę jako stylowe rozwiązanie
Materiał promocyjny

Mała łazienka z charakterem: płytki w jodełkę jako stylowe rozwiązanie