Rozpoczął się sezon grypowy. To dobry moment na przyjęcie szczepionki przeciwko tej chorobie. Wakcyna znacznie ogranicza ryzyko zachorowania. Co jeszcze warto o niej wiedzieć? O tym w Dzień Dobry TVN powiedział prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych.
O szczegółach akcji porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dr. n. med. Pawłem Grzesiowskim.
Zidentyfikowana została nowa cecha wirusa grypy, która może stać się podstawą dla uniwersalnej szczepionki przeciwko temu wirusowi. Jak podaje czasopismo "Nature" - jeśli się uda, nie trzeba będzie powtarzać sczepienia co roku, mimo częstych mutacji patogenu.
W Polsce trwają szczepienia przeciw COVID-19. W związku z tym wciąż pojawia się wiele wątpliwości. Jeden z naszych widzów zastanawia się, czy jeśli zaszczepi się przeciw koronawirusowi, to będzie uodporniony również na grypę. Dr Paweł Grzesiowski udzielił jasnej odpowiedzi.
Kwestia szczepionek na koronawirusa to temat, który wywołuje w ostatnim czasie wielkie emocje zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Wiele osób zastanawia się nad ich bezpieczeństwem oraz skutecznością. Inni z kolei nie wiedzą, jak połączyć je ze szczepionkami na grypę i czy w ogóle można to zrobić. Wątpliwości wyjaśnił nasz ekspert, dr Paweł Grzesiowski.
Jak co roku lekarze zalecają szczepienia na grypę, jednak teraz - ze względu na pandemię koronawirusa - zainteresowanie Polaków przekroczyło wszelkie oczekiwania. Niektórzy farmaceuci w ubiegłym tygodniu sprzedali tyle szczepionek, ile w ciągu całego zeszłego roku. Czy wystarczy ich dla wszystkich? Czy w związku z koronawirusem grypa będzie groźniejsza? O tym rozmawialiśmy pulmonologiem, prof. Tadeuszem Zielonką.
Do tej pory w Czechach grypa przyczyniła się do śmierci 33 osób. W Polsce na razie wiemy o 4 ofiarach śmiertelnych. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy prof. dr hab. Lidię Brydak z Zakładu Badania Wirusów Grypy, aby zapytać, jakie są zagrożenia związane z tą chorobą i jak się przed nią uchronić. Czy w tym roku wirus jest wyjątkowy zjadliwy? Jakie osoby są w grupie podwyższonego ryzyka? Czy to prawda, że wirus grypy mutuje tak szybko, iż szczepionki, w krótkim czasie przestają być skuteczne?
W ostatnich dniach nastąpił wzrost zachorowań na wirus grypy A/H1N1/PDM09, zwany potocznie - i jak się okazuje niepoprwanie - świńską grypę. O tym, czy mamy się czego obawiać i jak się chronić przed tą chorobą rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z prof. dr hab. Lidią Brydak z Krajowego Ośrodka ds. Grypy.