Kwestia szczepionek na koronawirusa to temat, który wywołuje w ostatnim czasie wielkie emocje zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Wiele osób zastanawia się nad ich bezpieczeństwem oraz skutecznością. Inni z kolei nie wiedzą, jak połączyć je ze szczepionkami na grypę i czy w ogóle można to zrobić. Wątpliwości wyjaśnił nasz ekspert, dr Paweł Grzesiowski.
Szczepionka na grypę a koronawirus
W Polsce odsetek zaszczepionych przeciwko grypie nie przekracza 4 procent, co plasuje nas na szarym końcu wśród europejskich krajów. W tym roku zainteresowanie szczepionkami jest jednak większe. Przyczyniły się do tego obiecujące wyniki badań, które wskazują, że przyjęty preparat pomaga łagodniej przejść zakażenie COVID-19. Czy jednak teraz - gdy szczepionki przeciwko koronawirusowi zaczynają być dostępne - warto szczepić się na grypę? I którą z tych szczepionek najpierw przyjąć?
- Bez względu na okoliczności epidemiczne, powinniśmy przyjąć tę szczepionkę, która jest dostępna. W Polsce w tej chwili dostępne są szczepionki przeciwko grypie, a nie są dostępne szczepionki przeciwko koronawirusowi - tłumaczył w Dzień Dobry TVN dr Paweł Grzesiowski.
Odstęp między szczepionkami
Może się jednak zdarzyć, że ktoś planuje się zaszczepić na grypę w styczniu przyszłego roku. Najprawdopodobniej wtedy będą już dostępne szczepionki przeciw COVID-19. Jaki w takim razie powinien być zachowany odstęp między nimi?
- Gdyby się tak wydarzyło, że ktoś zaszczepi się np. w połowie stycznia dopiero przeciw grypie, a już będą dostępne szczepionki przeciwko COVID-19, to ten odstęp powinien wynosić 2 tygodnie miedzy jedną, a drugą szczepionką - dodał ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Zobacz też:
- Bańki, czyli idealny sposób na wzmocnienie odporności. Jak i kiedy je stosować?
- Znamiona na skórze dziecka - kiedy są groźne? Wyjaśnia dermatolog
- Jak sprawdzić, czy przeszliśmy już zakażenie koronawirusem? Ekspert mówi o dostępnych testach
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Autor: Sabina Zięba