Kwestia szczepionek na koronawirusa to temat, który wywołuje w ostatnim czasie wielkie emocje zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Wiele osób zastanawia się nad ich bezpieczeństwem oraz skutecznością. Inni z kolei nie wiedzą, jak połączyć je ze szczepionkami na grypę i czy w ogóle można to zrobić. Wątpliwości wyjaśnił nasz ekspert, dr Paweł Grzesiowski.
"Mamy zabezpieczone 1,8 mln szczepionek - powiedział na antenie TVN24 minister zdrowia Adam Niedzielski.
Jak co roku lekarze zalecają szczepienia na grypę, jednak teraz - ze względu na pandemię koronawirusa - zainteresowanie Polaków przekroczyło wszelkie oczekiwania. Niektórzy farmaceuci w ubiegłym tygodniu sprzedali tyle szczepionek, ile w ciągu całego zeszłego roku. Czy wystarczy ich dla wszystkich? Czy w związku z koronawirusem grypa będzie groźniejsza? O tym rozmawialiśmy pulmonologiem, prof. Tadeuszem Zielonką.
Jesień to sezon grypowy. Grypa jest ciężką chorobą z poważnymi powikłaniami. Lekarze od lat alarmują, by minimalizować ryzyko zachorowań i się szczepić. Krystyna Żyżyńska-Galeńska kilka dni temu napisała na swoim FB, że zaszczepiła się przeciwko w grypie będąc w ciąży. Jej post wywołał wiele kontrowersji. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy również Prof. dr hab. Alicję Wiercińską - Drapało, która zwróciła uwagę na to, że największa krzywda dla płodu jest wtedy, kiedy mam jest chora. Dodała również, że szczepienia w ciąży zwłaszcza przeciwko grypie są rekomendowane przez wszystkie towarzystwa naukowe. Pomimo tego temat wciąż wywołuje wiele negatywnych emocji.
Coraz więcej rodziców decyduje się nie szczepić swoich dzieci. Dlaczego? Gościem Dzień Dobry TVN była Izabela Filc- Redlińska, dziennikarka, która uważa, że szczepionki nie są dla wszystkich. Kogo nie powinno się szczepić? I czy to prawda, że szczepionki mogą powodować autyzm u dzieci?
W ostatnich dniach nastąpił wzrost zachorowań na wirus grypy A/H1N1/PDM09, zwany potocznie - i jak się okazuje niepoprwanie - świńską grypę. O tym, czy mamy się czego obawiać i jak się chronić przed tą chorobą rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z prof. dr hab. Lidią Brydak z Krajowego Ośrodka ds. Grypy.
A/H1N1 to wirus, który wywołuje tzw. świńską grypę. Jak rozpoznać tę chorobę? Czym różni się świńska grypy od zwykłej grypy? Jak wygląda leczenie osoby zarażonej wirusem A/H1N1? Z epidemiologiem Zbigniewem Hałatem i Kierownikiem Działu Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu Witoldem Paczosem rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.