Testy wykazujące przebyte zakażenie koronawirusem
COVID-19 jest chorobą o bardzo różnym przebiegu. Jego główne objawy to gorączka, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem. Może spowodować nietypowe zapalenie płuc, co z kolei, w niektórych przypadkach, może prowadzić do wstrząsu septycznego, posocznicy, trwałych zmian w płucach, a nawet śmierci.
WHO podaje, że 14 proc. chorych na COVID-19 przechodzi go w sposób ciężki, a stan 6 proc. pacjentów określono jako krytyczny . Aż 80 procent przypadków przebiega jednak łagodnie. Czasem człowiek nie zdaje sobie sprawy, że jest nosicielem koronawirusa. Jak to sprawdzić?
Mamy dostępne jedynie testy tzw. serologiczne, czyli testy z krwi, które mówią o tym, że w naszej krwi zawarte są białka odpornościowe, tzw. przeciwciała . To jest potwierdzenie, że nasz organizm musiał zetknąć się z wirusem SARS-COV-2, dlatego, że są to przeciwciała specyficzne dla tego wirusa i nie można ich nabyć inną drogą
- tłumaczył w Dzień Dobry TVN dr Paweł Grzesiowski.
Wiarygodność badania
Wiadomo jednak, że testy serologiczne nie są skuteczne od razu. Przeciwciała IgG są wytwarzane bowiem najwcześniej po około 10-14 dniach od momentu zakażenia. Utrzymują się we krwi przez długi czas (wiele miesięcy).
W związku z tym około 2 tygodnie po wystąpieniu objawów, wykonanie badania z krwi i stwierdzenie przeciwciał świadczy o tym, że jesteśmy ozdrowieńcem
- podkreślił ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Pytanie od widza. Czy każda osoba, która przeszła COVID-19 ma przeciwciała? Zobacz wideo:
Zobacz też:
- Lekarka o dwukrotnym zakażeniu koronawirusem: "To były trudne noce, samotne, pełne lęku"
- Szczepionka przeciw koronawirusowi. Kiedy dostępna i jak długo będzie działać?
- Agnieszka Cegielska ostrzega: "Ojcem większości chorób jest stres, a mamą zła dieta"
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Autor: Sabina Zięba