Koronawirus

Jak sprawdzić, czy przeszliśmy już zakażenie koronawirusem? Ekspert mówi o dostępnych testach

Koronawirus

Jak sprawdzić, czy przeszliśmy już zakażenie koronawirusem? Ekspert mówi o dostępnych testach

Zakażenie koronawirusem może mieć różny przebieg. Niektórzy fatalnie się czują, mają problemy oddechowe, bolą ich mięśnie. Inni są jedynie nosicielami wirusa i nie odczuwają żadnych dolegliwości. Jak więc sprawdzić, czy już przeszliśmy chorobę? Wyjaśniał to w naszym programie dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

Testy wykazujące przebyte zakażenie koronawirusem

COVID-19 jest chorobą o bardzo różnym przebiegu. Jego główne objawy to gorączka, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem. Może spowodować nietypowe zapalenie płuc, co z kolei, w niektórych przypadkach, może prowadzić do wstrząsu septycznego, posocznicy, trwałych zmian w płucach, a nawet śmierci.

WHO podaje, że 14 proc. chorych na COVID-19 przechodzi go w sposób ciężki, a stan 6 proc. pacjentów określono jako krytyczny. Aż 80 procent przypadków przebiega jednak łagodnie. Czasem człowiek nie zdaje sobie sprawy, że jest nosicielem koronawirusa. Jak to sprawdzić?

Mamy dostępne jedynie testy tzw. serologiczne, czyli testy z krwi, które mówią o tym, że w naszej krwi zawarte są białka odpornościowe, tzw. przeciwciała. To jest potwierdzenie, że nasz organizm musiał zetknąć się z wirusem SARS-COV-2, dlatego, że są to przeciwciała specyficzne dla tego wirusa i nie można ich nabyć inną drogą

- tłumaczył w Dzień Dobry TVN dr Paweł Grzesiowski.

Wiarygodność badania

Wiadomo jednak, że testy serologiczne nie są skuteczne od razu. Przeciwciała IgG są wytwarzane bowiem najwcześniej po około 10-14 dniach od momentu zakażenia. Utrzymują się we krwi przez długi czas (wiele miesięcy).

W związku z tym około 2 tygodnie po wystąpieniu objawów, wykonanie badania z krwi i stwierdzenie przeciwciał świadczy o tym, że jesteśmy ozdrowieńcem

- podkreślił ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

Pytanie od widza. Czy każda osoba, która przeszła COVID-19 ma przeciwciała? Zobacz wideo:

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Co sądzisz o tym artykule?
97
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0