Karol Mich przychodzi do centrum krwiodawstwa kilka razy w roku, a krwią dzieli się od ponad 20 lat. Od maja płyn ten potrzebny jest także dla jego żony, która walczy z nowotworem. Choć ofiarność honorowych dawców jest spora, są miesiące w roku, kiedy krwi brakuje. Lekarze apelują o pomoc.
Wynik morfologii może bardzo dużo powiedzieć o naszym zdrowi. Co dokładanie?
Sprawdź, co odkryli naukowcy na stronie Dzień Dobry TVN.
Wczesne zdiagnozowanie schizofrenii pomaga zminimalizować negatywny wpływ choroby na ciało oraz umysł.
Podczas jazdy, sanki prawdopodobnie zaczepiły o pobocze, a siedzący na nich 31-letni mężczyzna uderzył w płot.
Bardzo często zlecany przez lekarzy rozmaz krwi wskaże poziom eozynocytów (EOS). Czym są eozynofile i jaką funkcję pełnią w naszym organizmie? Sprawdź, jaki powinien być ich prawidłowy poziom i co oznaczają zbyt wysokie i niskie eozynocyty.
Norma cukru we krwi u dorosłych i u dzieci na czczo wynosi od 70 do 99 miligramów na decylitr. Wyższa wartość może oznaczać cukrzycę, która objawia się m.in. wzmożonym pragnieniem, niezamierzonym ubytkiem masy ciała, zwiększonym łaknieniem, częstymi infekcjami.
Stan naszego zdrowia w dużej mierze zależy od nas samych. Poza właściwie zbilansowaną dietą i aktywnością fizyczną trzeba pamiętać o regularnych badaniach. To najlepszy sposób na wczesne wykrycie zmian i uniknięcie poważniejszych problemów ze zdrowie. O jakich badaniach powinna pamiętać każda kobieta?
Zakażenie koronawirusem może mieć różny przebieg. Niektórzy fatalnie się czują, mają problemy oddechowe, bolą ich mięśnie. Inni są jedynie nosicielami wirusa i nie odczuwają żadnych dolegliwości. Jak więc sprawdzić, czy już przeszliśmy chorobę? Wyjaśniał to w naszym programie dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Badacze snu twierdzą, że krótki sen ma negatywny wpływ na zdrowie. O zdanie poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN dra n. med. Tadeusza Piotrowskiego z Pracowni Badań nad Snem. Ile powinien trwać sen wyrównawczy? Czy drzemanie w ciągu dnia ma sens? Co robić, żeby dobrze spać?
Po sezonie jesienno-zimowym nasz organizm jest wyczerpany, między innymi infekcjami i brakiem witaminy D. Jakie badania warto zrobić na wiosnę? Jak interpretować wyniki badań? Czy można robić to samemu? Zapytaliśmy o to internistę Ewę Czernicką-Cierpisz.