Jak sprawdzić, czy przeszliśmy już zakażenie koronawirusem? Ekspert mówi o dostępnych testach

Zakażenie koronawirusem może mieć różny przebieg. Niektórzy fatalnie się czują, mają problemy oddechowe, bolą ich mięśnie. Inni są jedynie nosicielami wirusa i nie odczuwają żadnych dolegliwości. Jak więc sprawdzić, czy już przeszliśmy chorobę? Wyjaśniał to w naszym programie dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

Testy wykazujące przebyte zakażenie koronawirusem

COVID-19 jest chorobą o bardzo różnym przebiegu. Jego główne objawy to gorączka, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem. Może spowodować nietypowe zapalenie płuc, co z kolei, w niektórych przypadkach, może prowadzić do wstrząsu septycznego, posocznicy, trwałych zmian w płucach, a nawet śmierci.

WHO podaje, że 14 proc. chorych na COVID-19 przechodzi go w sposób ciężki, a stan 6 proc. pacjentów określono jako krytyczny . Aż 80 procent przypadków przebiega jednak łagodnie. Czasem człowiek nie zdaje sobie sprawy, że jest nosicielem koronawirusa. Jak to sprawdzić?

Mamy dostępne jedynie testy tzw. serologiczne, czyli testy z krwi, które mówią o tym, że w naszej krwi zawarte są białka odpornościowe, tzw. przeciwciała . To jest potwierdzenie, że nasz organizm musiał zetknąć się z wirusem SARS-COV-2, dlatego, że są to przeciwciała specyficzne dla tego wirusa i nie można ich nabyć inną drogą

- tłumaczył w Dzień Dobry TVN dr Paweł Grzesiowski.

Wiarygodność badania

Wiadomo jednak, że testy serologiczne nie są skuteczne od razu. Przeciwciała IgG są wytwarzane bowiem najwcześniej po około 10-14 dniach od momentu zakażenia. Utrzymują się we krwi przez długi czas (wiele miesięcy).

W związku z tym około 2 tygodnie po wystąpieniu objawów, wykonanie badania z krwi i stwierdzenie przeciwciał świadczy o tym, że jesteśmy ozdrowieńcem

- podkreślił ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

Pytanie od widza. Czy każda osoba, która przeszła COVID-19 ma przeciwciała? Zobacz wideo:

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

podziel się:

Pozostałe wiadomości