test

  test

  Rozpoczynający się w czwartek 29 lipca Pol’and’Rock Festival to jedna z największych i najważniejszych wydarzeń muzycznych w Polsce. W tym roku, w związku z pandemią koronawirusa, będzie się odbywał w reżimie sanitarnym. Najważniejsze dla organizatorów jest bezpieczeństwo jego uczestników. - Większość z nich musi być w pełni zaszczepiona, bo taki jest warunek uzyskania zgody na imprezę masową – tłumaczy Jerzy Owsiak, pomysłodawca i szef Pol’and’Rock Festival.

  Test antygenowy umożliwia szybką diagnozę i jest w miarę tani. Ma jeszcze jedną zaletę - do jego przeprowadzenia nie jest wymagany specjalistyczny sprzęt laboratoryjny. Co to jest test antygenowy? Jak działają testy antygenowe na koronawirusa?

  W Polsce trwa stan epidemii wprowadzony z powodu zagrożenia koronawirusem. Ciągle pojawiają się wątpliwości w związku ze szczepionkami, ryzykiem zakażenia i kwarantanną. Jeden z naszych widzów zastanawia się, czy po przylocie do Polski z Londynu musi przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa. Adwokat Eliza Kuna rozwiewa wszelkie wątpliwości.

  Choć pandemia trwa w Polsce już prawie rok, to wciąż trudno znaleźć na niektóre pytania odpowiedź. Dlatego do dyspozycji naszych widzów jest czat, na którym można podzielić się wszelkimi wątpliwościami dotyczącymi koronawirusa. Dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19 odpowiedział w naszym programie na pytanie dotyczące wyniku testu. Co oznacza "reaktywny (dodatni)"?

  Polski rząd zdecydował się na zmianę, zgodnie z którą zwolnione z obowiązku kwarantanny są osoby przekraczające granicę naszego kraju. Warunkiem jest jednak posiadanie negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Kto jeszcze nie będzie musiał odbyć kwarantanny po powrocie do Polski? Oto szczegóły.

  Niedawno opublikowano raport TIMSS, który mierzy poziom wiedzy uczniów z matematyki i nauk przyrodniczych. Niestety, wyniki polskich uczniów się pogorszyły. Skąd ten spadek? Co należy zrobić, żeby to zmienić? O tym mówili w naszym programie Karolina Słowik, dziennikarka "Gazety Wyborczej" i Przemysław Staroń, pedagog, Nauczyciel Roku 2018.

  COVID-19 jest chorobą o bardzo różnym przebiegu. Jego główne objawy to gorączka, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem. Jak sprawdzić, czy jesteśmy zakażeni? Czy test PCR da nam taką pewność? W naszym programie wyjaśniał to dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

  Ponad 10 tys. nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono w środę w Polsce. Przeprowadzono blisko 60 tys. testów. Pandemia przybiera na sile, dlatego coraz więcej osób zastanawia się lub będzie musiała wykonać test. Czy można zrobić go w domu? Jak przygotować się do pobrania? W naszym programie wyjaśniała to Ewelina Hallmann, diagnosta laboratoryjny z Krajowego Ośrodka ds. Grypy.

  To nie były wakacje marzeń. 148 polskich turystów, którzy wylądowali 6 października w Egipcie, po wykonaniu tam obowiązkowego testu na koronawirusa, otrzymało wynik pozytywny. Przy ponownym teście po kilku dniach taki sam wynik stwierdzono tylko u 4 osób. Przez co musieli przejść? Jak obecnie wygląda ich sytuacja? O tym opowiadali nam Gabriela Siembab i Konrad Pollesch, a o przysługujących turystom prawach mówił adwokat Eryk Bogdas.

  Wszyscy pamiętamy, jak pandemia nagle przerwała naukę w szkołach. Niektóre dzieci miały lekcje prowadzone zdalnie, inne dostawały jedynie zadania do zrobienia w domu. Z pewnością nauka nie odbywała się na równym poziomie, a teraz nauczyciele próbują zweryfikować poziom wiedzy uczniów z zeszłego semestru za pomocą sprawdzianów. Czy to dobry sposób? - zastanawiały się nad tym w naszym programie Justyna Suchecka, dziennikarka oraz Joanna Lisiewicz, mama 8-klasistki i polonistka.