Pulsoksymetr a niedotlenienie organizmu. Kiedy wezwać karetkę i czy można samodzielnie stosować tlenotarapię?

W dobie pandemii koronawirusa wiele osób stara się gromadzić leki i urządzenia, które - w przypadku braku miejsc w szpitalach czy deficytu wolnych karetek - pomogą przejść chorobę w domowym zaciszu. Jednym z istotnych przyrządów jest pulsoksymetr. Co robić jeżeli wskazuje niedotlenienie organizmu?

Czym jest pulsoksymetr?

To niewielkie urządzenie, które zakłada się zazwyczaj na palec u ręki. Istnieją również modele, jakie naciąga się na palec u nogi czy płatek ucha, a u noworodków na stopę lub nadgarstek. Pulsoksymetr służy do nieinwazyjnego pomiaru saturacji krwi. Mierzy stopień nasycenia hemoglobiny tlenem oraz tętno. Wiadomo, że prawidłowy poziom saturacji tlenem wynosi od 95 do 99 proc. , alarm ostrzegający przed niedotlenieniem powinien być zatem w pulsoksymetrze ustawiony na poziomie 94 proc.

Czy posiadając pulsoksymetr, w przypadku spadku saturacji do 90-ciu, można samodzielnie zastosować tlenoterapię do czasu przyjazdu karetki?

To niewielkie urządzenie może okazać się przydatne w dobie koronawirusa. Na bieżąco będzie bowiem wskazywało poziom natlenienia krwi. Dzięki pulsoksymetrowi można sprawdzić formę organizmu i dowiedzieć się, kiedy wezwać karetkę lub podjąć inne działania - np. tlenoterapię.

Jeśli chory ma duszność i wskazania pulsoksymetru mówią o tym, że jest poniżej 94 proc. wysycenia hemoglobiny tlenem, jest to wskazanie do tlenoterapii. Jeżeli mamy w domu jakieś urządzenie, które może zwiększyć ilość tlenu we wdychanym powietrzu, to oczywiście w takiej sytuacji można je zastosować, ale posiadanie urządzenia, które zwiększa stężenie tlenu w powietrzu wdychanym, nie powinno zwalniać nas z konieczności wezwania karetki i kontaktu z lekarzem, dlatego, że my nie możemy sami w domu prowadzić leczenia ciężkiego COVID-u

- tłumaczył w Dzień Dobry TVN dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

Pytanie od widza. Jak długo trwa utrata węchu i smaku przy zakażeniu koronawirusem? Zobacz wideo:

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

1,5% dla Fundacji TVN
Fundacja TVN 1,5%
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie