W dobie pandemii koronawirusa wiele osób stara się gromadzić leki i urządzenia, które - w przypadku braku miejsc w szpitalach czy deficytu wolnych karetek - pomogą przejść chorobę w domowym zaciszu. Jednym z istotnych przyrządów jest pulsoksymetr. Co robić jeżeli wskazuje niedotlenienie organizmu?
Obecnie mówimy o zagrożeniu SARS-CoV-2 i to wirus przyciąga naszą uwagę, tymczasem zapominamy, że bez przerwy w skryty sposób najbardziej zagrażają nam nowotwory. 15 września obchodziliśmy Europejski Dzień Prostaty, który ustanowiło Europejskie Towarzystwo Urologiczne. Ważne jest, by zwiększać świadomość na temat chorób gruczołu krokowego i zachęcać mężczyzn do profilaktyki.
W czasie pandemii leczenie innych chorób może być trudne. Ryzyko zakażenia koronawirusem w zatłoczonych klinikach oraz szpitalach wielu chorych odstrasza. Jak więc obecnie najlepiej się leczyć? Z okazji Światowego Dnia Bezpieczeństwa Pacjenta w Dzień Dobry TVN odpowiedział na to pytanie dr hab. n. med. Tadeusz Zielonka.
Czy to prawda, że ciężarna kobieta nie może przyjmować żadnych środków znieczulających? Co na to nasz ekspert, doktor Piotr Gryglas? Dlaczego dla dziecka w łonie matki najniebezpieczniejszy jest pierwszy trymestr?
O problemie nawracającej opryszczki rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN doktorem Piotrem Gryglasem. - Często wirusy opryszki ukazują nam wewnętrzne choroby danego pacjenta, czyli osoba, która ma przewlekłą anemię, stres, inną przewlekłą chorobę w sobie, może osłabniać swój organizm i ujawniać rozwój wirusa - wyjaśnia dr Piotr Gryglas. Pamiętajcie, że przewlekły stres bardzo osłabia naszą odporność.
Jakich badań możemy się domagać trafiając do szpitala? O czym mówią podstawowe badania krwi? Na czym polega tzw. badanie podmiotowe i przedmiotowe? O komentarz w Dzień Dobry TVN poprosiliśmy internistę dr. Piotra Gryglasa. Jakie zagrażające życiu choroby rozpoczynają się bardzo niewinne?
Czy wiedzieliście o tym, że przy zabiegu „in vitro” można zaplanować płeć dziecka? Taka manipulacją płcią dziecka pojawiła się po raz pierwszy w Chinach w latach 70. Teraz stosowana jest m.in. w USA. Czy w Polsce zdarzają się przypadki manipulowania płcią dziecka? Czy do dr. Romualda Dębskiego, ginekologa i położnika zgłoszają się pary, które chcą mieć dziecko konkretnej płci?
Nieustanne zmęczenie, ciągłe uczucie bólu i ciężkości nóg to pierwsze objawy powstawania żylaków. Problem ten dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn, choć u tych pierwszych występuje częściej. Jak zapobiegać żylakom? Co robić, gdy już je mamy? O tym ekspert Dzień Dobry TVN Piotr Gryglas, lekarz internista.