O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział ogrodnik Łukasz Skop.
Pulsoksymetry to urządzenia, zaraz po termometrach, które coraz częściej posiadamy w domu. Pandemia koronawirusa sprawiła, że cieszą się one powodzeniem, a czasem są wręcz niezbędne, aby monitorować swój stran zdrowia. Czym są i jak działają? Jakie są prawidłowe normy po badaniu pulsoksymetrem?
Tlenoterapia to leczenie za pomocą tlenu, przeprowadzane zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Terapię można stosować nie tylko w warunkach szpitalnych, lecz także w domu. Wskazania do leczenia tlenem to niewydolność oddechowa, mukowiscydoza, niektóre nowotwory i niewydolność serca.
Pułap tlenowy jest wartością, która zmienia się wraz z wiekiem. Największą organizm osiąga w okolicy 20. roku życia, potem ulega ona stopniowemu obniżeniu. Wskaźnik, jakim jest maksymalny pułap tlenowy, wpływa na wydolność organizmu, dlatego jest tak ważny dla sportowców. Mięśnie najlepiej pracują wtedy, gdy organizm jest dobrze zaopatrzony w tlen.
W dobie pandemii koronawirusa wiele osób stara się gromadzić leki i urządzenia, które - w przypadku braku miejsc w szpitalach czy deficytu wolnych karetek - pomogą przejść chorobę w domowym zaciszu. Jednym z istotnych przyrządów jest pulsoksymetr. Co robić jeżeli wskazuje niedotlenienie organizmu?
Okazuje się, że himalaiści przebywający w górach powyżej 8 tys metrów nad poziomem morza mają tak samo niskie ciśnienie krwi, jak pacjenci na oddziale intensywnej terapii. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Roberta Szymczaka, himalaistę i lekarza, który pomagał przy akcji ratunkowej w Nangat Parbat. Według Roberta Szymczaka mózgi himalaistów w strefie śmierci mają zaburzone funkcje poznawcze. Co to znaczy?