Rośnie liczba przypadków "czarnego kaszlu". "To straszna choroba, na którą można umrzeć"

Rośnie liczba przypadków "czarnego kaszlu". "To straszna choroba, na którą można umrzeć"
Źródło: Dzień Dobry TVN
Mukowiscydoza – rzadka choroba genetyczna
Mukowiscydoza – rzadka choroba genetyczna
Choroba to nie moda - Cleo Ćwiek
Choroba to nie moda - Cleo Ćwiek
Choroba to nie moda - Halszka Witkowska
Choroba to nie moda - Halszka Witkowska
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Jak zacząć słuchać potrzeb najmłodszych?
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Jak zacząć słuchać potrzeb najmłodszych?
Choroba to nie moda - Martyna Kaczmarek
Choroba to nie moda - Martyna Kaczmarek
Choroba to nie moda - Martyna Kaczmarek o ADHD
Choroba to nie moda - Martyna Kaczmarek o ADHD
Choroba to nie moda - Katarzyna Miller
Choroba to nie moda - Katarzyna Miller
Choroba to nie moda - Maja Bohosiewicz
Choroba to nie moda - Maja Bohosiewicz
Choroba to nie moda - Renata Durda
Choroba to nie moda - Renata Durda
Choroba to nie moda - Renata Durda o dzieciach
Choroba to nie moda - Renata Durda o dzieciach
Choroba to nie moda - Bartek Jędrzejak (finał)
Choroba to nie moda - Bartek Jędrzejak (finał)
Choroba to nie moda - Renata Kaczoruk
Choroba to nie moda - Renata Kaczoruk

Krztusiec, określany także jako: "koklusz", "czarny kaszel" czy "studniowy kaszel" to poważna choroba zakaźna dróg oddechowych. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, podczas bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną. W ostatnim czasie można zaobserwować wzrost zachorowań na Pomorzu. - To straszna choroba, na którą można umrzeć - powiedział profesor Leszek Szenborn. Lekarze apelują więc o szczepienia przeciwko krztuścowi.

Wzrost zachorowań na ksztusiec

Niepokojące dane nadchodzą znad morza. Jak przekazał reporter TVN24 Adam Krajewski, od początku tego roku, do 15 kwietnia aż 68 osób zachorowało na krztusiec. Dla porównania, to o 6 osób więcej niż w całym 2023 roku. - 8 przypadków w styczniu, 12 w lutym, 15 w marcu i 33 do połowy kwietnia - wypunktował Adam Krajewski.

Wzrost zachorowań zanotowano nie tylko na Pomorzu, ale praktycznie w całym kraju. Wiesław Kostuj z sanepidu w Poznaniu zaznaczył, że choroba ta co jakiś czas daje o sobie w ten sposób znać. - To straszna choroba, na którą można umrzeć - dodał profesor Leszek Szenborn, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas podkreśliła, że liczby, które widzimy w statystykach, to zaledwie kilka procent zachorowań. - Mamy ogromne niedodiagnozowanie (...).  Na pewno jest ich więcej - powiedziała.

Jak się niestety okazuje, wśród zachorowań nie brakuje ciężkich przypadków. Jak przekazał reporter TVN24, do jednego z gdańskich szpitali trafił mały pacjent, który wyjątkowo ciężko przechodził zakażenie. - Dziecko wymagało reanimacji - powiedział reporter TVN24.

Najważniejsze są szczepienia

Krztusiec to ciężka choroba zakaźna układu oddechowego, przenoszona głównie drogą kropelkową podczas bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną. Najwyższe ryzyko zachorowania występuje u niemowląt i dzieci w wieku przedszkolnym, ale także dorośli, którzy nie otrzymali pełnego cyklu szczepienia przeciwko krztuścowi, mogą być podatni na zakażenie.

Dlatego tak ważna jest profilaktyka w postaci szczepień. - Bardzo mało pacjentów dorosłych szczepi się przeciwko krztuścowi - podkreśliła dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

- Mamy w ciąży powinny się szczepić przeciwko krztuścowi, tak żeby przekazać przeciwciała swoim świeżo narodzonym dzieciom - dodała.

Dla dzieci przyjęcie pięciu dawek jest obowiązkowe, natomiast dorośli powinni przyjmować dawkę przypominającą co dziesięć lat. Niestety, z roku na rok coraz więcej rodziców odmawia podania szczepionki swoim dzieciom.

Ksztusiec - objawy

Pomimo postępów medycyny i powszechności szczepień przeciwko tej chorobie, krztusiec, jak pokazują dane, nadal stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Zrozumienie objawów tej choroby jest kluczowe dla szybkiej diagnozy i leczenia. Do podstawowych symptomów należy: katar, stan podgorączkowy, wymioty, krótkie okresy bezdechu u niemowląt oraz kaszel.

- Ludzie się duszą, odkrztuszają wydzieliny, pieją, bo to jest kaszel przy zamkniętej głośni, z trudnością nabrania powietrza, co z kolei powoduje bardzo wiele powikłań - powiedział profesor Leszek Szenborn.

Więcej na ten temat na TVN24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości