Ile kosztuje gospodarkę depresja? "Liczba pokazuje skalę"

Prawie 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. "Pamiętajmy, że to choroba"
Źródło: Dzień Dobry TVN
5 rzeczy, które musisz wiedzieć o poranku
5 rzeczy, które musisz wiedzieć o poranku
Magdalena Chorzewska o depresji
Magdalena Chorzewska o depresji
Magdalena Chorzewska o samobójstwach
Magdalena Chorzewska o samobójstwach
Magdalena Chorzewska o przepracowaniu dzieciństwa
Magdalena Chorzewska o przepracowaniu dzieciństwa

Coraz więcej pacjentów zmaga się z kryzysem psychicznym. Według raportu UCE Research i platformy ePsycholodzy.pl absencja w pracy związana z epizodami depresyjnymi Polaków kosztowała gospodarkę w 2023 roku aż 2,8 miliarda złotych. O badaniu w cyklu "5 rzeczy, które musisz wiedzieć o poranku" mówiła Dagmara Kaczmarek-Szałkow z TVN24.

Depresja wystawia rachunek na prawie 3 miliardy złotych

W raporcie pt. "Depresja wciąż mocno dotyka Polaków. Ile to kosztuje gospodarkę?" wskazano, że 66,6 proc. dorosłych odczuwa syndromy kojarzone z depresją. Zaliczają się do nich m.in.: uczucie zmęczenia i braku energii – (34,3 proc. respondentów), obniżenie nastroju (32,3 proc.), a także zaburzenia snu (27,6 proc.).

- To badanie dotyczy nie samej liczby osób, których dotyka depresja, tylko jak to się przekłada np. na gospodarkę. Bo depresja to bardzo często zwolnienia, nieobecność w pracy - podkreśliła Dagmara Kaczmarek-Szałkow w Dzień Dobry TVN.

Jak dodała dziennikarka, absencja w pracy związana z epizodami depresyjnymi Polaków kosztowała gospodarkę w 2023 roku aż 2,8 miliarda złotych.

- Może ta liczba nie jest najważniejsza, ale ona pokazuje skalę. Mnie, powiem szczerze, dotknęły jeszcze dane o tym, że 1,5 miliona Polaków powyżej 7. roku życia miało przepisane przez lekarza leki przeciwdepresyjne. To akurat dobrze, że z tych leków korzystają, bo pamiętajmy, że depresja to choroba. Są telefony zaufania - zaznaczyła prezenterka newsów.

Myśli samobójcze - gdzie szukać pomocy?

Jeśli masz objawy kryzysu emocjonalnego - nie czekaj. W Polsce dostępnych jest kilka zupełnie bezpłatnych, całodobowych infolinii, na których znajdziesz pomoc. 

  • Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym, telefon: 800 702 222;
  • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111.

Co jeszcze musisz wiedzieć? Więcej newsów w materiale wideo i na stronie tvn24.pl.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości