Polacy piją coraz więcej. Z okazji Światowego Dnia Trzeźwości podpowiadamy, jak pomóc alkoholikowi wyjść z nałogu

Statystyczny Polak wypija 11 litrów czystego alkoholu rocznie. Najbliżsi, rodzina i znajomi osoby uzależnionej od alkoholu często zadają sobie to samo pytanie: jak pomóc alkoholikowi? Żadne z nich nie chce obserwować, jak chory powoli się stacza, brnąc w swój nałóg coraz dalej i dalej. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psychoterapeutę Roberta Rutkowskiego i Ilonę Felicjańską, która zmaga się z problemem alkoholowym.

15 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Trzeźwości. WHO zachęca, aby przynajmniej w tym dniu zrezygnowac ze spożywania alkoholu, który jest szkodliwy dla zdrowia. Alkoholizm jest jedną z najpopularniejszych chorób w skali globalnej. Jest także przyczyną 2,5 miliona śmierci.

Jest wiele sposobów na to, jak rodzina i przyjaciele mogą pomóc alkoholikowi. Potrzeba jednak cierpliwości, silnej woli oraz zrozumienia, które pomogą w walce z nałogiem. O ile tylko podejmie się odpowiednie kroki, bez prób tuszowania „wstydliwej dolegliwości” przyjaciela czy brata, wróg zostanie pokonany, a chory odzyska wolność.

Jak pomóc alkoholikowi, który nie chce się leczyć?

Kiedy w najbliższym otoczeniu ktoś pije zdecydowanie za dużo, ludzie zaczynają się zastanawiać, jak pomóc alkoholikowi, którym ta osoba powoli się staje. Na początku trzeba dobrze poznać jej sytuację, by wiedzieć, jak rodzina i przyjaciele mogą pomóc alkoholikowi, jednocześnie mu nie szkodząc. Nałóg oczywiście odbija się nie tylko na osobie uzależnionej, ale i na tych, z którymi ma ona codziennie styczność. W takim przypadku naturalnym odruchem jest chęć natychmiastowego przekonania chorego, by zaprzestał picia. Jak jednak pomóc alkoholikowi, który nie chce się leczyć?

Częstym powodem ignorowania namów na terapię jest nieświadomość problemu. Alkoholik wmawia sobie, że wcale nie musi pić i może odstawić alkohol, kiedy tylko zechce. Dlatego tak istotne jest, by uświadomić go, że jest chory. Jak jeszcze można pomóc alkoholikowi? Przede wszystkim poważne rozmowy należy odbywać wyłącznie wtedy, gdy jest trzeźwy. Wówczas istnieje prawdopodobieństwo, że uzależniony cokolwiek zrozumie i być może weźmie sobie do serca słowa najbliższych.

Nie należy natomiast walczyć i spierać się z alkoholikiem, gdy ten jest nietrzeźwy. Po pierwsze może to przynieść efekt odwrotny od zamierzonego, po drugie – wyzwolić negatywne emocje w osobie pragnącej pomóc, które wpędzą chorego w poczucie winy. To natomiast łatwo popchnie go w stronę kieliszka, a usiłowania niesienia pomocy spełzną na niczym. 

Kiedy pojawia się pytanie, jak rodzina może pomóc alkoholikowi, warto przyjrzeć się działaniu osoby uzależnionej. Jeśli niszczy coś pod wpływem alkoholu bądź podejmuje decyzje, przez które traci w oczach innych, nie powinno się niczego naprawiać ani go usprawiedliwiać. Dopiero gdy wytrzeźwieje, należy pokazać mu, co zrobił, i uświadomić go, że będzie musiał ponieść konsekwencje swoich działań. Istnieje możliwość, że wówczas przekona się, że problem rzeczywiście istnieje, a ci, którzy wciąż go atakują, namawiając na terapię, wcale nie są wrogami, a sprzymierzeńcami w walce z tym samym przeciwnikiem.

Jak pomóc alkoholikowi w domu, gdy podejmie leczenie?

Należy pamiętać, że to, iż alkoholik nie pije przez dłuższy okres, nie oznacza wcale wyjścia z nałogu. Jak więc udzielić pomocy alkoholikowi, który leczy się specjalistycznie bądź uczęszcza na spotkania grupy AA? Przede wszystkim warto go wspierać, jeśli widzi się, że rzeczywiście nie sięga po butelkę i jest trzeźwy. 

Jak pomóc alkoholikowi z depresją, która może się wtedy pojawić? Na pewno przydadzą się ciepłe słowa oraz pochwały ze względu na to, że potrafi wytrwać w swoim postanowieniu, choć jest mu trudno. Ważne, by poczuł się doceniony i wiedział, że postępuje dobrze, a jego starania nie idą na marne. Nie warto w ogóle poruszać trudnych, emocjonalnych tematów związanych z piciem, chyba że sam trzeźwiejący alkoholik rozpocznie rozmowę. To dobrze, że widzi skutki nałogu, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będzie chciał do niego powrócić.

Jak pomóc alkoholikowi po odwyku lub terapii?

Odwyk nigdy nie jest przyjemnym doświadczeniem, zwłaszcza jeśli chory zostaje na nim umieszczony przymusowo, a i tak się nieraz zdarza. Terapia zwykle wiąże się z dobrą wolą alkoholika, często więc ma się wrażenie, że jest on na nią bardziej przygotowany. Tymczasem po jednym i po drugim osoba chora czuje się wyniszczona psychicznie i fizycznie. 

Jak więc pomóc alkoholikowi, który chce przestać pić, gdy wróci do domu i zderzy się z nieprzyjazną rzeczywistością? Przede wszystkim trzeba zadbać o dobrą atmosferę, by pomóc mu wytrwać w postanowieniu. Jeśli natomiast znów wpadnie w ciąg, nie popierać go w tym, by nie czuł się komfortowo, a jednocześnie zrozumiał, że gdy nie sięgał po butelkę, było mu lepiej. Pomagając alkoholikowi, nigdy też nie należy przynosić do domu alkoholu, nawet jeśli chory nie pije już od dłuższego czasu. Napój wyskokowy jeszcze przez długi okres może stanowić dla niego pokusę, której nie będzie się w stanie oprzeć. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Źródło: Youtube.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości