Styl życia

Gwiazdy popadają w alkoholizm coraz częściej. Przegapiają jeden ważny moment

Styl życia

Autor:
Sylwia
Wołoch

Show-biznes sprzyja wpadaniu w różnego rodzaju nałogi. Koncerty, imprezy, ścianki i wyjazdy to tylko kilka przykładów okazji, podczas których gwiazdy chętnie sięgają po alkohol. Czy przez to są bardziej podatne na uzależnienie niż osoby, które nie pojawiają się na pierwszych stronach gazet? 

Gwiazdy a alkohol

Alkohol może przyczynić się do zawiązania nowych znajomości, jednak zdarza się także, że rujnuje nie tylko relacje międzyludzkie, ale też rozwijające się kariery. Niepowodzenia w pracy, w której do tej pory wszystko układało się rewelacyjnie, brak kontraktów, malejąca popularność i wizja zapomnienia dla niektórych wydają się być szczególnie dotkliwe, a to tylko kilka problemów, z jakimi mierzą się osoby znane nam z gazet, telewizji czy estrady.

O pokonaniu nałogu alkoholowego otwarcie mówi między innymi Anthony Hopkins, który żyje już 45 lat w trzeźwości, a także polski aktor Borys Szyc. Do uzależnienia od alkoholu przyznał się także Daniel Radcliffe, trzeźwy od 2010 roku, który wcielił się m.in. w postać Harry'ego Pottera. Wśród osób, które miały problemy z alkoholem nie brakuje też przedstawicielek płci pięknej - Edyta Olszówka, Stanisława Celińska czy Agnieszka Krukówna to tylko kilka z długiej listy nazwisk znanych kobiet, które zdecydowały się opowiedzieć o swoim nałogu. Wiele sław świadomie wybiera abstynenckie życie, by nie dać się wkręcić w wir uzależnień. Dlaczego gwiazdom tak łatwo jest wpaść w nałóg?

Co jest źródłem uzależnienia wśród gwiazd? 

– Jednym z istotnych czynników ryzyka uzależnienia od alkoholu jest stres, a konkretniej – brak umiejętności radzenia sobie z nim. Osoby publiczne, gwiazdy, celebryci żyją pod presją związaną z permanentną oceną, co wiąże się z przeżywaniem stresu i innych trudnych, nieprzyjemnych emocji. Specyfika trybu życia gwiazd – premiery, bankiety, imprezy – zwiększa potencjał wystąpienia sytuacji związanych ze spożywaniem alkoholu. Mieszanka w postaci zwiększonej ilości stresu oraz wielu okazji do picia może znacząco zwiększać ryzyko uzależnienia od alkoholu wśród tych osób – mówi Katarzyna Andrusikiewicz, psycholog i psychoterapeutka uzależnień.

Ekspertka zaznacza też, że zawsze są to kwestie indywidualne – nie każda gwiazda jest z góry narażona na uzależnienie, ponieważ wiele z nich doskonale wie, jak regularnie rozładowywać napięcie. Dodaje także, że uzależnienia występują właściwie we wszystkich grupach społecznych i kategoriach wiekowych. Wszystko zależy od tego, jaką rolę alkohol pełni w życiu. Czerwoną lampką dla każdego powinna być już pierwsza sytuacja, w której alkohol pomaga radzić sobie z trudnymi sytuacjami.

Zobacz wideo: Charytatywny koncert na rzecz Centrum Zdrowia Dziecka

Zobacz także:

Autor:Sylwia Wołoch

Źródło zdjęcia głównego: Henrik Sorensen/Getty Images

Pozostałe wiadomości