Gwiazdy a alkohol
Alkohol może przyczynić się do zawiązania nowych znajomości, jednak zdarza się także, że rujnuje nie tylko relacje międzyludzkie, ale też rozwijające się kariery. Niepowodzenia w pracy, w której do tej pory wszystko układało się rewelacyjnie, brak kontraktów, malejąca popularność i wizja zapomnienia dla niektórych wydają się być szczególnie dotkliwe, a to tylko kilka problemów, z jakimi mierzą się osoby znane nam z gazet, telewizji czy estrady.
O pokonaniu nałogu alkoholowego otwarcie mówi między innymi Anthony Hopkins, który żyje już 45 lat w trzeźwości, a także polski aktor Borys Szyc. Do uzależnienia od alkoholu przyznał się także Daniel Radcliffe, trzeźwy od 2010 roku, który wcielił się m.in. w postać Harry'ego Pottera. Wśród osób, które miały problemy z alkoholem nie brakuje też przedstawicielek płci pięknej - Edyta Olszówka, Stanisława Celińska czy Agnieszka Krukówna to tylko kilka z długiej listy nazwisk znanych kobiet, które zdecydowały się opowiedzieć o swoim nałogu. Wiele sław świadomie wybiera abstynenckie życie, by nie dać się wkręcić w wir uzależnień. Dlaczego gwiazdom tak łatwo jest wpaść w nałóg?
Co jest źródłem uzależnienia wśród gwiazd?
– Jednym z istotnych czynników ryzyka uzależnienia od alkoholu jest stres, a konkretniej – brak umiejętności radzenia sobie z nim. Osoby publiczne, gwiazdy, celebryci żyją pod presją związaną z permanentną oceną, co wiąże się z przeżywaniem stresu i innych trudnych, nieprzyjemnych emocji. Specyfika trybu życia gwiazd – premiery, bankiety, imprezy – zwiększa potencjał wystąpienia sytuacji związanych ze spożywaniem alkoholu. Mieszanka w postaci zwiększonej ilości stresu oraz wielu okazji do picia może znacząco zwiększać ryzyko uzależnienia od alkoholu wśród tych osób – mówi Katarzyna Andrusikiewicz, psycholog i psychoterapeutka uzależnień.
Ekspertka zaznacza też, że zawsze są to kwestie indywidualne – nie każda gwiazda jest z góry narażona na uzależnienie, ponieważ wiele z nich doskonale wie, jak regularnie rozładowywać napięcie. Dodaje także, że uzależnienia występują właściwie we wszystkich grupach społecznych i kategoriach wiekowych. Wszystko zależy od tego, jaką rolę alkohol pełni w życiu. Czerwoną lampką dla każdego powinna być już pierwsza sytuacja, w której alkohol pomaga radzić sobie z trudnymi sytuacjami.
Zobacz wideo: Charytatywny koncert na rzecz Centrum Zdrowia Dziecka
Zobacz także:
- Plan Jaskini Mylnej – opis szlaku turystycznego
- Jak spędzić ostatni panieński wieczór? Skuteczne sposoby na relaks przed ślubem
- Borowik ponury – jadalny czy nie? Jak odróżnić go od borowika ceglastoporego?
Autor: Sylwia Wołoch
Źródło zdjęcia głównego: Henrik Sorensen/Getty Images