Plan Jaskini Mylnej – opis szlaku turystycznego

gubernat/Getty Images
gubernat/Getty Images
Jaskinia Mylna znajduje się w Dolinie Kościeliskiej, która jest drugą pod względem wielkości doliną w Tatrach. Ze względu na dużą liczbę wąwozów, jaskiń oraz pięknych, wapiennych skał, co roku odwiedzają ją tysiące turystów. Po raz pierwszy Jaskinia Mylna została zbadana w 1885 roku przez Jana Gwalberta Pawlikowskiego – ekonomistę, polityka i działacza na rzecz ochrony przyrody.

Jaskinia Mylna składa się z wielu krętych korytarzy, w których łatwo się zgubić – stąd wzięła się jej nazwa. Pierwotnie w jaskini można było zaobserwować mleko wapienne. Świadczy o tym m.in. nazwa jednego z korytarzy – Biała Ulica. Duży ruch turystyczny i wydrążenie dodatkowego otworu ograniczyło pojawianie się zawiesiny, która obecnie występuje w jedynie w głębszej części jaskini.

Plan zwiedzania Jaskini Mylnej

Jaskinia ma dwa główne wejścia. Jedno znajduje się na południu, na wysokości 1098 m n.p.m., natomiast drugie na północy, na wysokości 1048 m n.p.m. Długość wszystkich korytarzy, również tych, które nie są udostępnione zwiedzającym, wynosi 1630 m. Maksymalna różnica pomiędzy najniższym a najwyższym punktem w jaskini, czyli deniwelacja, wynosi 46 m. Wraz z dwiema innymi jaskiniami – Obłazkową i Raptawicką, tworzy część systemu Jaskiń Pawlikowskiego. Jak przygotować się na wyprawę do tego miejsca?

  • Dojście do jaskini, w zależności od tempa marszu, zajmuje od 15 do 20 minut, wyruszając z dna Doliny Kościeliskiej, gdzie rozpoczyna się szlak. Oznaczony jest on kolorem czerwonym. Samo zwiedzanie trwa około 30 minut, natomiast zejście około 10. Jednokierunkowa trasa została zaprojektowana tak, aby turyści szli jeden za drugim. Obok wyjścia z jaskini znajduje się ścieżka, która prowadzi do Doliny Kościeliskiej. Po drodze zwiedzający przechodzą obok Skały Pisanej, wysokiej na kilkanaście metrów. Widnieją na niej autografy turystów i podróżników z dawnych lat. Nieopodal znajduje się drewniany most nad Kościeliskim Potokiem.
    • Temperatura wewnątrz Jaskini Mylnej oscyluje w granicach 5℃. Zimą w niektórych korytarzach występują przymrozki. Spowodowane jest to wydrążeniem sztucznego tunelu, który zmienił mikroklimat panujący wewnątrz jaskini. Aby zwiedzać kręte korytarze, niezbędna jest odpowiednia odzież. Najlepsze będą buty trekkingowe za kostkę i kurtka termoaktywna. Można włożyć również płaszcz przeciwdeszczowy, który zapobiega zabrudzeniu się ubrań. Kolejną bardzo ważną kwestią jest światło. Jaskinię Mylną najczęściej odwiedza się bez przewodnika. Zarządcy sugerują jednak, aby nie eksplorować jej samodzielnie, najlepiej wybrać się niewielką grupą. Każdy z uczestników wycieczki powinien mieć latarkę z naładowanymi bateriami. Warto, aby prowadzący był wyposażony w latarkę czołową.
      • W Jaskini Mylnej w Tatrach zwiedzającym udostępniono około 300-metrowy szlak. Pierwsza część – Obłazowa Jama, jest oświetlona światłem dziennym. Promienie słoneczne wpadają do środka poprzez dwa Okna Pawlikowskiego, z których widać szczyty Bystram i Błaszcz. Kolejna część szlaku to korytarz, który obniża się po około 10 metrach i prowadzi do głównej trasy. Po kolejnych kilku metrach zwiedzający napotykają pierwsze rozgałęzienie. Korytarze po lewej stronie nie są udostępnione turystom. Należy iść prosto do kolejnego skrzyżowania. Skręcając w prawo, zwiedzający dotrą do Wielkiej Izby. Jest to jedno z dwóch największych pomieszczeń w jaskini. Ma powierzchnię około 80 m² i 10 m wysokości. W sali znajduje się wejście do szlaku, który łączy Jaskinię Mylną z Jaskinią Raptawicką. Idąc główną trasą, turyści docierają do kolejnego rozgałęzienia. Skręcając w lewo, przemierzają korytarz nazywany Ulicą Pawlikowskiego, który kończy się salą Chóry. W pomieszczeniu znajduje się kilka niedostępnych korytarzy. Idąc prosto, zwiedzający docierają do końca korytarza głównego. Na skrzyżowaniu można iść w prawo, wówczas dotrze się do Białej Ulicy. Boczny szlak kieruje do Skośnej Komory – dużej sali ze specyficznym mikroklimatem. Dalsza część trasy prowadzi przez półkę skalną, która znajduje się na wysokości 3 metrów. Ta część szlaku jest częściowo zabezpieczona łańcuchami. Skręcając w lewo, turyści trafiają do Komory Końcowej, w której zlokalizowany jest otwór północny.

        Jaskinia Mylna i jej nieudostępnione korytarze

        Większa część korytarzy nie została udostępniona zwiedzającym. Wynika to z faktu, że nie wszystkie łączą się ze sobą. Dla bezpieczeństwa turystów otwarto zaledwie fragment wszystkich ciągów. Mimo to nawet na głównym szlaku należy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza na odcinku, który zabezpieczony jest łańcuchami. Zimą może być tu bardzo ślisko. Niedaleko Jaskini Mylnej leży Zakopane, warto je odwiedzić, chociażby ze względu na Krupówki.

        Zobacz także:

        Zobacz wideo: "Woda na turystyczny młyn". Pod zamkiem w Olsztynie k. Częstochowy archeolodzy odkryli system jaskiń

        Autor: Adrian Adamczyk

        podziel się:

        Pozostałe wiadomości