Zdzich Rabenda internautom znany jest z profilu "Takie tam Z tripa". Mężczyzna z zawodu i z zamiłowania jest podróżnikiem oraz przewodnikiem. Mieszka na Teneryfie, w mieszkaniu urządzonym w jaskini na szczycie góry. Skąd taki pomysł?
Archeolodzy znaleźli dowody na praktykowanie nekromancji w starożytnej jaskini w Jerozolimie. Wśród znalezisk znalazły się ludzkie czaszki, ponad 120 kaganków i inne, różnorodne artefakty. O czym świadczy to odkrycie i czym dokładnie jest nekromancja?
Położony w Górach Świętokrzyskich rezerwat to unikat na skalę europejską.
Brak dostępu do telefonu, mediów społecznościowych czy telewizji nie musi być problemem. Przekonała się o tym alpinistka, która spędziła 500 dni w jaskini na południu Hiszpanii, całkowicie izolując się od świata. Wszystko to na potrzeby projektu naukowego.
Dolina Będkowska znajduje się w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Ma długość 8 kilometrów i jest jedną z najdłuższych dolin w całej Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Jest to też przepiękna okolica i wymarzone miejsce do spokojnych, długich spacerów.
Jaskinia Mylna znajduje się w Dolinie Kościeliskiej, która jest drugą pod względem wielkości doliną w Tatrach. Ze względu na dużą liczbę wąwozów, jaskiń oraz pięknych, wapiennych skał, co roku odwiedzają ją tysiące turystów. Po raz pierwszy Jaskinia Mylna została zbadana w 1885 roku przez Jana Gwalberta Pawlikowskiego – ekonomistę, polityka i działacza na rzecz ochrony przyrody.
Panta Petrović od wielu lat nie ma regularnego kontaktu z ludźmi, jednak gdy dowiedział się o pandemii koronawirusa, postanowił się zaszczepić. - Chcę otrzymać wszystkie trzy dawki - powiedział dziennikarzowi AFP.
Nie każdy ma w sobie tyle odwagi, aby zejść pod ziemię. Są jednak śmiałkowie, dla których eksplorowanie jaskiń jest ogromną pasją. Co jest takiego pasjonującego w tym sporcie? Zapytaliśmy o to Daniela Oleksego, Tomasza Kuźnickiego i Mikołaja Gospodarka.
Męska jaskinia to miejsce wydzielone w domu, w którym mężczyźni chowają się przed światem i oddają swoim hobby. Jakie mają pomysły na aranżacje przestrzeni i co o takich pokojach sądzą ich partnerki?
Izabela Włosek udowadnia, że świat speleologii nie należy wyłącznie do mężczyzn. Nie tylko przeszła szkolenia taternickie, ale osiąga ogromne sukcesy w technikach jaskiniowych. Kto ją zaraził pasją do tego sportu?
Dzisiaj na kanale Discovery Channel będzie można zobaczyć transmisję na żywo z nurkowania w największej podwodnej jaskini na świecie, która jest położona na Morzu Karaibskim – Great Blue Hole. Pierwszy raz jaskinię zbadał w 1971 r. legendarny badacz mórz i podróżnik Jacques Cousteau.
O kulisach akcji ratunkowej, dzięki której z zatopionej jaskini w Tajlandii uratowano młodych piłkarzy, opowiedział nam, w studiu Dzień Dobry Wakacje, Wojciech Bojanowski: "Atmosfera była taka, że to jest bez szans..." . Ile osób było zaangażowanych w tę akcję, jak wyglądało codzienne życie w obozie i jak całą sytuację znosili rodzice uwięzionych?
Szczęśliwie udało się uratować wszystkich, uwięzionych w tajlandzkiej jaskini, chłopców. Spędzili tam, odcięci od świata, 17 dni. O akcji ratunkowej oraz o tym, jak teraz należy wspomagać uratowanych, by ciężkie doświadczenia psychiczne nie wpłynęły negatywnie na ich przyszłe życie, rozmawialiśmy z Adamem Pietrzakiem, specjalistą ds. ratownictwa medycznego i Małgorzatą Kabas, psychoterapeutą.
W powiecie puckim, we wsi Mechowo znajduje się, odkryta w 1818 r., ciekawa geodezyjnie jaskinia. Co znalazł w niej prezenter pogody TVN Tomasz Zubilewicz? Zgubił się?
Oprócz malowniczych wierzchołków atrakcją Sudetów są dawne kopalnie i Jaskinia Niedźwiedzia. Co można w nich zobaczyć? Podziemne trasy to nie wszystko. Masyw Śnieżnika i Góry Bialskie to mekka dla narciarzy biegowych. A jakie atrakcje znajdą w Sudetach narciarze zjazdowi? Zobaczcie!
Krzysztof Starnawski to legendarny nurek, który odkrył najgłębszą zalaną jaskinię na świecie. Polak eksplorował czeską jaskinię już od 1997 roku. Jak wygląda jego praca? Dlaczego schodząc pod wodę rozmawia sam ze sobą? Czy krzywa przegroda nosowa przeszkadza mu w pracy? Czy jest coś czego jeszcze się boi? Nurek opowiedział o tym w Dzień Dobry TVN.
Jest takie miejsce w Polsce, gdzie można odbyć podróż do wnętrza Ziemi, zwiedzić jaskinie i zobaczyć dno morza dewońskiego. Prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak był w Multimedialnym Centrum Geoedukacji w Kielcach.