Od 20 lat żyje sam w jaskini, ale i tak zaszczepił się przeciw COVID-19

Serbia. Jaskinia
nedomacki/Getty Images
Źródło: iStockphoto
Panta Petrović od wielu lat nie ma regularnego kontaktu z ludźmi, jednak gdy dowiedział się o pandemii koronawirusa, postanowił się zaszczepić. - Chcę otrzymać wszystkie trzy dawki - powiedział dziennikarzowi AFP.

Gdy w ubiegłym roku wybrał się do miasta, dowiedział się, że panuje pandemia koronawirusa; mimo rzadkiego kontaktu z ludźmi zaszczepił się i zaapelował do swoich rodaków, aby zrobili to samo.

Mieszka w jaskini, ale zaszczepił się przeciw COVID-19

Zmęczony życiem w tłumie 70-letni obecnie Panta Petrović, 20 lat przed pandemią koronawirusa wybrał życie w izolacji i mieszka w górskiej jaskini w południowo-wschodniej Serbii, w lesie na zboczach Starej Płaniny.

- Chcę otrzymać wszystkie trzy dawki szczepionki, w tym jedną dodatkową. Wzywam wszystkich obywateli, aby zrobili to samo - powiedział.

Panta zawsze cenił naturę i stopniowo odkrywał, że odosobnienie daje mu nieznaną dotąd wolność. - W mieście nie byłem wolny. Zawsze ktoś stał na mojej drodze. Albo kłócisz się z żoną, albo z sąsiadami lub policją. Nikt mi tu nie przeszkadza - opowiada dziennikarzowi AFP, przygotowując posiłek.

Panta Petrović - życie w odosobnieniu

Żywi się głównie grzybami i rybami z miejscowych rzek. Czasem schodzi do miasta, poszukując wyrzucanego przez mieszkańców jedzenia. Ostatnio chodzi tam częściej, gdyż wilki zabiły mu kilka zwierząt, które trzymał w pobliżu jaskini i postanowił przenieść ocalałe stworzenia do chatki zbudowanej na obrzeżach miasta.

Znalazło tam schronienie kilka kóz, kury, około 30 psów i kotów oraz jego ulubienica - locha, którą nazwał Mara. Znalazł ją osiem lat temu, jako małą samicę dzika i karmił butelką. Dziś to 200-kilogramowe zwierzę, które kąpie się w strumieniu i zjada jabłka z rąk Panty.

- Ona jest dla mnie wszystkim, kocham ją, a ona mnie słucha. Nie ma żadnych pieniędzy, aby kupić coś takiego - mówi.

Pomimo samotniczego trybu życia Panta nie jest mizantropem; uważany jest nawet za lokalną legendę. Zanim zdecydował się na odosobnienie, przekazał swoje pieniądze gminie, co pozwoliło na budowę w miasteczku trzech małych mostków, z których każdy nosi jego imię.

- Pieniądze są przeklęte, psują ludzi. Nic tak nie korumpuje człowieka jak pieniądze - powiedział w rozmowie z AFP.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Mieszkają w jaskiniach, bo izraelska armia zabroniła im budowy domów. Palestyńczycy walczą o przetrwanie na Zachodnim Brzegu

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

podziel się:

Pozostałe wiadomości