Przerażające odkrycie w Jerozolimie. Do czego służyły mroczne przedmioty w jaskini?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Niesamowita wyprawa polskich naukowców
Niesamowita wyprawa polskich naukowców
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Archeolodzy znaleźli dowody na praktykowanie nekromancji w starożytnej jaskini w Jerozolimie. Wśród znalezisk znalazły się ludzkie czaszki, ponad 120 kaganków i inne, różnorodne artefakty. O czym świadczy to odkrycie i czym dokładnie jest nekromancja?

Co to jest nekromancja?

Nekromancja to starożytna forma magii i wróżbiarstwa, która polega komunikacji z duchami zmarłych. Praktykowana była i jest w celu przewidywania przyszłości, odkrywania tajnej wiedzy, przyprowadzania kogoś zmarłego z powrotem do życia, lub wykorzystywania zmarłego do manipulacji żywymi. Termin pochodzi z języka greckiego, od słów "nekros" (martwy) i "manteia" (przepowiednia), czyli "prorokowanie/przepowiadanie przyszłości przez zmarłych"

Nekromancja była praktykowana przede wszystkim w starożytnych kulturach, w tym w Egipcie, Babilonii, Grecji i Rzymie. Z biegiem czasu zaczęła być kojarzona z czarną magią i właśnie w ten sposób często przedstawiana jest w kulturze.

Nekromancja w jaskini w Jerozolimie

Badania archeologiczne w jaskini Te’omim, położonej w regionie Wyżyny Judzkiej w Izraelu, prowadzone były przez izraelskich archeologów. Od 2009 roku, badania realizowane były przez stały zespół naukowców z Uniwersytetu Bar-Ilan i Centrum Badań Jaskiniowych na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. W trakcie wykopalisk przeprowadzonych w latach 2010-2016, odkryto ponad 120 nienaruszonych lamp oliwnych, znanych również jako kaganki. Większość z tych znalezisk datuje się na II-IV wiek, co odpowiada okresowi cesarstwa rzymskiego.

Wspomniane kaganki poupychane były w szczeliny jaskini. Towarzyszyła im broń, ceramiczne naczynia, monety, a w niektórych znalezione zostały również ludzkie czaszki. Nie wiadomo do końca, w jaki sposób pozyskiwane były ludzkie kości. Zdaniem badaczy artefakty te służyły w czasach rzymskich do organizacji ceremonii nekromancji.

- Jaskinia mogła służyć jako miejsce lokalnej wyroczni (nekyomanteion). Umieszczenie starożytnych kaganków i czaszek sugeruje praktykę nekromantyczną w Izraelu – wyjaśnili autorzy w artykule w czasopiśmie naukowym "Harvard Theological Review".

Naukowcy postawili hipotezę, że co najmniej część szczelin, w których znaleźli artefakty, wykorzystywano do przywoływania zmarłych lub kontaktowania się z nimi. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Diana Ryściuk

Źródło: national-geographic.pl

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana