Coraz bardziej zaawansowane technologie pozwalają nam zobaczyć z bliska, jak wyglądało kiedyś życie na naszej planecie - rośliny, zwierzęta, a nawet nasi praprzodkowie. W Norwegii można od niedawna obejrzeć dokładnie odtworzoną sylwetkę chłopca, który żył tam 8 tysięcy lat temu. Jak to możliwe?
Technologia pozwala nam lepiej poznać dawny świat
Cyfrowe rekonstrukcje twarzy umożliwiają przyjrzenie się ludziom, którzy żyli tysiące lat temu. Warto przy tym podkreślić, że nie wymaga to bezpośredniego kontaktu ze szczątkami. Umożliwia to tzw. cyfrowe otwieranie grobów.
Z użyciem nowoczesnych technologii naukowcy odtworzyli całkowity wygląd jednego z najstarszych norweskich szkieletów. Mowa o szczątkach nastolatka z nietypową czaszką, który żył około 8300 lat temu na terytorium dzisiejszej Norwegii i najprawdopodobniej umarł samotnie w jaskini. Nazwany został Vistegutten, co w języku norweskim oznacza "chłopiec z Viste". Efekty pracy naukowców można obejrzeć w muzeum Hå Gamle Prestegard na południu Norwegii.
Chłopiec z Viste
Szczątki chłopca z Viste zostały odkryte przez archeologów w 1907 roku w jaskini w Randaberg na zachodnim wybrzeżu Norwegii. Różnił się od innych, ówczesnych mu ludzi mezolitu przede wszystkim wzrostem, który wynosił tylko 125 cm. Poza tym jego czaszka za wcześnie się zrosła, co spowodowało, że rosła do tyłu, zamiast na boki. Tego typu deformacja nie wiąże się jednak z żadnymi problemami w rozwoju zarówno fizycznym, jak i intelektualnym.
Rekonstrukcja twarzy chłopca powstała na podstawie dwóch skanów tomografii komputerowej (CT). Naukowcy nie mieli pewności co do grubości tkanki na twarzy chłopca, więc postanowili użyć pomiarów wykonanych na współczesnych 15-latkach w Europie Północnej. Przy różnicy 8 tysięcy lat zmian w ludzkim ciele należy brać pod uwagę margines błędu. Co ważne, zrekonstruowany został również ubiór chłopca, odpowiadający ówczesnej "modzie". Szczątki zwierząt użyte do stworzenia ubrań znaleziono w tym samym miejscu.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Nie tylko Maria Skłodowska-Curie. Polki, które zmieniały świat nauki
- Dlaczego dzieci kopią w łonie matki? Zaskakujące odkrycie naukowców
- Niesamowite odkrycie na polu. Na Pojezierzu Chełmińskim pracują specjaliści
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: National Geographic
Źródło zdjęcia głównego: EyeEm