Nie tylko Maria Skłodowska-Curie. Polki, które zmieniały świat nauki

Polki, które zmieniały świat nauki
Polki, które zmieniały świat nauki
Źródło: FPG/Getty Images
O Marii Skłodowskiej-Curie i jej nagrodzonych Nagrodą Nobla odkryciach słyszał cały świat. Osiągnęła wielki sukces w czasach, gdy kobietom utrudniano edukację i rozwój zdecydowanie bardziej niż obecnie. Nie bez powodu jest więc dla wielu inspiracją i wzorem. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet i Dziewcząt w Nauce warto wspomnieć również o innych zasłużonych, a mniej znanych Polkach.

Historia

Źródło: Dzień Dobry TVN
Adam Mickiewicz - palacz, kochaś, wieszcz od science-fiction
Adam Mickiewicz - palacz, kochaś, wieszcz od science-fiction
Niezwykła historia zwycięstwa Polaków w Operation Sail. Uczestnicy regat z 1972 r. są poszukiwani
Niezwykła historia zwycięstwa Polaków w Operation Sail. Uczestnicy regat z 1972 r. są poszukiwani
Niezwykła historia polskiej arystokratki Izabeli D'Ornano
Niezwykła historia polskiej arystokratki Izabeli D'Ornano
Królowa Elżbieta II odeszła w wieku 96 lat
Królowa Elżbieta II odeszła w wieku 96 lat
Niezwykłe życie Władysława Bartoszewskiego
Niezwykłe życie Władysława Bartoszewskiego
Królowa Elżbieta II od 70 lat na tronie
Królowa Elżbieta II od 70 lat na tronie
Historia Polaków na Igrzyskach Olimpijskich
Historia Polaków na Igrzyskach Olimpijskich
Historia powstania TOPR
Historia powstania TOPR
 Historia Turnieju Czterech Skoczni
Historia Turnieju Czterech Skoczni
Niezwykła historia zakopiańskiej willi
Niezwykła historia zakopiańskiej willi
Historia polskiej mafii
Historia polskiej mafii
Gdańsk - tutaj historia łączy się z nowoczesnością
Gdańsk - tutaj historia łączy się z nowoczesnością
Dzieje i historia zespołu „Mazowsze”
Dzieje i historia zespołu „Mazowsze”

Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce

To święto obchodzone 11 lutego. Choć sytuacja kobiet w wielu krajach na przestrzeni lat znacznie się poprawiła, to nie brakuje miejsc i społeczeństw, w których do równości płci jest bardzo daleko. W dalszym ciągu dziewczynki są dyskryminowane w szkole, a kobiety w pracy i nie tylko. Zmuszane są do zakładania rodziny i prowadzenia domu zamiast zajęcia się edukacją i rozwojem, po prostu sobą.

Ten dzień ma nie tylko zwracać uwagę na problem współczesnych kobiet. Ma też podkreślać wkład w rozwój świata tych, których już nie ma wśród nas. O tych polskich badaczkach, pionierkach nauki z przeszłości, które miały zdecydowanie trudniejszy start niż ich koledzy, dziś wiele osób nigdy nawet nie słyszało.

Zofia Kielan-Jaworowska

Zofia Kielan-Jaworowska udowodniła, że zdeterminowana kobieta może mieć wpływ na rozwój świata nauki nawet wtedy, gdy ten pochłonięty jest wyniszczającą go wojną. Urodzona w 1925 r. w Sokołowie Podlaskim paleontolożka za swoje dokonania uznawana jest za jedną z najwybitniejszych w tej dziedzinie osób na świecie. Odkryła setki dawno wymarłych gatunków zwierząt, a wiele z nich nazwano na cześć jej imienia lub nazwiska. Ale droga do tego nie była łatwa.

W trakcie wojny i okupacji Zofia przyłączyła się do walki o niepodległość Polski. Wstąpiła do Szarych Szeregów, gdzie działała jako sanitariuszka. Zawsze jednak miała ze sobą zoologiczne książki, z których uczyła się w wolnych chwilach. Wojna zniszczyła jej rodzinny, warszawski dom, przez co zamieszkała... w Muzeum Zoologii. Tam kontynuowała naukę fascynującej ją dziedziny i zdecydowała się skupić na paleontologii.

Organizowała bardzo przemyślane wyprawy naukowe, czego wynikiem były publikacje w wielkich kompendiach na temat ssaków mezozoicznych oraz wystawy, w tym największą na świecie kolekcję mezozoicznych czaszek. Przez wiele lat pracowała w Instytucie Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Zmarła w 2015 r., zostawiając po sobie olbrzymi dorobek naukowy, doceniany na całym świecie.

Wilhelmina Iwanowska

Iwanowska urodziła się w 1905 roku w Wilnie i studiowała astrofizykę na tamtejszym uniwersytecie im. Stefana Batorego. Na trzecim roku profesor astronomii Władysław Dziewulski dostrzegł jej umiejętności i zaproponował asystenturę. Wtedy było to wielkie wyróżnienie, ponieważ kobiety zwykle nie otrzymywały nawet takich stanowisk jak asystowanie mężczyźnie – naukowcy. Na skutek tej propozycji Wilhelmina zaczęła bardziej interesować się i zajmować astronomią. Brała udział w badaniach dotyczących ruchu gwiazd w przestrzeni, gwiazd zmiennych, widm gwiazdowych, fotometrii fotograficznej i ewolucji galaktyk. Dzięki jej badaniom świat dowiedział się, że wszechświat jest dwa razy większy niż wszyscy myśleli.

Po II wojnie światowej i odebraniu Polsce Wilna przez ZSRR musiała opuścić swoje miasto i uczelnię. Udała się do Torunia, gdzie była jedną z założycielek Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz tamtejszej szkoły astronomii i radioastronomii.

Jej wkład w naukę i kontakty z naukowcami z całego świata spowodowały, że toruński uniwersytet otrzymał astrograf i obiektyw, z pomocą których powstała pierwsza w tamtejszym obserwatorium luneta. Pozyskała również fundusze na zakup największego polskiego radioteleskopu. W 1962 roku w obserwatorium uniwersyteckim zainstalowano do dziś największy w Polsce teleskop optyczny - o średnicy lustra 90 cm.

Zapraszano ją na wykłady na uniwersytetach w całej Europie i USA. Została wiceprezesem Międzynarodowej Unii Astronomicznej i była tam pierwszą kobietą w zarządzie. Została też członkinią Polskiej Akademii Nauk. Zmarła w 1999 roku w Toruniu.

Maria Czaplicka

Urodzona w 1884 r. w Warszawie Maria Czaplicka była antropolożką, etnografką i geografką, która nie bała się wyzwań i dalekich podróży w imię nauki, a także głośnego mówienia o sytuacji kobiet. W 1910 r. zdobyła stypendium, dzięki któremu wyjechała do Wielkiej Brytanii. Studiowała w niezależnym religijnie i popierającym ruch sufrażystek oxfordzkim Sommerville College. Następnie w Polsce, po zakończeniu I wojny światowej, została jedną z aktywistek Klubu Politycznego Kobiet Postępowych. W czerwcu 1920 miała go reprezentować na Międzynarodowym Kongresie Kobiecym w Genewie, jednak nie udało jej się tam dojechać. Przesłała więc referat pt. "O stanie sprawy kobiecej w Polsce".

Weszła również do świata nauki i dzięki kolejnym stypendiom odbyła wyprawę na daleką Syberię. Badała tamtejsze wierzenia, szamanizm i kult duchów. Swoje doświadczenia i obserwacje opisała w książce o ludach syberyjskich, która stała się ówczesnym bestsellerem. Przy okazji zagranicznych spotkań i wykładów dotyczących jej książki często mówiła także o Polsce, jej niepodległości, problemach, sytuacji kobiet itd. Rozumiała, że jest w wyjątkowej sytuacji i starała się łączyć karierę naukową z aktywizmem. W swoich tekstach dla prasy walczyła z nieprzychylną dla Polski propagandą na zachodzie Europy. Zmarła w 1921 r. w Bristolu. Z nie do końca jasnych przyczyn odebrała sobie życie.

Helena Willman-Grabowska

Urodziła się w Warszawie w 1870 r. Była wybitnie uzdolniona językowo. Znała kilkanaście języków nowożytnych oraz wszystkie indoirańskie, którymi zajmowała się naukowo. Do dziś jej prace są kanonem literatury w studiach o Indiach i nie tylko.

Ojciec próbował powstrzymywać jej naukowe zapędy, twierdząc, że to rzecz dla chłopców, a jej miejscem jest dom i rodzina. Miała jednak wsparcie mamy oraz babci i się nie poddała. Po ukończeniu gimnazjum żeńskiego rozpoczęła pracę jako nauczycielka francuskiego i polskiego. Prowadziła też kursy dla wychowawczyń i tajne komplety z literatury dla robotników. Sama o sobie mówiła: „należałam do tzw. postępowców i zajmowałam się bardzo czynnie oświatą dla dorosłych, zwłaszcza dla robotników, których należało uświadamiać społecznie”.

Jednocześnie w ramach Latającego Uniwersytetu uczyła się matematyki, języków starożytnych, historii i literatury. Choć miała wsparcie profesorów, ówczesny minister oświaty nie wyraził zgody na jej przystąpienie do egzaminu państwowego. Wtedy Helena rzuciła studia. Nieco później wykładała język polski i literaturę w Szkole Zrzeszenia Nauczycieli i w Szkole Kupieckiej. Była też współzałożycielką Polskiego Związku Nauczycielskiego i Towarzystwa Pedagogicznego.

Ucząc się wielu języków w będącej pod zaborami Polsce głośno broniła polskiego. Gdy Konopnicka napisała „Rotę”, Koło Wychowawców, którego Helena była częścią, wystosowało taką odezwę:

Żądamy szkoły polskiej pod kontrolą społeczeństwa. Język wykładowy polski, kierownicy i nauczyciele Polacy, zupełne zniesienie policyjnego charakteru szkoły, otwarcie jej dla wszystkich bez procentowych ograniczeń wyznania, udział rodziców w radach pedagogicznych, swoboda inicjatywy prywatnej co do tworzenia szkół różnych typów.

Z czasem protesty wychowawców stały się ogólnoszkolnym strajkiem. W 1909 roku zdecydowała wraz z rodziną opuścić ciągle okupowaną Polskę i wyjechać na zachód.

Dzięki swojej pracy i umiejętnościom doceniono ją za granicą. Uzyskała profesurę z sanskrytu na Sorbonie w Paryżu, gdzie wykładała. Do niepodległej Polski wróciła dopiero w 1927 r. Wtedy również Uniwersytet Jagielloński przyznał jej, jako pierwszej kobiecie, tytuł profesorski. Wykładała tam m.in.: język wedyjski, sanskrycki, awestyjski, staroperski, palijski, drawidyjski, tybetański i sogdyjski. Zmarła w 1957 r. w Krakowie.

Helena Sparrow

Urodziła się 1891 w Bohusławiu (obecnie Ukraina, obwód kijowski). Była wybitną bakteriolożką, mikrobiolożką i światową pionierką w kwestii zdrowia publicznego. Uczyła się na wydziale medycyny w Kijowie na Cesarskim Uniwersytecie, studia magisterskie ukończyła na Uniwersytecie Poznańskim w 1923 r., a doktorat na Uniwersytecie Warszawskim w 1928 r.

Gdy wybuchła wojna polsko-bolszewicka, Helena, podobnie jak wielu Polaków mieszkających na terytorium Rosji, postanowiła wyjechać do Polski. Szybko zaczęła pracę w Państwowym Zakładzie Higieny w Warszawie. Była to nowa instytucja, której misją było przede wszystkim zwalczanie chorób zakaźnych. A zagrożenie epidemiologiczne wówczas ciągle było wysokie – ledwo skończyła się jedna wojna, już zaczęła kolejna, co powodowało masowe migracje ludności zmuszonej do przebywania w trudnych warunkach sanitarnych.

W latach 1921–1933 razem z Rudolfem Weiglem pracowała na Uniwersytecie Lwowskim nad tyfusem epidemicznym. W tym czasie stworzyła cztery laboratoria badające zdrowie publiczne. Nadzorowała również programy szczepień przeciwko błonicy i szkarlatynie na terenie Warszawy. W 1923 r. z dyplomem doktora wszech nauk lekarskich wyjechała do Instytutu Pasteura w Paryżu, gdzie badała gruźlicę. Ta instytucja sfinansowała jej badania na tyfus epidemiczny w Tunezji.

W 1928 roku uzyskała tytuł profesora nadzwyczajnego na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego, a później została profesorem bakteriologii. W latach 30. prowadziła szkolenia z zakresu mikrobiologii i aktywnie uczestniczyła w polskich towarzystwach lekarskich oraz warszawskim oddziale francuskiego Société de biologie. Wdrożyła nowe standardy produkcji szczepionek. Odbyła podróże naukowe do Meksyku, gdzie badała tamtejszy tyfus plamisty i do Gwatemali, w której stosowała szczepionkę Sparrow–Durand.

W trakcie II wojny światowej Sparrow została w Tunezji i po zajęciu jej przez wojska niemiecko-włoskie ukrywała Polaków, którzy zdezerterowali z armii niemieckiej, ale też członków francuskiego ruchu oporu i uchodźców. Po wojnie zajęła się szczepieniami BCG. Zorganizowała m.in. program szczepień dla Tunezji przeciw gruźlicy i tyfusowi.

Naukowy autorytet Sparrow przyciągał wielu amerykańskich i angielskich badaczy, których szkoliła w swojej placówce. Na zlecenie Światowej Organizacji Zdrowia przeprowadziła w Etiopii kompleksowe badania epidemiologiczne, którymi udowodniła, że tamtejsze lasy są dużym źródłem tyfusu powrotnego przenoszonego przez wszy i kleszcze. Zmarła na Korsyce w 1970 roku.

Wyżej wspomniane kobiety należą do, wbrew pozorom, coraz szerszego grona badaczek i pionierek nauki. Warto o nich wspominać i dowiadywać się o ich osiągnięciach, zwłaszcza, że droga do nich była, i w wielu miejscach nadal jest, o wiele trudniejsza niż w przypadku mężczyzn. Wbrew niewyobrażalnie dla nas trudnej rzeczywistości robiły swoje, uczyły siebie i innych - dla nauki, dla przyszłości, dla nas.

O Polkach, które dziś mają wpływ na świat nauki, piszemy w oddzielnych artykułach.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: Archive Photos

podziel się:

Pozostałe wiadomości