Polka na Uniwersytecie w Cambridge odkrywa tajemnice wszechświata. "Pierwszy tydzień był naprawdę dramatyczny"

Polka z Cambridge odkrywa tajemnice wszechświata
Źródło: Dzień Dobry TVN
Polka z Cambridge odkrywa tajemnice wszechświata
Polka z Cambridge odkrywa tajemnice wszechświata
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Ile można zapamiętać w 5 minut?

Joanna Piotrowska robi doktorat w Instytucie Kosmologii Kavli na Uniwersytecie w Cambridge. Polska badaczka oprowadziła Annę Senkarę, reporterkę Dzień Dobry TVN, po terenie uczelni i opowiedziała o tajemnicach wszechświata. - Zapakowałam całe swoje życie w plecak górski i walizkę - wspomina.

Joanna Piotrowska - doktorantka Uniwersytetu w Cambridge

Joanna Piotrowska od najmłodszych lat chciała studiować fizykę. W polskim liceum poznała inspirujące osoby, które chciały uczyć się za granicą. One natchnęły ją, by spróbować swoich sił w Wielkiej Brytanii.

- Pomyślałam, że może też mam szansę. Spróbowałam i się udało. Zapakowałam całe swoje życie w plecak górski i jedną walizkę. Pojechałam na lotnisko, sama, przerażona. Okazało się, że wszyscy przyjeżdżają z rodzicami, tylko ja jedna taka mądra, pojechałam sama. Szok kulturowy. [...] Wszyscy mówią w języku, którego akcentu nie umiem zrozumieć. Potem jakoś poszło - opowiadała badaczka.

Po ośmiu latach Joanna Piotrowska czuje się już swobodnie na uczelni, ale - jak przyznała w rozmowie z Anną Senkarą - pierwszy tydzień był naprawdę dramatyczny.

Obecnie doktorantka zajmuje się ewolucją galaktyk. - Konkretniej tym, jak supermasywne czarne dziury wpływają na proces narodzin nowych gwiazd. Jest to ważne, ponieważ powstawanie nowych gwiazd prowadzi do powstawania nowych układów planetarnych wokół gwiazd, a nowe układy planetarne to większe szanse na pojawienie się nowego życia - tłumaczyła rozmówczyni Dzień Dobry TVN.

Zwiedzamy Uniwersytet w Cambridge

Uniwersytet w Cambridge to jedna z najsłynniejszych uczelni w Wielkiej Brytanii. Studiowali tutaj m.in. David Attenborough, Emma Thompson, Karol Darwin, a nawet Karol III. Jaki kierunek obrał król Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej?

- To były specyficzne studia hybrydowe. Połączenie antropologii z historią, które zakończył w ciągu dwóch lat z wynikiem 2:2. Powiem tak: mogło być lepiej - zaśmiała się Joanna Piotrowska.

Na terenie uczelni mieści się słynna jabłoń. - Według College Trinity dokładnie pod tą jabłonią Isaac Newton doznał olśnienia i sformułował prawo powszechnego ciążenia - podkreśliła Polka.

Z kolei w instytucie, w którym Joanna Piotrowska robi doktorat, mieści się replika lustra 1:1 Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Jak zmieni on postrzeganie wszechświata? Jakie jest marzenie doktorantki? Zobacz cały materiał wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości