Coraz więcej Polaków na najlepszych uczelniach w Wielkiej Brytanii. "Są bardzo mądrzy"

Kongres w Oxfordzie
Kongres w Oxfordzie
Źródło: Dzień Dobry TVN

Kongres Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii jest najstarszą i największą tego typu konferencją studencką na Wyspach. Stowarzyszenia zrzeszają ponad 400 osób z 30 prestiżowych brytyjskich uniwersytetów. O ich historii opowiedziała reporterka Dzień Dobry TVN Anna Senkara.

Uniwersytet w Oxfordzie to miejsce szczególne.

- Te mury wychowały wielu światowych liderów, między innymi Billa Clintona, Victora Orbána, Radosław Sikorski tu studiował, Borys Johnson - wyliczała Anna Senkara.

Nauka

Nauka

DD_20220104_Jezyki_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Ile można zapamiętać w 5 minut?

Kongres Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii

Kongres zainicjował w 2007 roku Zbigniew Pełczyński – profesor wykładający politykę w latach 1957-1992 na University of Oxford, u którego uczyli się m.in. Bill Clinton czy Radosław Sikorski.

Impreza odbywa się co roku w trakcie jednego ze styczniowych, lutowych lub marcowych weekendów i organizowana jest przez polskie stowarzyszenia studenckie z różnych brytyjskich uczelni. Jak dotąd były to Polish Societies z uniwersytetów w Oxfordzie, Londynie, Edynburgu, Manchesterze, Cambridge, Leicester, Lancaster, Glasgow i Warwick.

Polacy w brytyjskich uczelniach

- Pod koniec lat dziewięćdziesiątych w polskim towarzystwie było 90, 80 osób, w tej chwili to jest prawie ponad 200, więc mówimy o setkach Polaków, którym się udało. Niesamowitą rolę tutaj zrobił profesor Pełczyński, on wielu z nas ściągnął, stworzył stypendia, kilkaset osób z Polski przyjechało, aby studiować. Potem przekonał Georga Sorosa do ufundowania specjalnych stypendiów. Podobno Soros powiedział na kolacji Pełczyńskiemu: "Zbyszku, te stypendia to były najlepiej przeze mnie zainwestowane pieniądze". Pierwszym stypendystą z tego funduszu był między innymi Victor Orbán - z dumą opowiada dr Marcin Walecki.

- Mądrzy są. Bardzo łebscy. Polska mam nadzieję będzie ich zaraz bardzo potrzebować -żartobliwie komentuje Elżbieta Bieńkowska, komisarz UE do rynku wewnętrznego i usług w latach 2014-2019.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości