Znaleziono skuteczną broń w diagnostyce nowotworów. Niestety nie jest dla wszystkich

13
Źródło: Dzień Dobry TVN
Co można wyczytać z genów?
Co można wyczytać z genów?
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Wielu z nas chciałoby móc zeskanować swoje ciało, jak w filmach science-fiction i w parę minut dowiedzieć się, czy coś nam dolega lub, czy w przyszłości zapadniemy na jakąś chorobę. Naukowcy wciąż pracują nad nowymi rozwiązaniami, a diagnostyka stoi dziś na wysokim poziomie, dzięki czemu można przewidzieć różne dolegliwości. Uniwersytet Oxfordzki podzielił się niedawno wynikami badań dotyczących nowego testu, za pomocą którego z próbki krwi można określić, czy u pacjenta z niespecyficznymi objawami rozwija się nowotwór i czy dał on przerzuty. Co jeszcze można wykryć za pomocą testów laboratoryjnych?

Badacze chcieliby oszczędzić pacjentom chodzenia na różne uciążliwe badania. Naukowcy z Oxfordu analizowali nie tylko DNA wyizolowane z krwi, ale poszli o krok dalej. Skupili się na metabolitach, czyli produktach przemiany materii komórek nowotworowych. Płynne biopsje to temat przyszłości. Według naszej ekspertki, za parę lat tak właśnie będzie wyglądała medycyna.

Płynna biopsja - przełomowe odkrycie w medycynie

- Do tej pory skupialiśmy się tylko na DNA, czyli izolowaliśmy je z próbki DNA i sprawdzaliśmy, czym ono różni się od innych, które znamy i czy już w organizmie tej osoby pojawił się nowotwór. Ekipa z Oksfordu zrobiła pewien przełom, rewolucję, bo pokazali, że nie tylko DNA, ale na przykład z krwi możemy wyizolować produkty przemiany materii komórek - metabolity. Na podstawie ich stężenia będziemy mogli stwierdzić, czy rozwija się nowotwór, ale to oczywiście melodia przyszłości - mówiła dr Paula Dobosz.

Zalety płynnej biopsji

Dzięki takiej płynnej biopsji, medycy mogliby wskazać pacjentów, którzy mają wyższe ryzyko zachorowania na daną chorobę. Np. raka jajnika. Jest to choroba, która bardzo długo nie daje żadnych objawów. Pacjentki, które nie badają się regularnie, nie robią cytologii, mogą dowiedzieć się o chorobie już o wiele za późno. A gdybyśmy mogli zrobić takie badania wczesnego wykrywania, badania przesiewowe, można by takie pacjentki o wyższym ryzyku objąć specjalną ochroną - np. programem profilaktycznym. 

- Biopsję wykonujemy w dosyć inwazyjny sposób - musimy pobrać fragment nowotworu, żeby go zbadać. Czasami to bardzo trudne, np. w przypadku nowotworu trzustki. Stąd wziął się pomysł na płynną biopsję. Wszystkie nowotwory to choroby genetyczne. Biorą się z nieprawidłowości i mutacji w naszym genomie. Skoro tak, to możemy sprawdzić to z krwi - tłumaczyła ekspertka.

Okazuje się, że nie każdy może pozwolić sobie na takie badania. Na tym etapie możemy napotkać jeszcze drobne komplikacje.

- Przede wszystkim to są wysokie koszty, również psychologiczne. Bo nie wiem, czy chcielibyśmy wiedzieć wszystko, co jest w naszych genach. To też nie do końca tak, że tego się nie robi, bo jest całe mnóstwo genetyków klinicznych w Polsce, którzy są fenomenalni w swoim zawodzie i to robią. Jeśli w naszej rodzinie występowały choroby genetyczne, bądź mamy podejrzenia, należy zapisać się do genetyka na konsultację - mówiła genetyk.

Angelina Jolie zasłużona dla świata

Angelina Jolie poddała się obustronnej mastektomii. Matka aktorki chorowała na raka i zmarła w wieku 56 lat. Nagłośnieniem tematu, gwiazda uratowała wiele ludzkich żyć.

- Rozpowszechniła na świecie prewencje. Wszyscy jesteśmy wdzięczni pani Jolie. Gwiazda pokazała, że to, że jesteśmy obciążeni genetycznie, nie determinuje, że zachorujemy. W medycynie nie mówimy, że coś jest na sto procent. Mowa jest bardziej o jakimś prawdopodobieństwie - powiedziała dr Paula Dobosz.

- Dzięki temu, że Angelina Jolie poddała się operacji prewencyjnej mastektomii, bardzo zmniejszyła ryzyko zachowania na nowotwór. Dodatkowo była odważna, bo jako pierwsza na świecie zaczęła mówić, że możemy coś temu zrobić i zapobiec. Co więcej, rekonstrukcja piersi jest refundowana w Polsce - podsumowała.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości