uniwersytet

  uniwersytet

  Wielu tegorocznych maturzystów poznało już wyniki rekrutacji na studia 2021/2022. Zaliczają się do nich m.in. kandydaci ubiegający się o miejsca na kierunkach proponowanych przez Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Wrocławski, a także Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Na jakie kierunki studiów było najwięcej chętnych?

  Owce z Katowic znane są z tego, że pomagają ludziom. Stado z Centrum Medycyny Doświadczalnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego składa się z samych honorowych krwiodawców. Rocznie zwierzaki zapewniają nawet 26 l krwi. Czy taka praktyka jest dla nich bezpieczna? Dlaczego wybór padł właśnie na owce? O tym rozmawialiśmy z Anielą Gajoszek, która opiekuje się wełnianą gromadą superbohaterów.

  Harvard to jeden z najbardziej prestiżowych uniwersytetów na świecie. Studiuje tam ponad 21 tysięcy studentów, a zajęcia prowadzi blisko 2,5 tysiąca wykładowców! Kinga Rusin wybrała się do Cambridge, w stanie Massachusetts, żeby dowiedzieć się, co trzeba zrobić, by stać się studentem tej uczelni. Po kampusie uniwersyteckim oprowadzili ją studiujący tam Polacy - Marta, Oskar i Maciej.

  To kraj w którym mieszkają wspaniali ludzi. On spędził w nim sześć lat swojego życia, jak twierdzi - najlepszych. W tym kraju krajobrazy zapierają dech w piersiach. Który kraj tak określił Sven Larsson, szwedzki student medycyny? Ano Polskę! W czasie pobytu w naszym kraju stworzył niesamowity dziennik z podróży. W formie filmu. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki spotkał się ze szwedzkim doktorem, który ukochał Polskę, a szczególnie Wrocław.

  Genetyka jest częścią medycyny. Jednak w pewnym sensie ją wyprzedza. Część chorób jest spowodowana defektem genetycznym. Jak można pomóc osobie, której choroba ma podłoże genetyczne? Czy możemy "naprawiać" niektóre geny? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN, prof. dr hab. n. med. Rafał Płoski - kierownik Zakładu Genetyki Medycznej na WUM. Czy genetyka może "wywróżyć" nam naszą chorobę?